Narodila sa s módou v rukách, očiach aj v srdci
Ak chce žena vyzerať dobre, nemusí byť modelkou, nemusí vyhrať súťaž krásy, nemusí byť módnou ikonou. Či naozaj robia šaty človeka, sa hádajú ľudia už roky. Koniec koncov, samotný kus látky z vás dámu či gentlemana neurobí. Ani šaty, ktoré vyzerali perfektne na modelke, vám sadnúť nemusia. Zárukou štýlu nie je konkrétny strih, materiál ani farba…
Košičanka Ida Sandor sa narodila s módou v rukách, očiach i v srdci. „Odmalička som obdivovala módne fotografie, ale aj ručné práce. Vedela som šiť a háčkovať, hoci ma to nikto neučil. Je však pravda, že som to možno zdedila po babke a mamke. Náš vkus je však úplne odlišný, preto šijeme každá zvlášť,“ priznáva s úsmevom.
Dar od Boha
Už na základnej škole šila svoje prvé modely pre seba, ale tiež pre bábiky. „Boli zložité, farebne, ale aj strihovo. Raz som ušila asymetrické šaty pre Barbie z nafukovacej lopty. Veľa som tiež kreslila.“
Cit pre módu, cítenie je ako hudobný sluch. Buď ho máte, alebo nie. Fakt, že sa to nedá naučiť, potvrdzuje aj módna návrhárka, ktorá nikde neštudovala módu. Bola študentkou gymnázia a neskôr Strojníckej fakulty Technickej univerzity. „Je tam však akýsi prienik. Konštrukcia strihov, priestorové videnie. Navrhovanie je vlastne ako modelovanie. Mám v hlave plátno, na ktorom už vidím hotový model. Viem presne, aký strih a materiál je preň ideálny. Je to možno dar od Boha.“
Netradičné materiály, fantazijné modely
Ako sama hovorí, k návrhárstvu sa dostala veľkou okľukou. V stredoškolských časoch ju zaujala televízna relácia, v ktorej sa spomínalo Združenie mladých návrhárov a kultúry. Organizovalo v tom čase súťaž, na ktorú sa chcela so svojimi modelmi prihlásiť, a tak im napísala list. „Ozvali sa mi, šla som na súťaž a vyhrala som. Moje modely boli ušité z jutových vriec a boli doplnené makramé, čo je technika viazania špagátov.“
Postupne mala úspech aj na ďalších súťažiach, napríklad na veľtrhu Trenčín – mesto módy, Zlatá Fatima a mnohých ďalších. „Pravdou je, že som začínala s vyššou módou a prezentovala som sa nenositeľnými modelmi, lebo presne pri nich človek ukáže svoju kreativitu a fantáziu. Technikou makramé som vyrobila top s kapucňou, nohavice, zásterku na šaty. Bolo to zvláštne, ale zrejme preto som aj vyhrala. Tiež sa pamätám, ako som z obväzov uplietla niektoré modely. Používala som naozaj netradičné materiály. To mi fakt šlo.“
[ad][/ad]Ukážka kreativity na móle
Mnohým ľuďom sa aj pri dnešných módnych prehliadkach vynárajú v hlave otázky, kto môže takéto kúsky vôbec nosiť. Je to len šou? „Každý jeden kreatívny model sa dá rozobrať na čiastkové nositeľné modely. Vieme odtiaľ vziať viacero nápadov a dokončiť ich, tie sa už dajú nosiť bežne do ulíc. Prezentovaná fantázia je len ukážkou, aké schopnosti návrhár má a ako kreatívne dokáže tvoriť.“
Na základe toho si návrhára môže všimnúť obchodný dom a požiadať ho o spoluprácu. Idu podobne pred časom oslovila slovenská firma Kara, ktorá sa venuje výrobe kožených a kožušinových odevov. „Aktuálne som pre túto značku vytvorila fashion kolekciu jeseň/zima 2019. Kožené topy, sukne, nohavice, kabáty. Táto spolupráca ma veľmi teší, no je to aj stres, či sa kolekcia bude páčiť, predávať a nosiť. Je to veľká zodpovednosť.“
Ida Sandor však vie odhadnúť vkus slovenských žien. „Za 13 rokov, čo prevádzkujem svoj salón v Košiciach, už viem, čo dámy rady nosia. Preferujú pohodlnosť a nadčasovosť. Kvalitné kúsky, v ktorých sa budú dobre cítiť. Všade, kde chodím, vychvaľujem košické ženy, ako sa vedia pekne vychystať na nejakú akciu. Sú vždy dokonale upravené, tip-top. Vzdávajú tým hold pozývateľovi.“
Oko na správny stajling
Samotná nadčasovosť sa podľa návrhárky nedá vyčleniť na konkrétny štýl, strih či farbu. „Je to šmrnc v obliekaní. Nedá sa to naučiť. Niekto vie aj z kúskov z babičkinho šatníka vyčarovať super outfit.“ Dnes panuje éra veľkej voľnosti. V podstate si žena môže obliecť čokoľvek, pretože katalógy, obchody, e-shopy sú plné rozmanitých kúskov. Kombinujú sa vzory, farby, materiály i veci, ktoré k sebe na prvý pohľad absolútne nesedia, napríklad svadobné šaty a tenisky.
Ako si však z toho množstva oblečenia vybrať to správne? „Treba mať na to oko. Nejde o samotné kúsky, ale o ich stajling. Ak to dokážete, viete si obliecť aj dedkovo sako a budete vyzerať výborne. Aj stará biela košeľa sa dá nakombinovať na mnoho spôsobov.“
Všetko ostáva v salóne
Mnohé zo žien oslovujú Idu pravidelne, no má tiež stále nové klientky, a to práve kvôli svojej originálnej tvorbe. Vyznačuje sa minimalizmom, a predsa je vyšperkovaná. Je jednoduchá, a predsa nápadná a rozoznateľná. „Za tie roky mojej tvorby ma už neváhajú kontaktovať aj političky z Bratislavy alebo Čiech. Môžu sa spoľahnúť, že čo sa stane v salóne, ostáva v salóne. Rozhodne nie som typ kávičkárky a klebetnice. Vždy sa však snažím, aby u mňa moje klientky zabudli na svoje bežné problémy.“
Medzi klientelu Idy Sandor patria tiež známe herečky, napríklad Gabriela Marcinková a Zuzana Kanócz. „S oboma som si nakoniec ľudsky sadla a sú z nás dobré priateľky.“ Modely návrhárky môžete tiež vidieť na ďalších známych dámach, napríklad na Elene Kohútikovej, Alene Heribanovej či Svetlane Rymarenko.
Inšpirácia vo svete i v rodine
Je inšpiráciou pre mnohé dámy, no kto alebo čo inšpiruje ju? „Páči sa mi severský minimalizmus, no tiež japonský štýl. Z návrhárov ma vždy oslovoval Alexander McQueen, Karl Lagerfeld, zo žien Victoria Beckham, Stella McCartney či Carolina Herrera. Zo Sloveniek sa mi páčila Lea Fekete, jej štýl je podobný tomu môjmu.“
Okrem toho, že je módnou návrhárkou, je tiež manželkou a mamou 9-ročných dvojičiek. Aj jej deti jej pomáhajú nachádzať inšpiráciu pre stále nové nápady. Ako vraví, keď sa hrajú a jašia, dokáže pri nich vypnúť. „Vtedy človek začne rozmýšľať inak a dostane nové vnemy.“ Filipa a Emku nosieva už odmalička do svojho ateliéru i na módne prehliadky, kde už boli aj modelmi. „Syna zaujíma móda, kreslí si modely. Pozeráme spolu prehliadky a u mňa v ateliéri sa zaujíma o látky. Vníma kvalitu materiálov a premýšľa, čo by sme z nich ušili.“
Ak aj vy premýšľate, čo nové si dať ušiť alebo kúpiť, Ida radí nezapadnúť do stereotypu, ale naopak, nebáť sa experimentovať. „Vyskúšajte si aj to, o čom ste presvedčené, že sa vám nebude hodiť. Prineste do svojho šatníka nový závan. Budete to stále vy, no budete sa cítiť inak.“
[ad2][/ad2]Úspechy s pokorou
Pravidelne sa zúčastňuje fashion weekov, napríklad v Bratislave, Viedni, no i v Číne. „Stále tam idem s veľkou pokorou, cítim nervozitu a trému, lebo vždy chcem, aby to dopadlo dobre. Keď som v roku 2018 v Číne získala titul Návrhárka roka, bolo to fakt úžasné. O rok ma už všade vítali, brali ma ako profesionálku, víťazku. Rok čo rok sa však treba niekam posúvať. Mám rada minimalizmus, no aj v ňom hľadám vždy nové možnosti a nápady. Návrhár musí vždy priniesť niečo originálne. Tým rastie.“