Aby vás mobilný telefón na dovolenke nezruinoval
Slnko, leto, dovolenka. To sú heslá týchto dní. Bez mobilu už nejdeme ani oddychovať. Pozor však, aby ste po návrate domov nezostali prekvapení.
Stávajú sa veru rôzne veci. A keďže cez mobilný telefón niektorí riadia nielen svoju domácnosť, ale aj komunikujú s bankou, mali by sme byť veľmi ostražití.
„Po návrate z dovolenky ich čakal nečakane vysoký účet za telefonovanie, posielanie krátkych správ a používanie dát, ‚vybielený‘ bankový účet, vykradnutý dom alebo byt. Aj takéto nepríjemnosti pokazili spomienky na príjemne strávenú dovolenku niektorým obyvateľom Slovenska,“ upozorňuje na nástrahy Roman Vavro, tlačový hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ).
[ad][/ad]Pozor na roaming
Už rok môžeme používať mobilné služby počas dovoleniek v krajinách Európskej únie a okrem nich aj na Islande, v Lichtenštajnsku a Nórsku za cenu ako doma, teda bez príplatkov za roaming. Napriek tomu, že mobilný telefón počas dovolenky v zahraničí používate obvyklým spôsobom, aj tak vás môže nečakane vysoký účet za telefonovanie či posielanie krátkych správ nepríjemne prekvapiť.
„Na Regulačný úrad sa obrátil pán, ktorý strávil dovolenku v Egypte a následne ho doma čakal účet skoro 200 eur za používanie dátových služieb. Nebol si vedomý toho, že by sa pripojil k internetu, ale následne zistil, že jeho mobilný telefón počas dovolenky automaticky sťahoval aktualizácie,“ približuje nepríjemnú skúsenosť dovolenkára Vavro.
Dodáva, že niektorých turistov prekvapil vysoký účet za telefonovanie napriek tomu, že trávili dovolenku v členskom štáte EÚ. „Ako sa ukázalo, pohybovali sa v blízkosti hraníc a ich mobilný telefón sa automaticky pripojil na sieť operátora z krajiny, kde regulácia neplatí.“
Upravte si nastavenia
Aby ste predišli podobným problémom, tak pred odchodom na dovolenku venujte pozornosť nastaveniu vášho mobilného telefónu. „Dočasne zakážte automatickú aktualizáciu softvéru alebo si nastavte telefón tak, aby si vyžiadal pred aktualizáciou váš súhlas. Aktualizácie je najlepšie urobiť pred dovolenkou a následne až po návrate z dovolenky,“ upozorňuje hovorca.
V prípade, že sa budete pohybovať pri hraniciach Európskej únie s inými štátmi, tak si v navštívenej krajine nastavte manuálne sieť, aby sa váš mobil nechcene nepripojil na sieť operátora z krajiny, kde regulácia neplatí.
„Občania často v snahe ušetriť svoje mobilné dáta používajú počas dovolenky WiFi siete, napr. na plážach, v reštauráciách a hoteloch. Aby ste predišli odcudzeniu peňazí z bankového účtu, tak nikdy nepoužívajte nezabezpečené WiFi siete na bankové operácie,“ hovorí Vavro.
[ad2][/ad2]Signál neprítomnosti
Niektorých občanov po návrate z dovolenky čakalo nepríjemné prekvapenie v podobe vykradnutého obydlia. Zbytočne neupozorňujte na to, že váš dom alebo byt je opustený.
Úrad vysvetľuje, že zákon o poštových službách ukladá adresátovi používať funkčnú a označenú domovú listovú schránku. „Signálom vašej dlhšej neprítomnosti je plná schránka. Pred odchodom na dovolenku zabezpečte, aby vám niekto počas vašej neprítomnosti pravidelne vyberal obsah poštovej schránky,“ uzatvára hovorca.
[article slug=”pozor-na-zakazane-suveniry”][/article]Čítajte aj:
- Buďte ohľaduplným spolucestujúcim v lietadle
- Naučte sa dovolenkovať
- Zbaľte sa na hudobný festival
- Pokazené auto na dovolenke nie je poistnou udalosťou
- Cestujete na vlastnú päsť? Na toto nezabudnite
[ad3][/ad3]