Ako začať s otužovaním? Rady a tipy, na čo dávať pozor
Otužovanie sa za posledné roky stalo veľkým fenoménom. Ako správne začať otužovať? Načo si dať pri otužovaní pozor?
Otužovanie má viaceré pozitívne účinky nielen na ľudské zdravie, ale aj na psychiku. Avšak je dôležité vedieť, kedy a ako začať, aby sa človeku nestalo niečo vážne.
Prvým dôležitým bodom je konzultácia s lekárom. Nie každý môže začať s otužovaním, preto je potrebné podrobiť sa vyšetreniu, pri ktorom sa dáva dôraz na fungovanie pľúc, obličiek, srdca a dýchacích ciest. V prípade, že všetko je v absolútnom poriadku, môže človek začať otužovať.
Za posledné roky sa stalo otužovanie v jazerách a riekach veľmi populárne. Majte na mysli, že tomu predchádza istý proces. Zo začiatku by ste mohli začať so sprchovaním sa v studenej vode. Najideálnejšie je začať s vlažnou vodou a postupne ochladzovať. Tým si telo zvykne na studenú vodu a nedostane hneď šok. Nepreháňajte to ani s časom. Sprcha v takej vode by mala trvať 1 až 3 minúty v zimnom období. Majte vždy na mysli, že otužuje sa celé telo okrem hlavy.
Druhou možnosťou ako začať, je od leta plávať v jazerách alebo riekach. Telo si postupne zvyká na chladnejšiu teplotu. Neskôr si už zvyknete aj na ľadovú vodu. Pri vonkajšom otužovaní sa odporúča najprv nechať telo, aby sa adaptovalo na vonkajšiu teplotu. Obliecť sa do plaviek a potom si môžete trochu zacvičiť alebo pobehať. V ďalšom kroku môžete vstúpiť do vody do pol pása. Až keď si na teplotu zvyknete ponoríte sa celý, okrem spomínanej hlavy.
Po otužovaní je dôležité sa do sucha utrieť a dať si pár drepov alebo trošku zabehnúť. Odporúča sa aspoň minútu až dve. Potom sa oblečte, avšak vyhnite sa domácej horúcej sprche a vykúreným miestnostiam. Teplotný šok môže telo dostať aj v opačnom poradí. Počkajte, kým sa telo zohreje samo.
Posledné rady pred otužovaním
Keď sa rozhodnete otužovať hlavne vonku, vezmite so sebou niekoho blízkeho. Budete mať väčší pocit istoty a budete pokojnejší, čo je pri ponorení sa do chladnejšej vody dôležité. Pokiaľ začnete, dbajte na pravidelnosť. Odporúča sa otužovať sa 2-4 krát do týždňa. V prípade, že sa budete cítiť chorý, určite s otužovaním počkajte. Nezľaknite sa ani silnejším bolestiam alebo pocitu rezania, či pálenia. Dbajte aj na dostatok tekutín po otužovaní – teplým čajom nič nepokazíte.
Zdroj: plutvy.sk, covidiet.sk, DTP