Začal sa advent – pripravte si vlastný veniec
Vianoce vnímame väčšinou ako najkrajší sviatok v roku. Nakupujeme darčeky, pečieme medovníky, počúvame koledy. Sviatočnú atmosféru však môžeme nasávať už mesiac predtým, napríklad prípravou adventného venca.
Výroba tejto dekorácie symbolizuje príchod vianočných sviatkov. Okrem toho, že je tradičným symbolom nesmrteľnosti duše, vyjadruje aj nádej na lepšiu budúcnosť. Všetko, čo sa v uplynulom roku pokazilo, veniec napraví a zlé zahojí.
Predchodcom bolo drevené koleso
História sviečok na adventnom venci siaha až do 4. storočia, keď v Ríme zaviedli prípravu na Vianoce, ktorá trvala šesť týždňov. Znamenalo to, že sa ľudia museli vzdať akejkoľvek svetskej zábavy a držali prísny pôst. Až začiatkom 7. storočia vtedajší pápež Gregor Veľký stanovil, že príprava na vianočné sviatky bude trvať štyri adventné nedele, ktoré dodnes znázorňuje štvorica sviečok na venci.
Aj farby majú svoj zmysel
Samotný adventný veniec vznikol však až v 19. storočí v Hamburgu, kde evanjelický pastor Johann Henrich Wichern zriadil útulok pre opustené deti. Tie sa tešili na vianočné obdobie tak veľmi, že sa pastora neustále pýtali, kedy bude Štedrý deň. Otázku Vianoc vyriešil veľmi jednoducho. Vyrobil drevené koleso, ktoré obsahovalo 19 malých sviečok, tie znázorňovali bežné dni, a štyri veľké ako symboly adventných nedieľ. Tento symbol prijala nakoniec aj katolícka cirkev, ktorá však určila farbu sviečok. Tri fialové, ktoré znázorňujú pokoru a dôstojnosť, a ružová symbolizuje radosť a lásku.
Inšpirujte sa lesom
Dnes je veniec jednou z najobľúbenejších vianočných dekorácií. Zdobia ho stuhy, drobné ozdoby zo slamy, vlny či vrecoviny. K trendom tohto roka však patria vence z prírodných materiálov. „Stačí, ak zájdete do lesa, pretože v súčasnosti sú najväčšími vychytávkami šišky, šípky či rôzne konáriky. Vhodným materiálom je aj škorica alebo orechy. Inšpirácia je všade navôkol. Stačí sa len poobzerať okolo seba,“ hovorí kvetinárka Stela Capová. Podľa nej sa farebné kombinácie neustále menia. „Minulý rok sa vence vynímali v červenej a zlatej farbe, tieto Vianoce prevláda snehovobiela s trblietkami. Ako sa však hovorí – sto ľudí, sto chutí. Preto by sme sa nemali úplne riadiť trendmi. Najdôležitejšie je, aby bol človek spokojný s tým, čo sa jemu najviac páči,“ dodáva.
Na ihličie netreba zabudnúť
Aj keď adventné vence nájdete takmer v každom kvetinárstve, najcennejší je ten, ktorý si vyrobíte sami. „Stačí, ak použijete vlastnú fantáziu. Veniec, ktorý vyrobíte, je originál. U mňa taktiež nikdy nenájdete dva rovnaké. Každý veniec by mal mať však svoj vlastný štýl. Je už na vás, či zvolíte prírodné alebo textilné dekorácie,“ vysvetľuje Capová.
Klasický adventný veniec je v tvare kruhu. Tým, že nemá začiatok ani koniec, symbolizuje večný život, ktorí kresťania našli v Ježišovi. Jeho neodmysliteľnou časťou je čačina. „Pre príjemnú vôňu sa odporúča použiť živé vetvičky z akéhokoľvek ihličnanu. Najvhodnejšia je však borovica, jedlička alebo tuja, ktorá vám vydrží pravdepodobne najdlhšie. Základom sú sviečky, z ktorých je dobré pri výrobe venca vychádzať. Ak si zvolíte napríklad zlaté, celý veniec by mal byť ladený do tejto farby,“ dodáva kvetinárka.
Ako si vyrobiť svoj symbol Vianoc
Potrebujeme:
– slamený alebo polystyrénový veniec, vetvičky z ihličnanu, 4 sviečky, viazací aranžérsky drôt, vianočné gule, prírodné dekorácie (šišky, šípky, škorica, gaštany…), tavnú pištoľ, nožnice, trblietky.
Ak sa rozhodnete pre vlastnoručnú výrobu, v prvom rade si zabezpečte základ venca, na ktorý budete postupne pripevňovať ozdoby. Najlepšou voľbou je slamený, ktorý vyzerá prirodzene.
Jednotlivé vetvičky postupne pripevňujte o veniec aranžérskym drôtom v smere hodinových ručičiek. Táto časť výroby je najnáročnejšia a práve od nej sa odvíja celý výsledok. Preto si na upevňovaní vetvičiek dajte poriadne záležať.
Na uchytenie sviečok zvoľte pevný zelený drôt, ktorý predtým, ako ho zapichnete do sviečky, nahrejte. Drôt skráťte na potrebnú dĺžku a vložte do venca s ihličím. Rozmiestnenie je na vás, buď ich dajte tradične na štyri strany alebo vedľa seba.
Na veniec so sviečkami postupne upevňujte dekorácie, ktoré ste si vopred pripravili. Tie s drôtom zapichnite do korpusu a ľahšie potom prilepte pomocou tavnej pištole.
Najštýlovejšie ozdoby sú v prírodnom duchu. Skombinovať môžete slamené dekorácie s drevenými. Pre efekt použite stuhu z vrecoviny.
Nezabudnite, že na adventnom venci musia byť sviečky dominantným prvkom. Doplnky ich nesmú prevyšovať.