Top päť krajín na zimnú dovolenku
Svetovo uznávaný magazín National Geographic zverejnil najlepšie zimné destinácie na rok 2019.
Turecko, Konya
Turecko je krajinou, ktorá spája európsku kultúru s tajomným Orientom. Je mnohotvárna, unikátna s bohatou históriou, veľkolepými chrámami, mešitami, vôňou korenín a prekrásnymi plážami. National Geographic však dáva do pozornosti mesto Konya. Osídlené bolo už 7000 rokov p. n. l., čím patrí medzi najstaršie na svete. V 12. a 13. storočí Konya prosperovala ako hlavné mesto pod vládou Seljukovej dynastie.
Z tohto obdobia sa tam nachádza aj Aladinova mešita z roku 1221 a predovšetkým hrobka svätca Cellaladina Runino nazývaného Mevlana, ktorý založil Rád tancujúcich dervišov. Keďže zomrel v decembri, práve v tomto mesiaci sa na jeho počesť koná desaťdňový festival. Mevlana veril, že prostredníctvom hudby a tanca sa dá vstúpiť do náboženského stavu extázy. Tento festival by ste si určite nemali nechať ujsť.
[ad][/ad]Rakúsko, Salzburg
Krásne romantické mesto, ktoré má svoje čaro v lete i v zime. Na Mozartovom rodisku je naozaj čo obdivovať. Úžasnú architektúru, hory, históriu a v neposlednom rade hudbu. Okrem toho, že sa tam narodil hudobný velikán Wolfgang Amadeus Mozart, s týmto mestom sa úzko spája aj najkrajšia vianočná pieseň Tichá noc. Rodiskom piesne je neďaleké mestečko Oberndorf.
V Salzburgu sa nachádza aj najstarší ženský kláštor v Európe a každoročne sa tam koná vyše štyritisíc podujatí. Aj vďaka tomu patrí medzi najvýznamnejšie svetové mekky kultúry. Typickou siluetou jeho historickej časti je stredoveká pevnosť Hohensalzburg. Zimnú dovolenku môžete zažiť aj na lyžiarskych svahoch. Ak ste niekedy snívali o lyžovačke v Alpách, teraz je ten správny čas.
USA, New York City
A čo tak napríklad navštíviť Veľké jablko? New York určite netreba nikomu predstavovať. Američania veria, že práve New York je hlavné mesto sveta, a tak prečo sa nepresvedčiť na vlastnej koži, či si tento pseudonym naozaj zaslúži. Úchvatné mrakodrapy, svetové múzeá, gigantické sochy… V zime má však predsa o niečo väčšie čaro. Výklady obchodov sa premenia na vianočné rozprávky. Rockefellerovo centrum má ten správny zimný nádych.
Najväčšiu zásluhu na tom má vianočný stromček, ktorý každoročne patrí medzi najväčšie a najkrajšie na svete. Okrem neho je pravidelnou súčasťou vianočného centra aj ľadové klzisko, a to už od roku 1936. Central Park a jeho zasnežené stromy vytvárajú dokonalú zimnú americkú idylku.
Vianočné ostrovy
Prvý Vianočný ostrov sa nachádza vo východnej časti Indického oceánu, od roku 1958 patrí Austrálii a má status zámorského územia, pričom je bez vlastnej samosprávy. Rozkladá sa iba na 135 kilometroch štvorcových, no z tejto plochy až 65 percent tvorí dažďový prales. Na Vianočnom ostrove však nie je zima, ale tropické leto, a preto, ak chcete ujsť z chladného počasia, je to celkom dobrá voľba. Na ostrove žije množstvo národností: Číňania, Austrálčania, Európania i prisťahovalci z Malajzie. Ich spolužitie má vianočného ducha. Ostrovu dal názov moreplavec William Mynors, ktorý ho objavil práve 25. decembra v roku 1643.
Nie je to však jediný Vianočný ostrov na svete. Druhý sa nachádza v Tichom oceáne a patrí do republiky Kiribati. Jeho hlavným protagonistom je legendárny anglický kapitán James Cook. Ten k jeho brehom priplával na Vianoce v roku 1777. Vtedy hádam ani netušil, že objavil najväčší atol na svete, ktorý je dnes známy aj pod menom Kiritimati.
Ekvádor, Quito
Zájdime trošku aj do Južnej Ameriky. V zimných destináciách sa objavilo i najväčšie a hlavné mesto Ekvádora – Quito. Ekvádor je všeobecne krajina všehochutí. Za jeden týždeň tam môžete zažiť amazonskú džungľu, pacifické pláže a kochať sa pohorím Andy. Vedeli ste, že jedna z najvýznamnejších slovenských osobností vôbec, Milan Rastislav Štefánik, bol v tejto krajine na zvláštnej misii? Ešte pred prvou svetovou vojnou ho tam vyslala francúzska vláda, aby potajomky dostal Ekvádor pod vplyv Paríža, a tak zabrzdil Spojené štáty, ktoré mali v tejto oblasti svoje geopolitické záujmy. V spomínanom hlavnom meste Quito môžete navštíviť hvezdáreň, ktorú Štefánik reorganizoval a dnes tam má pamätnú tabuľu.