Neviete si udržať dlhodobý vzťah?
Čo človek, to môže byť celkom iný prípad a iný dôvod, pre ktorý niekto ostáva sám. Ako, napríklad, môže desiatich ľudí bolieť hlava, ale každého z iného dôvodu: prepracovanosť, zlé trávenie, vysedávanie pri telke, hranie na počítači, problém s chrbticou… O dôvodoch neschopnosti nájsť si partnera sme sa porozprávali s terapeutkou Jarmilou Repovskou, ktorú vyhľadávajú aj ľudia s partnerskými problémami.
Prečo si podľa vás niektorí ľudia dlhodobo nevedia nájsť partnera, s ktorým by im to vo vzťahu vydržalo?
Vo väčšine prípadov nie je dôležité to, čo je na povrchu, dôležité je, čo je pod tým povrchom. Niekedy si muž alebo žena môžu želať, že chcú partnera, ale v skutočnosti si len „myslia“, že si želajú partnera. Pod povrchom môže byť strach z partnerstva, nespracované staré sklamanie, nechuť deliť sa o svoj priestor a podobne. Za tým strachom zase napríklad nepríjemnosti v rodine a strach, že sa manželstvo nevydarí tak, ako sa nevydarilo rodičom, alebo stroskotal predchádzajúci vzťah. Ďalšou príčinou môže byť nedôvera v seba, v pocite, že nie som dosť pekný, atraktívny, vzdelaný, bohatý…
Spomínali ste aj nechuť deliť sa o svoj priestor. Čo radíte v tomto prípade?
Vtedy je dobré byť k sebe úprimný a priznať si, či za tou nechuťou je znova nejaká príčina na základe vlastnej alebo cudzej skúsenosti, alebo pravda je tá, že daný muž alebo žena jednoducho chce žiť sám. Stane sa, že buď sa bojí si to priznať, alebo sa obáva reakcie okolia.
A čo ak, naopak, človek príliš chce?
Ak príliš tlačí na pílu, je to poznať v každom geste, slove, čine a okoliu je to celkom zrejmé. Potenciálny partner sa na nevedomej úrovni môže cítiť odrádzaný a ani nevie prečo. Je hnaný do kúta alebo rovno k únikovému východu. Za takýmto počínaním „partnerachtivej“ osoby je znova len strach a nedôvera. Všetci asi poznáme „zákon príťažlivosti“. Priťahujeme si do života to, čo chceme. Avšak, ak na to neustále myslíme, ak sa tým večne zaoberáme, akú o tom našom chcení či našej túžbe podávame správu? Asi takú, že to, čo chceme, stále nemáme a zároveň, že ani neveríme, že to dosiahneme. Tiež je dôležité partnerovi v našom živote pripraviť pôdu.
V akom význame – pripraviť pôdu?
Vedieť si predstaviť, že už je súčasťou našej každodennosti. Byť k sebe úprimný, či nemáme nejaký komplex, pre ktorý si ľudí od seba odrádzame – či už estetický, zdravotný, pocit nevzdelanosti a podobne. Tiež je dobré vedieť, čo od partnera a partnerstva očakávam a čo by som do vzťahu chcel sám dať. Ak som domased, nemôžem čakať, že mi bude vyhovovať nejaký zanietený turista či cestovanie. Ale možno mi však vyhovuje, že on cestuje a ja si zatiaľ v pokoji sedím doma. Niečo však partnerov musí spájať. Ak je ale človek šťastnejší sám, než v páre, netreba sa asi siliť. Treba si to čestne priznať.
Čo sa môže skrývať za pričastým striedaním partnerov?
Dôvodov môže byť mnoho. Napríklad strach z blízkosti, nechuť sa viazať a často to býva aj závislosť na prvom štádiu vzťahu – na tej romantike, nesmelých úsmevoch, prvých dotykoch, keď je všetko také nové, vzrušujúce, tajomné, neskalené spoločnými nezhodami. Stáva sa, že si ľudia myslia, že len toto je láska a to, čo príde za tým, je pre nich všednosť, ktorá ich možno nudí, možno z nej majú strach. Nepoznali skutočnú lásku, netušia, že príde až neskôr, ako následok a odmena.