PR 17.10.18

Zastavme zadlžovanie mesta

foto: Peter TILISCAK
DNES
Zdieľať článok:

Vedenie rozdáva, dlh narastá. Košičania by sa museli poskladať po 159 eur, aby splatili súčasný dlh Košíc. Obyvateľom iných miest na to pritom stačí v priemere 87 eur. Dlh mesta za štyri roky stúpol z pôvodných 29 miliónov na 38 miliónov eur.

Poďte sa so mnou pozrieť na Košice cez čísla. Niektoré sú pekné, iné menej, ale sú pravdivé.

Mesto Košice má 239 331 obyvateľov. Bolo nás už aj viac, no veľa, najmä mladých, ľudí z mesta postupne odchádza. Mesto hospodári s celkom slušným rozpočtom, ktorý sa z roka na rok mení, no pohybuje sa okolo sumy 200 miliónov eur. To je veľa peňazí, ktoré sa rozdeľujú a míňajú tak, ako to navrhne vedenie mesta a schvália poslanci.

Dlh mesta za štyri roky stúpol

Veľa sa hovorí o dlhoch mesta, o tom, ako sa vyvíja a či je situácia dobrá alebo zlá. Oproti roku 2014 dlh mesta za štyri roky stúpol z pôvodných 29 miliónov na 38 miliónov eur. Ani to však nebráni aktuálnemu viceprimátorovi v rámci predvolebnej kampane vyhlásiť, že chce rekonštruovať škôlky a vezme si na to ďalšiu niekoľko miliónovú sekeru. Ak by sme chceli dlh mesta podľa inštitúcie INEKO splatiť dnes, stačilo by, aby každý Košičan zaplatil 159 eur. Pre porovnanie tiež prikladajú iné číslo – aký je priemer v iných mestách. To číslo je 87 eur. My si tu jednoducho žijeme „tak trochu viac na dlh“. Vedenie mesta to ale nijako nestresuje. 

V Košiciach sa napriek tomu robia aj dobré veci:

  • Napríklad v doprave. Obnovili sa električkové trate za 60 mil. Už menej dobré je, že to trvalo omnoho dlhšie než malo (pôvodný termín ukončenia 31. 7. 2015) a stálo nás to dvakrát viac ako je bežný kilometer diaľnice v Chorvátsku.  Nepostavil sa ani kilometer novej trate, iba sa vynovili staré.
  • Chodieva k nám celkom slušný počet turistov, ktorí tu občas prespia v jednom zo 115 aktívnych ubytovacích zariadení. Za každú noc každý človek zaplatí mestu daň 1,50 eura. Len na nocľahoch turistov tak mesto zinkasuje ročne 547 420 eur. A to je dobrý dôvod na neustály rozvoj turistického ruchu. Projekt EHMK bol skvelý, no musíme sa postarať o to, aby fungoval ďalej aj po vyčerpaní peňazí z fondov a aby bol dlhodobo udržateľný.
  • V minulom roku boli v rozpočte schválené peniaze na bezpečné, vysokokvalitné a pravidelne udržiavané pozemné komunikácie, vrátane alternatívnych foriem dopravy a parkovísk, vo výške 80 917 173 eur. Vidíte okolo seba výsledok tejto sumy? Ako ste s ním spokojní?
  • A napokon ešte jedno nepríjemné číslo. Tento rok stúpol dlh mesta o ďalších 15 miliónov, ktoré sa v štatistikách zobrazia až na budúci rok.


Považujem za nesprávne ísť cestou nekonečného navyšovania dlhu mesta, pretože raz sme to už v Košiciach zažili. Toto mesto potrebuje skúseného manažéra. Ja ako primátor pôjdem presne opačnou cestou, teda zadlženosť mesta znižovať a zvyšovať hodnotu jeho majetku. Na potrebné investície si zarobíme aj sami. Stačí rozumne míňať a rozdeľovať a nevyhadzovať peniaze „z okna“. 

Objednávateľ: Miroslav Špak, Helsinská 1,  Košice, 040 13, dodávateľ: KOŠICE:DNES MEDIA a.s., Protifašistických bojovníkov 11, 040 01 Košice, IČO: 43 890 270

Vydavateľ nezodpovedá za obsah politickej reklamy.

Čítajte viac: volby

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím