Izbové kvety v jeseni
Starostlivosť o izbové rastliny sa počas jesene dosť podstatne líši od letného obdobia, keď je nutné často zalievať, vetrať a prihnojovať. Dni sa totiž skracujú a denného svetla je stále menej.
Viete ako sa o rastliny v tomto období správne postarať? Niektoré doma pestované druhy sa pred príchodom zimy dostávajú do fázy, keď vzhľadom na menej priaznivé svetelné podmienky zastavujú rast.
Dôležitá kontrola
Pestovatelia tento stav nazývajú zimnou strnulosťou. Nutné je predĺžiť intervaly medzi zálievkami, pravidelne kontrolovať vlhkosť substrátu a hlavne neprelievať. Na hospodárenie s vodou sú zvlášť citlivé obľúbené dracény s kmienkom. Ak ich budete na jeseň a v zime zavlažovať veľkými dávkami vody, začnú postupne zhadzovať listy a s najväčšou pravdepodobnosťou uhynú.
Dracéna.
Prospeje hnojenie
Do zimnej strnulosti neupadajú často pestované banánovníky, fikusy, lopatkovce, antúrie alebo zamiokulkas. Uvedené druhy potrebujú mať stále vlhký substrát a veľmi im prospieva pravidelné prihnojenie tekutými hnojivami. Napríklad dracéna sanderova je na zálievku pomerne náročnou rastlinou a ak ju pestujete v substráte, vyžaduje veľké dávky vody v pravidelných intervaloch. Premokrenie pre ňu však môže mať rovnako fatálne dôsledky ako pre iné izbové rastliny. S hnojením tekutými hnojivami to tiež nepreháňajte, s výnimkou banánovníka a zamiokulkasu stačí všetkým rastlinám prihnojenie raz za mesiac.
Zamiokulkas.
Využívajte rosenie
Veľmi dôležitým činiteľom pre správny zdravotný stav rastlín je zodpovedajúca vlhkosť vzduchu. V panelákovom byte však nestačí mať iba odparovače na radiátoroch, tie k zvýšeniu vlhkosti vzduchu pomáhajú iba čiastočne. Často pestované dracény majú rady pod listami pristavenú misku s vodou. Ak do nej vložíte aj okruhliaky, bude v byte pôsobiť dekoratívne. Voda sa v teplom prostredí odparuje a tým rosí listy. Ak nepomáha ani tento krok, je nutné, aby ste použili ručný rosič alebo rastliny pravidelne sprchovali vlažnou vodou. Takto sa dostanú do dobrej kondície.
Lopatkovec.
Čas na nožnice
Marakuju jedlú a ďalšie podobné druhy ostrihajte, čo najskôr to pôjde. Na rastlinách nechajte aspoň dva alebo tri listy, aby mali cez čo prijímať živiny. Ostrihané časti marakuje čiastočne ponorte do vody, za pár týždňov tak získate veľa mladých rastliniek.
Banánovník.
Pozor na škodcov
V suchom a veľmi teplom prostredí sú izbové rastliny často napádané roztočcami alebo štítničkami, ktoré z listov sajú šťavu. Najúčinnejším postupom ochrany proti týmto škodcom je skokové zvýšenie vlhkosti vzduchu, pomôžte si napríklad tým, že rastliny raz za týždeň osprchujete. Na radiátory zaveste odparovače s vodou. Výborné sú sprejové insekticídy. Výborne dokážu zlikvidovať vošky, ale aj roztočce či štítničky. Chemickú ochranu robte v otvorenom priestore, aby ste sa nenadýchali výparov zo spreju.
Foto: shutterstock, archív kd