Deti sa nemusia hrať len s mobilným telefónom
Viete, ako trávi voľný čas vaše dieťa? Výsledky prieskumov sú priam alarmujúce. Spoločenské hry sú výborným spôsobom, ako dieťa zabaviť či niečo ho naučiť.
Deti predškolského a školského veku pred trávením voľného času vonku s rovesníkmi jednoznačne uprednostňujú zábavu s počítačom alebo smartfónom či sledovanie televízie a hranie videohier.
Podľa prieskumu spoločnosti Common Sense Media trávia deti vo veku osem rokov a menej až 48 minút zo svojho dňa pred obrazovkou mobilu, pričom v roku 2013 to bolo iba 15 minút. Americkí tínedžeri v nedávnom prieskume priznali, že preferujú esemeskovanie či chat pred rozprávaním sa s rovesníkmi (35 percent označilo túto možnosť, 32 percent uprednostňuje osobný kontakt; na porovnanie v roku 2012 bolo 49 percent tínedžerov za osobný kontakt, 33 percent preferovalo správy).
Novodobé technológie na jednej strane deťom pomáhajú, na tej druhej aj škodia. Spôsobujú nepozornosť, problémy so spánkom, bolesti očí a hlavy, pričom ide len o malý výpočet následkov pri nadmernom sledovaní televízie a používaní mobilov či počítačov.
[ad][/ad]Kontakt s okolím
Odborníci odporúčajú moderné technológie deťom nezakazovať, namiesto toho ich motivovať na iné činnosti a záľuby, ktoré budú pre nich lákavejšie ako obrazovka mobilu. Medzi takéto aktivity patria najmä spoločenské hry, tie totiž vedia deti zabaviť, no zároveň podporiť ich pamäť, kreativitu, verbálny prejav a v neposlednom rade sústredenie a strategické myslenie. Veľmi podstatné je taktiež získavanie nových vedomostí zábavnou formou a ich myšlienkové prepájanie do logických schém.
„Veľkým plusom spoločenských hier je neustála interakcia dieťaťa s okolím, keďže na rozdiel od ťukania do mobilu či notebooku, ktoré ho izolujú od okolia, je čas hrania spoločenskej hry časom, kedy dieťa v okruhu blízkych komunikuje a upevňuje si sociálne vzťahy,“ hovorí Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik.
Spoločenskú hru nestačí vyberať len podľa vekovej hranice potomka, prípadne podľa obalu a obrázkov na ňom. Pred kúpou je potrebné si ujasniť, aké schopnosti túžite u svojich detí podporiť a rozvinúť. V prípade najmenších sú vhodné hry, ktoré podporujú jemnú motoriku rúk a úplne základy počítania.
[ad2][/ad2]Lepšie vedomosti aj pamäť
Spoločenské hry pre staršie deti sú zamerané najmä na logické uvažovanie, budovanie základných vedomostí (pomenovanie objektov, zvierat) a neskôr aj rozvíjanie fantázie, predstavivosti a trénovanie pamäti. Spoločenské hry sú vhodné aj pre tínedžerov.
Medzi najznámejšie spoločenské hry, ktoré pozná snáď každý rodič z vlastného detstva, patria ešte aj dnes Človeče, nehnevaj sa, Activity či Monopoly. Súčasný trh však toho pre deti ponúka oveľa viac. Vyskúšať môžete aj hru Tik Tak Bum!, ktorá trénuje širokú slovnú zásobu.
Čo zistil prieskum Common Sense Media:
- Mladí ľudia sú na sociálnych sieťach väčšinu dňa, 70 percent dospievajúcich používa sociálne siete viackrát denne, pričom 16 percent hovorí, že ich používajú „takmer neustále“.
- S tým, že sociálne siete často odvádzajú ich pozornosť, keď majú robiť domáce úlohy, súhlasí 57 percent opýtaných, 54 percent dospievajúcich tvrdí, že im používanie sociálnych sietí bráni venovať pozornosť ostatným ľuďom. Až 44 percent potvrdilo, že sú frustrovaní zo svojich priateľov, ktorí na osobnom stretnutí trávia čas na telefónoch. Takmer tretina ľudí, ktorí vlastnia smartfóny, hovorí, že ich v noci budia.
- Vyjadrenie nenávistných prejavov stúpa. Takmer dve tretiny dospievajúcich používateľov sociálnych sietí v roku 2018 potvrdili, že v nich často vyskytujú rasistické, sexistické, homofóbne alebo náboženské nenávisti a takmer tretina sa stretáva s kyberšikanou.
- Facebook je podľa mladých už len na „komunikáciu s prarodičmi“. Snapchat a Instagram sú najobľúbenejšie stránky sociálnych médií medzi mladistvými.
[ad3][/ad3]