Zomrel Viktor Fajnberg, ktorý protestoval proti okupácii Československa v auguste 1968
V utorok (3. 1.) neskoro večer zomrel vo veku 91 rokov Viktor Fajnberg, jeden z ôsmich statočných, ktorí v období hlbokej totality a priamo v srdci Sovietskeho zväzu pozdvihli svoj hlas proti vojenskej invázii do Československa v auguste 1968. Napísala to prezidentka Zuzana Čaputová na svojom profile na sociálnej sieti.

Ako pripomenula, Fajnberg a jeho priatelia vyšli na Červené námestie s heslom: Za Vašu i našu slobodu. Vedeli, že budú za svoj odvážny čin vystavení tvrdým postihom. „Viktor Fajnberg a jeho priatelia však dali najavo, že univerzálna ľudská sloboda pre nich predstavuje vyššiu hodnotu než ich vlastný, individuálny osud,“ vyzdvihla Čaputová. V roku 2014 mu prezident Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie – Medailu prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy a celoživotné úsilie pri obrane demokracie a podpore a ochrane ľudských práv.
Filológ a anglista Viktor Fajnberg sa narodil 26. novembra 1931 v ukrajinskom Charkove. Do histórie sa zapísal ako jeden z “ôsmich statočných”. Na proteste na Červenom námestí v Moskve ich zadržala ruská tajná služba KGB. Odsúdili ich na tresty väzenia, vyhnanstva alebo im bola nariadená ústavná liečba. Fajnberga zatvorili na psychiatrii a podávali mu silné lieky, hoci netrpel žiadnou duševnou chorobou.
Zdroj: (SITA, mt, ma)
Odporúčané články

Mesto Košice začalo so zberom posypového materiálu o tri týždne skôr v porovnaní s minulým rokom. Na sociálnej sieti o tom informovalo mesto Košice.

Eduard Heger potvrdil svoj odchod z hnutia OĽaNO. Ako uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger o polnoci na sociálnej sieti, jeho úloha v hnutí sa naplnila.

V krajských zariadeniach sociálnych služieb pribudnú počas marca a apríla nové pomôcky. Konkrétne ide o 18 sprchovacích ležadiel a 78 evakuačných podložiek v hodnote takmer 123-tisíc eur. Stane sa tak vďaka cezhraničnému projektu Zlepšenie služieb zdravotnej starostlivosti v sociálnych zariadeniach.