Zo SAV ma nevyštvú, reaguje Blaha na výzvu akadémie
Zo Slovenskej akadémie vied (SAV) ma nevyštvú. Môžu ma upáliť, môžu ma zatvoriť, môžu ma prenasledovať, ale moju slobodu slova si vziať nedám. Na sociálnej sieti to napísal poslanec Smeru-sociálnej demokracie (Smer-SD) Ľuboš Blaha v reakcii na výzvu štatutárnych zástupcov ústavov a centier SAV, aby ukončil svoje pôsobenie v akadémii. Blaha podľa nich opakovane a hrubo nerešpektuje etické štandardy vedca a zneužíva slobodu prejavu.
„Považujem to za ďalší znak politizácie akademických inštitúcií a fašizácie slovenskej spoločnosti. Ak sa neoliberáli štorcujú, je to pre mňa jasný dôkaz, že robím svoju politiku dobre,“ napísal Blaha na sociálnej sieti. Vyhlásil, že je slobodný človek a má právo na svoje ľavicové názory a za svoju politickú činnosť sa nezodpovedá SAV, ale občanom SR, ktorí mu dali dôveru v parlamentných voľbách.
„Ak majú kolegovia k mojim štúdiám vedecké výhrady, rád si vypočujem, ale predpokladám, že nemajú erudíciu na to, aby hodnotili moje vedecké texty. Jediné, čo dokážu, sú politické útoky a štvavé kampane proti opozícii. Žiadam ich, nech láskavo nezneužívajú vedeckú pôdu na lacné politikárčenie,“ uviedol poslanec Smeru-SD.
Vyjadril obavu, že SAV sa pod vedením Pavla Šajgalíka premieňa „na politicko-ideologickú pobočku Hegerovej vlády“. Podľa Blahu Šajgalíkova dcéra bola dosadená na významný kultúrny post v Trnavskom samosprávnom kraji županom Jozefom Viskupičom, vrcholovým politikom OĽaNO a Matovičovým bratrancom. Blaha tiež uviedol, že má informácie zvnútra SAV, že za aktuálnou politickou výzvou SAV stojí Jozef Vozár, riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV, ktorý na neho útočil aj na stránkach Denníka N, kde pravidelne publikuje.
Zdroj: (SITA, kh;isu)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.