Bez čoho dom stavať nezačnete?
Chcete si postaviť rodinný dom? Rozhodli ste sa premeniť svoje predstavy na skutočnosť? Dajte si vypracovať projekt na stavebné povolenie a realizačný projekt.
Skôr než začnete vybavovať povolenia k výstavbe domu, je potrebný projekt na stavebné povolenie. Bez neho vám stavebný úrad stavať nedovolí. Vypracovať si musíte dať aj realizačný projekt, podľa ktorého sa zrealizuje celá stavba.
Každý projekt je individuálny, tak ako aj vaša predstava o novom bývaní. Existuje niekoľko možností, ako si ho zabezpečiť. Je potrebné zvážiť stav vašich financií a v neposlednom rade čas. Môžete si kúpiť napríklad katalógový (typizovaný) dom alebo si dať ušiť svoje bývanie priamo na mieru, a to architektovi.
Projekt na stavebné povolenie
Účelom samotného projektu na stavebné povolenie je poskytnúť stavebnému úradu podklad na posúdenie toho, či je navrhovaná stavba v súlade s podmienkami územného rozhodnutia. „Projekt potrebný na stavebné povolenie musí poskytnúť jednoznačnú urbanistickú, architektonickú, výtvarnú, priestorovú, dispozično-prevádzkovú, konštrukčnú a materiálovú charakteristiku stavby na posúdenie požiadaviek verejných záujmov. Obsah ustanovuje vykonávacia vyhláška. Cieľom je vydanie stavebného povolenia,“ hovorí konateľ stavebnej spoločnosti MV BUILDING, s.r.o., Michal Vejačka, ktorý dokáže svojmu klientovi potrebné náležitosti zabezpečiť.
Ak vám stavebný úrad vydá stavebné povolenie, môžete začať s budovaním. Na to je potrebný realizačný projekt. Čo to vlastne je? Jednoducho povedané, výkresová a textová dokumentácia stavby, ktorá je potrebná k jej realizácii.
„Účelom projektu na uskutočnenie stavby je rozpracovať stavebným úradom overenú projektovú dokumentáciu a podmienky stavebného povolenia do takých podrobností, aby poskytovala dostatočný podklad na prípravu a uskutočnenie celej stavby, najmä na kalkuláciu stavebných nákladov, na uzavretie zmlúv na realizačné fázy výstavby a na prípravu jednotlivých zhotoviteľov,“ vysvetľuje M. Vejačka.
Podklad na celú stavbu
Projekt musí byť dostatočným východiskom na uskutočnenie celej stavby a na záverečné vyúčtovanie stavebných prác. Cieľom je vytvoriť dokumentáciu diela tak, aby ho zhotoviteľ vedel celé zrealizovať.
Kvalitný projekt vie zabezpečiť iba projektant s dostatočnými skúsenosťami. Pred jeho samotným spracovaním si určite nechajte ukázať viacero projektov, aby ste aspoň laicky vedeli posúdiť spracovanie a úroveň detailov.
Dôležité je tiež všímať si detaily, rozpis materiálov a prvkov, ale aj samotné kótovanie. „Ak sa vám niečo nepozdáva, asi ste nenatrafili na toho správneho projektanta. Zisťujte si aj referencie. Podľa nich budete vedieť, či stavitelia mali nejaké problémy pri stavbe kvôli projektu,“ upozorňuje na záver konateľ spoločnosti a dodáva, že jeho firma spolupracuje s projektantmi, ktorí sú vnímaví, presní a vždy sa snažia vyjsť stavebníkom v ústrety.
(MV, ML)