Ivan Hruška: Najväčším umením pri stúpaní nahor je zvládnuť vlastné ego
Na to, aby človek menil svet, aby niečo vybudoval, potrebuje skúsenosti, vzdelanie, šikovný tím ľudí… V prvom rade však potrebuje ľudskosť, úctu, schopnosť priznať si chybu a hlavne udržať svoje ego na uzde. Nie každý to, bohužiaľ, dokáže. Životný príbeh Ivana Hrušku môže byť pre mnohých mladých ľudí inšpiratívny. Dostať sa nahor a zostať človekom je totiž základom akéhokoľvek úspechu.
Ivan Hruška je príjemný, optimistický muž. Za sebou má vyše 30-ročnú úspešnú kariéru. Velil biznisu firmy Ness Technologies na starom kontinente, bol riaditeľom expanzie GlobalLogic pre strednú Európu, stal sa šéfom správnej rady Košice IT Valley. Dlhodobo sa angažuje v projekte nového systému vzdelávania. Na druhej strane je však obyčajný človek, ktorý na prvé miesto stavia rodinu.
[ad][/ad]Najprv sa stratil, ale rýchlo sa našiel
Narodil sa síce v Prešove, ale rovno z nemocnice putoval do Košíc. Jeho otec staval priemyselné podniky na Slovensku a bol pre neho veľkým vzorom.
„Od prvej triedy základnej školy som chcel byť stavebný inžinier. A aj som stavbárinu v Košiciach nakoniec vyštudoval. Keď som však skončil vysokú školu, tak som pochopil, že to bol asi omyl… Tento odbor, jednoducho, nebol pre mňa. Nejaký čas som učil na vysokej škole, potom som robil projektanta v Štátnych lesoch, ale nebavilo ma to. Ešte ďaleko pred revolúciou som sa dostal k počítačom. Takže v podstate som všetky výkresy kreslil cez počítače ešte v hlbokom socíku.“
Tesne pred rokom ´89 spolu s dvoma kamarátmi založili vlastnú firmu na vývoj softvéru Rasax. „Keď som prešiel všetkými svojimi pokusmi, omylmi, prehrami, ale i výhrami, tak som sa po desiatich rokoch riadenia firmy rozhodol odísť do zahraničia. Dôvody odchodu boli kombináciou vyhorenia, únavy, ale aj neľahkej spoločenskej situácie na Slovensku. Som však nesmierne pyšný a vďačný za to, že firma funguje dodnes.“
Raketová rýchlosť
I. Hruška opustil Slovensko a nastúpil do pozície obchodného riaditeľa vo švédsko-americkej firme Scala Business Solutions, ktorá sa zaoberala vývojom softvéru na riadenie podniku. „Pôsobil som v Budapešti, keďže tam bola centrála pre východnú Európu. Zaujímavosťou tohto príbehu je to, že som nastúpil pod amerického obchodného riaditeľa a nevedel som poriadne po anglicky komunikovať. Jazyky mi nikdy nešli.“
Ale kde je vôľa, tam je aj cesta. Firma ho poslala do Oxfordu, traja rodení Angličania ho šesť týždňov 12 hodín denne „terorizovali“ angličtinou.
„Po roku som sa stal šéfom obchodu pre východnú Európu. Základ, ktorý som získal vo svojej firme predtým, mi pomohol raketovou rýchlosťou rásť v medzinárodnej firme. Bolo to krásne obdobie učenia, ako riadiť biznis krížom cez krajiny, ale po troch rokoch som si povedal dosť. V skratke, spoločnosť investovala málo do vývoja produktu a mne sa to nepozdávalo. Šéfka správnej rady Scala Business Solutions, Ester Dyson (bývalá poradkyňa Billa Clintona), ma oslovila a povedala mi: Ivan, keď nechceš ostať v tejto firme, tak my máme jednu, ktorú sme kúpili v Prahe za veľa peňazí a je vo veľkej strate. Potrebovali by sme pomôcť. Tá výzva ma zaujala.“
Nádherných desať rokov
Tá firma je dnes základňou európskych pobočiek spoločnosti Ness Technologies. I. Hruška zbalil celú svoju rodinu a odsťahovali sa do Prahy, kde žili desať rokov. Najskôr bol obchodný riaditeľ a neskôr sa stal riaditeľom spoločnosti Ness Technologies na starom kontinente. Túto, dnes jednu z najväčších IT spoločností v metropole východu, dotiahol do Košíc práve on. „Som na to veľmi pyšný a šťastný za to, že Ness sa tak rozrástol.“
Bol aj súčasťou tímu, ktorý dotiahol firmu na americkú burzu NASDAQ. „Super vec pre ego alebo do cévéčka, ale firma začala fungovať na štvrťročnej báze. Ja mám rád vízie, rozvoj, dlhodobé smerovanie a stratégiu, no analytici na burze sa pozerajú s vidinou troch mesiacov, takže v roku 2010 som povedal stačilo a po dohode s mojím šéfom som odišiel. Bolo to nádherných desať rokov a som za ne veľmi vďačný.“
Keď niečo končí, niečo začína
„Táto zmena však bola najťažším obdobím môjho života, mal som relatívne dosť peňazí, ale nemohol som nič robiť, lebo som mal na dva roky záväzok nenastúpiť ku konkurencii. Dostal som sa do ťažkej depresie, skoro ma to stálo život. Pozor na zastavený adrenalín… A tak sme s manželkou začali cestovať. Boli sme v Himalájach v Indii, v Tibete, v Nepále… Postupne som sa dohodol s mojím bývalým zamestnávateľom, že môžem vstúpiť do startupového sveta.“
Mal 50 rokov, čo je na startupistu celkom vysoký vek. Vraví však, že to bolo krásne obdobie dvoch rokov, keď spoznával mnoho mladých, podnikavých ľudí.
O istý čas ho oslovil bývalý kolega z Nessu, dnes generálny riaditeľ americkej spoločnosti GlobalLogic. „V roku 2014 sme sa stretli v Londýne. Shashank mi povedal, že potrebuje pomoc vo vybudovaní GlobalLogicu v strednej Európe, hlavne v Poľsku a na Ukrajine. Ja som povedal áno, ale mojou podmienkou bolo, že jedna z krajín bude aj Slovensko a hlavne Košice. Bolo to úžasné. Opäť doma niečo vybudovať.“
GlobalLogic pochádza zo Silicon Valley v Spojených štátoch. Expandoval do Indie, potom na Ukrajinu, do Južnej Ameriky. Vďaka nemu expandoval aj do strednej Európy.
Po spoločnosti Ness teda do Košíc pritiahol ďalšiu IT firmu.
„Mám pocit – a dúfam, že nie som neskromný alebo naivný – že väčšina ľudí, ktorí pracovali pod mojím vedením, ma mali radi. Možno aj preto, že som vedel povedať: Zmýlil som sa, prepáčte… A nikdy som nemal problém vyjsť ľuďom v ústrety. Načúvajte svojmu okoliu.“
Manželka a kamaráti ho ťahali na zem
I. Hruška vraví, že šplhať sa po rebríku smerom nahor nie je veľké umenie. Umením je pri tom šplhaní zvládnuť vlastné ego. „Hlavne, keď ste mladý a ten rast ide príliš rýchlo, a vy časom nadobudnete pocit, že ste neomylný, že ovládate obrovské množstvo ľudí. A my, chlapi, máme niekedy veľké problémy s našou hladinou testosterónu. Zažil som to aj ja. Lietal som vo výšinách, ale som veľmi vďačný svojej žene a svojim kamarátom, že vždy, keď som začal lietať príliš vysoko, tak mi jemným spôsobom povedali: Vieš, Ivan, sú aj dôležitejšie veci, vráť sa späť na zem.“
Mal obdobia, keď pracoval od rána do noci. Zažil aj vyhorenie. „V jednom momente som nebol schopný robiť nič. Som preto odporca toho, aby človek trávil celý život v práci. Stále na to apelujem, aj mojim deťom, aj mladým ľuďom v mojom okolí: neblbnite, toto je veľmi zlé. Práca je veľká časť nášho života, ale je to len jedna z kociek stavebnice, prečo tu sme. Úspech nie je iba pozícia v korporáte. Zastavte tento krysí beh v klietke.“
[ad2][/ad2]Mentálny dôchodok
Za svoj najväčší úspech a šťastie v živote považuje to, že v šestnástich stretol svoju manželku. „Môže to znieť ako fráza, ale myslím to smrteľne vážne. Mal som obrovské šťastie. Vďaka nej máme našu rodinu. Úžasné tri deti spolu s ich rodinami.“
Ivan Hruška je čerstvý šesťdesiatnik, a aj keď ešte nie je v dôchodkovom veku, vraví, že je na mentálnom dôchodku. Svojej dcére a synovi pomáha budovať vlastné firmy. „Robím to, čo chcem, nie to, čo musím. Všetko, čo som nemohol dať svojej manželke vtedy, jej dávam teraz. Práve ona ma však múdro poprosila, či by som nepomohol deťom. Povedal som jej, dobre, ale zvyšný čas budeme spolu cestovať a užívať si život.“
Už v nedeľu si budeme môcť prečíťať na webe kosicednes.sk rozhovor s Ivanom Hruškom mladším.
Košice IT Valley
Ivan Hruška bol aj spoluzakladateľ Košice IT Valley. Autorom myšlienky je Jozef Ondáš (zakladateľ košickej pobočky T-systems).
„Spolu s ním a s Mariánom Zorkovským zo Siemensu a ešte s ďalšími ľuďmi z TUKE a neskôr z UPJŠ sme rozbehli Košice IT Valley.“ Podieľa sa aj na projekte IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie, ktorého cieľom je pripraviť mladých ľudí pre IT priemysel. „Trvalo veľmi dlho, kým sa podarilo presvedčiť ministerstvo, aby nám schválili projekt. Je však veľmi dôležitý pre vzdelávanie novej generácie mladých ľudí na Slovensku.“