Keď sa spoja skúsenosti s dobrým nápadom…
Ivan Hruška otec, Ivan Hruška syn. Jeden má množstvo skúseností, druhý je plný kreatívnych nápadov a má v sebe poriadny „drajv“. Rozhodli sa, že do toho idú spoločne. Založili firmu, ktorá buduje softvérové riešenie pre spoločnosti, s cieľom robiť efektívny marketing.
Ivan Hruška mladší (30) dostal kvalitné vzdelanie. Keď mal desať rokov, jeho rodina sa presťahovala do Prahy. Otec tam dostal dobrú pracovnú ponuku, a tak ho rodina nasledovala.
Dva roky preplakal
Rodičia mu chceli ponúknuť len to najlepšie. Uvedomovali si, že úspech sa začína dobrými a kvalitnými školami, a preto ho zapísali na British International School z Prague. „Keď som tam ako dieťa nastúpil, uvedomil som si, že po anglicky viem veľmi málo, a to aj napriek tomu, že som v Košiciach bol jeden z najlepších angličtinárov. V tejto škole sa so mnou vôbec ´nepárali´. Dva roky som síce preplakal, ale dnes som nesmierne rád, že som mal možnosť študovať po anglicky už ako dieťa.“
V štúdiu Ivan pokračoval na rakúskej univerzite Fachhochschule Wiener Neustadt. Vybral si medzinárodný biznis a marketing. „Bolo veľkou výhodou, že nás bolo v odbore málo a mali sme veľa praktických učiteľov. Po skončení bakalára som si povedal, že je najvyšší čas ísť do praxe. Vrátil som sa do Prahy, no popri práci som si ešte urobil v Brne MBA pod záštitou Nottingham Trent University. Na tom všetkom je najväčší paradox, že síce mám medzinárodné vzdelanie, ale väčšinu z neho som získal v Čechách.“
[ad][/ad]Stúpal postupne
Ivanova prvá práca bola v spoločnosti SAP, kde robil dátovú podporu marketingu. „Aj keď to možno bola monotónna práca, bola veľmi prínosná. Mal som totiž nemeckú šéfku a všetci vieme, akí Nemci sú. Vo firme som sa naučil, ako to je tvrdo pracovať a dodržiavať pravidlá.“
Neskôr pracoval ako obchodný zástupca v spoločnosti Webcom. Vyskúšal si prácu aj v českej spoločnosti Socialbakers, ktorá sa zaoberá analytikou sociálnych sietí. „Bol som tam v podstate niečo medzi obchodníkom a marketingovým konzultantom.“
Posledné roky pracoval v českom startupe ROI Hunter, kde v podstate z neexistujúceho marketingového oddelenia vytvoril funkčný marketing. „Som pyšný, že som sa rozhodol začal pracovať veľmi mladý, keď som bal 20, ale skúsenosti som naberal postupne, a preto som nevyrástol príliš rýchlo. Aj keď som možno za desať rokov vymenil viacero pozícií v rôznych firmách, som rád, lebo dnes viem, čo chcem robiť. Postupne som stúpal a učil sa. To všetko mi dalo silný základ na to, aby som mohol vytvoriť vlastnú firmu.“
Základom je nápad
Nad nápadom založiť niečo vlastné premýšľal dlhý čas. Často si vravel, že je na to ešte skoro a že nebude úspešný.
„Základom je však mať nápad. Ja som na ten svoj prichádzal postupne počas tých desiatich rokov, keď som pravidelne narážal na niekoľko zásadných nedostatkov. Marketingové oddelenia sa často potýkajú s viacerými problémami. Ten prvý je, že netušia, čo je dôležité a venujú sa všetkému. To vytvára podráždených a nekreatívnych markeťákov. Alebo sa sústredia na niečo, o čom si myslia, že je dôležité, ale v podstate to dôležité nie je. To všetko vytvára priepasť medzi marketingom a zvyškom firmy. Ten má zväčša pocit, že markeťáci si len robia nejaké kreatívne veci a nič to firme neprináša. To je typický boj medzi marketingom a zvyškom firmy.“
Práve to bol dôvod, prečo rozbieha spolu s otcom spoločnosť, ktorá buduje softvérové riešenie, ktoré má za úlohu napomáhať firmám, aby robili marketing efektívne.
„Keďže som bol na strane marketingu, viac-menej na všetkých leveloch, ale vyskúšal som si to aj na druhej strane, v obchode, tak som videl ten problém z oboch strán. Otec ho videl zase z pohľadu vysokého manažéra. Tento nástroj, ktorý budujeme, má pomôcť nielen marketingu, ale aj zvyšku firmy k tomu, aby sa spomínaná priepasť uzatvorila a aby marketing robil iba tie veci, ktoré dávajú zmysel a ktoré reálne tú firmu niekam posunú.“
[article slug=”ivan-hruska-najvacsim-umenim-pri-stupani-nahor-je-zvladnut-vlastne-ego”][/article]Išli do toho spoločne
Skôr, ako sa do toho pustil, prišiel za svojím otcom. Ten mu ako prvé povedal, že to je to výborný nápad, ale že to nestačí. „Otec mi môj nápad pripomienkoval a doplnil, samozrejme, v dobrom slova zmysle, a vybrali sme sa za známymi, ktorí majú potenciálne rovnaký alebo podobný problém s marketingom. A tak sme zistili, že tento nástroj, ktorý budujeme, má zmysel a môže im napomôcť. Vývoj bol spustený len tento mesiac a beta testing by sme chceli spustiť do pol roka.“
Ivan zo začiatku chcel vystúpiť z tieňa svojho otca a ísť vlastnou cestou. Pred niekoľkými rokmi ho to však prestalo baviť. „Uvedomil som si, že okoliu neustále dokazujem, že aj keď nie som on, mám na to, aby som bol raz v tom, čo robím, naozaj dobrý. Stačilo. Rozhodol som sa, že do toho pôjdeme spolu. Otec postavil niekoľko startupov a pozná problémy či už veľkých alebo malých firiem. V neposlednom rade má obrovské skúsenosti v odbore a vývoji IT, ktoré ja nemám.“
[ad2][/ad2]Prečo Oppido?
Spoločnosť, ktorú sa rozhodli vytvoriť, sa nazýva Oppido. Ide o veľmi zaujímavú metaforu.
„Za čias Rímskej ríše existovali takzvané oppidá. Išlo o opevnené mestá, v ktorých sa stretávali vojaci, politici, obchodníci… Bola to v podstate forma, ktorou sa Rímska ríša snažila svoj vývoj dostať za svoje hranice. Boli bezpečné, opevnené… Práve tam sa diskutovalo a robili sa veľké rozhodnutia… Mne sa tá metafora k tomu, čo sa snažíme urobiť, veľmi páči. Oppido, ten náš systém, by mal byť také opevnené miesto, kde sa stretávajú zamestnanci firmy, marketing, obchod, výroba, manažéri, riaditeľ, a tam sa bavia, čo je pre nich potrebné. Dohodnú sa a spoločne môžu posúvať firmu dopredu.“