Zo SAV ma nevyštvú, reaguje Blaha na výzvu akadémie

Zo Slovenskej akadémie vied (SAV) ma nevyštvú. Môžu ma upáliť, môžu ma zatvoriť, môžu ma prenasledovať, ale moju slobodu slova si vziať nedám. Na sociálnej sieti to napísal poslanec Smeru-sociálnej demokracie (Smer-SD) Ľuboš Blaha v reakcii na výzvu štatutárnych zástupcov ústavov a centier SAV, aby ukončil svoje pôsobenie v akadémii. Blaha podľa nich opakovane a hrubo nerešpektuje etické štandardy vedca a zneužíva slobodu prejavu.
„Považujem to za ďalší znak politizácie akademických inštitúcií a fašizácie slovenskej spoločnosti. Ak sa neoliberáli štorcujú, je to pre mňa jasný dôkaz, že robím svoju politiku dobre,“ napísal Blaha na sociálnej sieti. Vyhlásil, že je slobodný človek a má právo na svoje ľavicové názory a za svoju politickú činnosť sa nezodpovedá SAV, ale občanom SR, ktorí mu dali dôveru v parlamentných voľbách.
„Ak majú kolegovia k mojim štúdiám vedecké výhrady, rád si vypočujem, ale predpokladám, že nemajú erudíciu na to, aby hodnotili moje vedecké texty. Jediné, čo dokážu, sú politické útoky a štvavé kampane proti opozícii. Žiadam ich, nech láskavo nezneužívajú vedeckú pôdu na lacné politikárčenie,“ uviedol poslanec Smeru-SD.
Vyjadril obavu, že SAV sa pod vedením Pavla Šajgalíka premieňa „na politicko-ideologickú pobočku Hegerovej vlády“. Podľa Blahu Šajgalíkova dcéra bola dosadená na významný kultúrny post v Trnavskom samosprávnom kraji županom Jozefom Viskupičom, vrcholovým politikom OĽaNO a Matovičovým bratrancom. Blaha tiež uviedol, že má informácie zvnútra SAV, že za aktuálnou politickou výzvou SAV stojí Jozef Vozár, riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV, ktorý na neho útočil aj na stránkach Denníka N, kde pravidelne publikuje.
Zdroj: (SITA, kh;isu)
Odporúčané články

Táto udalosť sa síce našťastie nestala, no minulý piatok bola predmetom komplexného cvičenia Letisko 2025 Košice, na ktorom sa zúčastnilo aj vedenie a zamestnanci referátu civilnej ochrany, BOZP a požiarnej ochrany mesta Košice.

Slnečný piatok prilákal do historického centra Košíc zberateľov, milovníkov histórie aj náhodných návštevníkov. Na Alžbetinej ulici sa koná tradičná burza starožitností, ktorá ponúka pestrú zmes predmetov s nádychom minulosti.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.