Štýl
Lekárne zaznamenávajú rastúci záujem o očkovacie látky, ktoré majú ľudí v nadchádzajúcej sezóne ochrániť pred ochorením alebo vážnym priebehom chrípky a Covidu-19. Na jeseň je vhodný čas očkovania okrem proti infekčným ochoreniam, ktoré majú sezónu prevažne od jesene do jari, ale aj proti kliešťovej encefalitíde (zápalu mozgových blán) a pneumokokom.
Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o zrušení preskripčných obmedzení pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc. Od 6. septembra 2024 môže takéto lieky predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.
Letné horúčavy, obľúbené pre dovolenky a rodinné grilovačky, nesú so sebou aj riziká, ktoré mnohí z nás podceňujú. Odborníčka na hygienu potravín, doc. MVDr. Monika Pipová, CSc. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach varuje pred hrozbami, ktoré môžu znehodnotiť naše potraviny a spôsobiť závažné ochorenia. Aké sú hlavné riziká a ako sa im môžeme vyhnúť?
V utorok 9. júla 2024 zažila európska vesmírna agentúra (ESA) významnú udalosť – nová nosná raketa Ariane 6 úspešne odštartovala na svoj prvý let z európskeho kozmodrómu Guiana Space Centre vo Francúzskej Guyane. Tento historický štart priniesol do vesmíru množstvo projektov, vrátane štvrtého slovenského satelitu GRBBeta, čo predstavuje pre Slovensko ďalší významný moment. Do vesmíru totiž poletel už štvrtý slovenský satelit. Projekt finančne podporil aj rezort školstva.
Obľúbenosť cyklochodníkov v okolí Národného parku Slovenský raj neustále rastie. Tento trend potvrdzuje nielen vysoký počet turistov, ale aj priaznivcov športu a samotných obyvateľov regiónu. Teraz sa však cyklisti môžu tešiť na ešte lepšie zážitky vďaka novému projektu združenia obcí Mikroregión Slovenský raj – Sever. V rámci dotačného programu Terra Incognita Košického samosprávneho kraja bol úspešne zrealizovaný projekt „Vybudovanie cyklistickej infraštruktúry v Národnom parku Slovenský raj”.
Čarovná krajina Haravara prináša aj v lete 2024 pátraciu súťaž pre malých i veľkých. Od júna tohto roka môžu po celom Košickom kraji pátrať po 45 pečiatkach. Tie sa nachádzajú v zapojených inštitúciách, kde je zvyčajne potrebné zakúpiť si vstupenku, alebo v prírode, v špeciálnych vtáčích búdkach označených logom Haravara.
V piatok 28. júna si svoje vysvedčenia prevzalo 22 077 žiakov stredných škôl v Košickom kraji. Tento školský rok opúšťa brány škôl 5 791 absolventov.
Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami. Podľa ministerstva zdravotníctva už splnil svoj edukačný a motivačný účel a jeho poskytovanie v súčasnej podobe bude ukončené k 30. aprílu tohto roka.
Vďaka dotačnému programu Košického samosprávneho kraja s názvom Terra Incognita – Krajina nespoznaná, vyrastie v meste Gelnica nová vyhliadka. KSK zo svojho rozpočtu poskytuje financie na podporu cestovného ruchu v rámci celého regiónu. Sprístupnenie vyhliadky pre verejnosť je podľa zhotoviteľa diela predpokladané na leto 2025.
Záujemcovia od 12 rokov o očkovanie novou vakcínou Nuvaxovid XBB.1.5 proti ochoreniu COVID-19 sa môžu registrovať od 5. marca prostredníctvom stránky Národného portálu zdravia – NPZ, v časti COVID očkovanie testovanie. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.
Legionárska choroba sa v posledných rokoch stáva čoraz viac diskutovanou témou, najmä v zimnom období, keď sa zvyšuje počet podnetov od obyvateľov týkajúcich sa kvality vody. Od začiatku minulého roka eviduje Úradu verejného zdravotníctva Košice v meste päť sporadických prípadov legionelózy.
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková v stredu (14. 2.) vymenovala do funkcie hlavnej hygieničky SR Tatianu Červeňovú, ktorá bude od 15. 2. 2024 viesť Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR). Nahradí tak Jána Mikasa.
Chrípkové prázdniny vyhlásilo v piatom kalendárnom týždni spolu 370 výchovno-vzdelávacích zariadení. Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR, celkovo lekári hlásili 70 633 akútnych respiračných ochorení (ARO).
V Košiciach sa posilňuje boj proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý je známy ako pôvodca niekoľkých typov rakoviny. Očkovacie centrum pri Univerzitnej nemocnici L. Pasteura na Rastislavovej ulici 43 ponúka vakcínu proti HPV, a to konkrétne v termínoch 6. a 20. februára aj 5. a 12. marca 2024. Táto vakcína je dostupná pre deti od 15 rokov a dospelých, a to aj bez rezervácie.
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby urýchlene zverejnilo plán prerozdelenia finančných prostriedkov pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 a zároveň zabezpečilo dostatočný objem financií. V najhoršom scenári budú zdravotníci zvažovať štrajkovú pohotovosť. Informoval o tom SOZ ZaSS.
V spišskonovoveskej nemocnici sa vlani narodilo 1 185 detí, z toho 596 dievčat. Deväť mamičiek si z pôrodnice odnieslo dvojičky.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková držala v náručí predčasne narodené bábätko bez ochranných zdravotných pomôcok. Jej správanie skritizovala primárka neonatologickej intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach Vanda Chovanová.
V slovenských lekárňach sa už rok hromadia lieky nespotrebované pacientmi. Aktuálny stav označujú lekárnici za alarmujúci. Nespotrebované lieky sú pritom lekárne povinné prevziať od každého, kto ich do nich odovzdá. Štátny ústav pre kontrolu liečiv zabezpečoval odvoz nespotrebovaných liekov z verejných lekární dvakrát ročne. Posledný zber, aj to nie zo všetkých lekární, však prebehol ešte v marci minulého roka.
Situácia s duševným zdravím spoločnosti je v súčasnosti vážna. Podľa štatistík pribúdajú poruchy adaptácie – úzkostné poruchy. Ľudia nedokážu pracovať s problémami, so stresom, a zlyhávajú aj pri riešení bežných problémov. Upozornila na to Slávka Dubinská z II. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.