V Maďarsku blízko hraníc postupne vzniká „košická“ Rajka
Bývanie v pohraničí nie je pre Slovákov žijúcich na západe našej krajiny nič výnimočné. V súčasnosti však aj mnohých Košičanov láka život u južných susedov, najmä kvôli nižšej cene nehnuteľností.
Dediny nachádzajúce sa v blízkosti maďarsko-slovenských hraníc ponúkajú príjemné a pokojné bývanie, kde si dokážete oddýchnuť a v pokoji relaxovať. Väčšina maďarských dedín má aj rovnakú dojazdnosť do centra ako z periférie Košíc.
Rajku obsadili Bratislavčania
Bývanie v prihraničných oblastiach Bratislavy je už dlhodobo známym fenoménom. Maďarská obec Rajka je prvou dedinou za hranicami západného Slovenska. Obec má okolo 5000 obyvateľov, pričom vyše polovicu tvoria práve Slováci. Do Rajky sa sťahujú najmä Bratislavčania, pre ktorých je na prvom mieste cenová dostupnosť pohodlného bývania. Rajka sa nachádza necelé tri kilometre od hlavného mesta. Cesta autom do centra Bratislavy trvá zhruba pätnásť minút. Tí, ktorí vodičmi nie sú, s dopravou nemajú taktiež problém. Na trase Rajka a Bratislava premáva pravidelná autobusová doprava.
V dedine je materská a základná škola, a aj keď oficiálnym jazykom je maďarčina, v škôlke zriadili aj slovenskú triedu. Keďže drvivú väčšinu obyvateľstva tvoria Slováci, nemajú medzi sebou žiadnu jazykovú bariéru. Takisto v obchodoch a službách nie je problém sa dorozumieť po slovensky. Slováci žijúci v tejto malej dedinke si navzájom pomáhajú, žijú komunitným životom.
Košice akoby kameňom dohodil
Podobne, ako sa Bratislavčania sťahujú do maďarskej Rajky, aj Košičania postupne odchádzajú bývať za hranice Slovenska. Je teda možné, že sa pomaly z maďarských pohraničných dedín stane „košická“ Rajka.
Obľúbenými obcami na bývanie neďaleko metropoly východu sú napríklad Nýiri, Hidasnémeti, Vilmány, Hollóháza alebo Tornyosnémeti. Do centra mesta sa zo všetkých dedín môžete dostať približne do polhodiny. Dochádzanie do Košíc tak možno porovnať s dochádzaním zo satelitných oblastí v okolí nášho mesta.
Rodinný dom v Tornyosnémeti
Pred niekoľkými rokmi si obyvatelia Košíc v Maďarsku kupovali najmä staršie domy, predovšetkým pre nižšiu obstarávaciu cenu a nehnuteľnosti postupne renovovali. V poslednom období sa však do popredia dostáva trend kúpy nového rodinného domu. V krásnom prostredí maďarskej obce Tornyosnémeti, ktorá je od centra Košíc vzdialená iba 20 minút autom, v súčasnosti realizuje firma PASEO Development výstavbu projektu Home4ALL. Bývanie v dome dnes už môže byť pre mnohých Košičanov realitou. Projekt obsahuje sedemnásť rodinných domov s možnosťou výberu z troch pôdorysov (8-krát 3-izbové domy, 8-krát 4-izbové domy, samostatný dom).
V obci žije okolo 500 obyvateľov. Aj kvôli málopočetnému obyvateľstvu si môžete vychutnávať pokojné chvíle a po práci si oddýchnuť v tejto malebnej dedinke. Do centra nášho mesta sa dostanete v akejkoľvek hodine dňa, pretože dostupnosť je zabezpečená cez štvorprúdovú cestu E71 a vstupom do Košíc cez Južnú triedu bez výrazných ranných a poobedňajších dopravných zápch, ktoré sú časovo obmedzujúce na kľúčových vjazdoch do Košíc. Z Tornyosnémeti sa rýchlo dostanete aj k priemyselnému parku Kechnec a takisto k medzinárodnému letisku.
Bývanie pre každého
Rodinná zástavba je ľahko dostupná prostriedkami vlakovej dopravy, pretože vo vedľajšej dedine Hidasnémeti sa nachádza vlaková zastávka, ktorá je od Tornyosnémeti vzdialená len niečo cez kilometer (17 minút pešo, 3 minúty autom). V blízkosti obce sa nachádzajú aj všetky dôležité inštitúcie ako obchod, lekár, kostol či škôlka.
Cieľom projektu Home4ALL je ponúknuť bývanie vo vlastnom rodinnom dome každému, kto sa pre takúto možnosť rozhodne. Rodinný dom je vhodný na život pre 4- až 5-člennú rodinu, pričom jeho súčasťou sú aj dve parkovacie státia pred domom. Koncept stavby bude zapadať do nízkoenergetickej stavby (samostatné tepelné čerpadlo, fotovoltaika, rekuperácia, úpravňa vody, centrálny vysávač a pod.).
Už pred pár rokmi uvažovala rodina pani Renáty z Košíc, že by chceli bývať v rodinnom dome. Nehnuteľnosti v meste boli drahé, a tak sa rozhodli presťahovať do maďarskej Rajky. Prečo sa tak rozhodli? „Dcéry študovali na vysokej škole v Bratislave a ja som uvažovala, či by nebolo vhodnejšie predsa len sa presťahovať do rodinného domu. Domček v Rajke bol za výbornú cenu a nedal sa ani porovnať s bytmi v hlavnom meste,“ spomína Renáta. „Najprv sa doň nasťahovali moje dcéry a postupne celá rodina.“ V Rajke bývajú už päť rokov.
Keďže rodina pochádza z východného Slovenska, bolo ťažké odísť na druhý koniec republiky. „Možno, keby v tom čase bola ponuka niekde pri Košiciach, asi by sme o nej tiež uvažovali. Na druhej strane musím povedať, že v Bratislave sú lepšie možnosti na zamestnanie,“ hovorí pani Renáta. Niekto by si pomyslel, že bývanie v Maďarsku vyžaduje jazykové znalosti. „My nevieme po maďarsky ani ‚mäkké f‘, “ smeje sa Renáta a dodáva, že to nie je žiadny problém. „V Rajke už býva viac Slovákov ako Maďarov.“
Viac informácií na www.homeforall.sk
foto: archív pd