Záhradu pripravujte už teraz. Začnite trávnikom
Zima za sebou pomaly zatvára dvere. Vyberte sa do vašej záhrady a začnite s jej prípravou už teraz.
Prvé, čo potrebuje po dlhej a náročnej zime regeneráciu, je trávnik. Na jar je vhodná jeho intenzívna údržba, ktorá ho naštartuje a pripraví na horúce a suché leto. „Ak nebola tráva na jeseň pokosená, bude zostrih o niečo nižší ako pri bežnom kosení. Nezabudnite, že pre kvalitu trávnika je veľmi dôležité, aby bol nôž na kosačke ostrý a nepoškodzoval tak listy tráv,“ hovorí záhradník a záhradný architekt Martin Bujňák.
„Keď už máme túto prvú časť za sebou, môžeme sa pustiť do vertikutácie, a to buď pomocou vertikutátora alebo vertikutačnými ručnými hrabľami,“ dodáva. Pýtate sa, čo je to vertikutácia? Jednoducho povedané, ide o prečesávanie trávy, teda o odstránenie plsti (stariny) z trávnika. Vďaka tejto činnosti opätovne zabezpečíte dostatočný prienik vzduchu a vody do pôdy.
Nezabudnite na hnojenie
Ak ste sa už postarali o trávnik, na rade sú stromy. Tento rok môžeme zálievku pokojne vynechať, pretože zima a jeseň boli dostatočne bohaté na zrážky. Čo by ste však rozhodne nemali podceniť, je hnojenie. Použiť môžete rôzne hnojivá alebo kvalitný rozložený kompost.
Ďalším opatrením je vykonanie postrekov. „Broskyne postriekame v predjarnom období proti kučeravosti listov, iné dreviny, ako napríklad marhuľa, vyžadujú postrek proti moniliovému usychaniu kvetov a výhonkov, vinič proti chloróze, ale aj ostatné dreviny voči iným škodcom a hubovitým chorobám,“ hovorí M. Bujňák.
Neodmysliteľnou jarnou činnosťou je aj rez ovocných drevín. „V tomto období striháme jablone, hrušky, slivky, broskyne a marhule. Čerešne a višne až v lete,“ dodáva Bujňák.
Okrasné rastliny
Jar je najideálnejším obdobím aj na výsadbu okrasných rastlín, pretože v tomto čase je vplyvom dostatku vlahy vysoká šanca, že sa ujmú. „V záhradníctvach sa najčastejšie stretávame s predajom rastlín v kontajneroch, ktoré smelo môžeme vysádzať až do príchodu zimných mesiacov. Môžu to byť letničky, trvalky, rôzne trávy, kry, ale aj vzrastlé stromy. Ich koreňový systém nie je narušený vyberaním z voľnej pôdy, preto je ich ujateľnosť bezproblémová.“
Podľa záhradníka M. Bujňáka je mimoriadne praktické, keď sú záhony s rastlinami ucelené, aby nebolo náročné sa o nich starať. Náhodnému umiestňovaniu rastlín v trávniku je lepšie sa vyhnúť, pretože údržba sa v tom prípade stáva náročnejšou.
Nároční na pohodlie
V súčasnosti si svoju záhradu môžete skrášliť čímkoľvek. „Ľudia obľubujú doplnky v podobe rôznych plastík, sôch a iných umeleckých diel zatraktívňujúcich exteriér rodinného domu, ako aj rôzne vodné diela, menšie či väčšie bazény, okrasné či kúpacie jazierka obohatené o rôzne vodopády, fontány a podobne. V záhrade sa čoraz častejšie budujú aj záhradné domčeky a altánky, v ktorých majitelia trávia čas spolu so svojou rodinou a priateľmi pri grilovaní a popíjaní dobrého vína,“ konštatuje M. Bujňák.
Majitelia záhrad sú čoraz častejšie náročnejší na pohodlie. „Pri budovaní záhrad sa v súčasnosti myslí aj na rôzne praktické otázky, ako je zabezpečenie osvetlenia v záhrade. Nezabúda sa ani na také detaily, ako je prívod vody do altánku, prípadne zabezpečenie kvalitného zavlažovacieho systému. Majitelia vo svojich záhradách nachádzajú oázu pokoja, pričom sa záhrada stáva ich ďalšou obývacou izbou,“ približuje záhradník.
Foto: shutterstock