Zoznam košických pamätihodností sa rozšíri! Poznáte všetkých šesť?
Umelecky, ale aj historicky najcennejšie objekty sa v Košiciach nachádzajú okolo pôvodného stredovekého námestia, ktoré sa dnes nazýva Hlavná ulica. Historické jadro Košíc sa radí medzi najväčšie pamiatkové rezervácie na Slovensku. Zoznam pamätihodností sa po novom rozšíri o ďalších šesť cenností.
Mestské zastupiteľstvo na septembrovom (12. 9.) zasadnutí schválilo návrhy, ktoré pripravila Komisia pamätihodností mesta Košice. Do zoznamu pamätihodností sa môžu zaradiť hnuteľné a nehnuteľné veci, historické udalosti, ale aj kombinované diela prírody a človeka. Zaradenie pamätihodností mesta by mali zlepšiť čerpanie finančných prostriedkov na ich následnú obnovu z grantových schém, dotačných programov a eurofondov. Na zoznam po novom pribudne aj:
1. Budova Magistrátu mesta Košice
Budova straníckych orgánov je príkladom, kedy architekt namiesto zvolenia jednoduchšej formy dal prednosť zaujimavšiemu horizontálnemu riešeniu. Celá stavba Magistrátu mesta Košice sa skladá zo siedmych funkčných jednotiek. Časti budovy zahŕňajú terasovité plochy, hlavnú halu či zasadacie sály.
2. Evanjelický cintorín na Žriedlovej ulici v Košiciach
Cintorín bol založený okolo roku 1687, neskôr bol rozšírený a ohradený kamenným múrom. Ide o najdlhšie zachovaný bývalý predmestský cintorín. Územie cintorína je zároveň aj archeologickým náleziskom, odkiaľ je možné očakávať stredoveké a novoveké nálezy. V stredoveku sa v priľahlom území Košíc totiž nachádzalo viacero prímestských osád.
3. Kino Družba
Kino bolo slávnostne otvorené a odovzdané do užívania verejnosti 20. decembra 1973. Išlo o jedno z prvých panoramatických kín v ČSSR. Kino Družba je zahrnuté do centra novovznikajúceho obytného súboru. Kino naposledy premietalo v roku 2008, od vtedy je objekt v odstavenom režime.
4. Renesančný stĺp na Ťahanovciach
Drobná sakrálna stavba s názvom Božie muky nachádzajúca sa v mestskej časti Košice-Sídlisko Ťahanovce. Stĺp so sebou nesie kultúrny, ale najmä duchovný odkaz našich predkov. Jeho existenciu je možné na základe písomných prameňov zdokumentovať z roku 1782. Murovaný stĺp mohol v minulosti slúžiť na označenie hranice medzi Abovskou a Šarišskou stolicou, neskôr župy a zároveň tiež mohol slúžiť ako orientačný bod pre pocestných.
5. Kamenný zmierovací kríž
Kamenný zmierovací kríž nachádzajúci sa v mestskej časti Košice-Sídlisko Ťahanovce je časťou kultúrneho, ale najmä duchovného odkazu našich predkov. Ide o latinský typ jednoramenného kríža z jedného kusa kameňa. Doteraz však nie je k dispozícii informácia o jeho pôvode. Avšak, kríž bol identifikovaný na starej mape z roku 1857 s nápisom „Križni kamen“.
6. Tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov v Košiciach
Zvony slúžia vo viacerých kultúrach sveta na zvolávanie ľudí, nadprirodzených bytostí, k ochrane proti zlým silám či pri vykonávaní rôznych obradov. Zvony tiež oznamovali čas, príchod vzácnych hostí, ale aj nebezpečenstvo, požiar, povodeň, zaháňali búrky, víchrice. Zvony a ručné zvonenie sa dotýkajú celého územia Slovenska, teda aj Košíc, kde sú tieto fenomény taktiež historicky rozšírené.
Tradičné zvonenie je najlepšia technika rozoznievania zvonov, ktorou je rozhojdávanie zvona ľudskou silou. Zvonár vtedy ťahá lano pripevnené na páke a počas zvonenia ho udržuje v pravidelnom rytme. V závere ho citlivo uvedie do pokojného stavu.
(NM)
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.