Presádzame izbové kvety
Sú vaše izbové kvety akési sklesnuté? Rastú na povrchu substrátu a je im vidieť korienky? Nechcú kvitnúť, hoci by mali? Práve teraz je najvhodnejší čas na ich presádzanie.
Zemina v kvetináčoch dlho nepresadených izbových rastlín obsahuje podstatne menej výživných zložiek. Rastliny trpia a je to na nich vidieť. Substrát je svetlý, korene vystupujú na povrch. Prvým krokom k náprave je výber nového obalu (nádoby, črepníka) a vhodného substrátu.
Substrát
Africkej fialke vyberte substrát pre izbové kvety, pretože tento je ideálny pre kvitnúce rastliny. Pre rastliny ozdobné listom je určený substrát pre palmy a zelené rastliny. Špeciálny substrát sa predáva aj pre kaktusy a sukulenty. Substráty so základom rašeliny zadržiavajú veľké množstvo vody, ale obsahujú málo živín.
Substráty tvorené prevažne zeminou zas majú hrubšiu štruktúru, takže umožňujú ľahké presakovanie vody a obsahujú veľké množstvo živín. Presadiť treba aj čerstvo kúpené rastliny, pretože sú zasadené v substráte, ktorý je určený iba na prechodný čas. Rastliny sú väčšinou v malých kvetináčoch v ľahkom rašelinovom substráte
s vláknitou štruktúrou, čo nie je pre ich rast priaznivé. Vyvarujte sa zeminy zo záhrady. Môže obsahovať rad choroboplodných zárodkov a pre izbové rastliny takáto zemina nemá dostatok živín.
Kvetináč

Obal, do ktorého kvety budete presádzať, by mal byť o niekoľko centimetrov väčší než pôvodný. Inak rastlina bude rásť hlavne do koreňa a kvitnúť sa jej nebude chcieť. Pre azalky, bonsaje a kaktusy voľte radšej plytšie nádoby, naopak, palmy majú rady hlbšie a úzke nádoby. Môžete použiť plastové aj hlinené kvetináče, v každom prípade musia mať otvor na odtekanie vody do podmisky, inak by vám mohli veľmi rýchlo uhynúť.
Postup
Na dno kvetináča patrí drenáž. Ak nemáte nič lepšie, poslúžia polámané kúsky polystyrénu, ktorý kvetom neublíži. Poslúži aj vrstva piesku, keramické črepy alebo keramzit. Presádzanú rastlinu opatrne vyberte zo starého kvetináča. Snažne. Ak presádzate mladé rastliny donesené z obchodu, býva ich koreňový bal čistý, bez odumretých či zhnitých častí. Odstráňte iba vrchnú vrstvu zeminy. Ak sú korene veľmi husté, opatrne ich po obvode celého balu uvoľnite. Povystrihujte odumreté a poškodené časti.
Novú zeminu opatrne pritlačte, aby presádzaná rastlina bola zasadená dostatočne hlboko. Povrch dosypte ďalšou zeminou. Kvetináč nenaplňujte až po okraj, nechajte v ňom dostatok miesta na zálievkovú vodu. Rátajte s tým, že substrát po zaliati trochu zľahne.
Hnojenie
Rastlinka v kvetináči nemá veľa miesta, takže koreňový systém sa nemôže ľubovoľne rozrastať. Množstvo živín v zemine sa rýchlo míňa. V okamihu, keď rastlina vyčerpá všetky živiny z pôdy, je plne závislá od vašej starostlivosti. Preto ju pravidelne aspoň raz za 14 dní prihnojujte.
Tip na veľké rastliny
Ak sa vám podarí veľkú rastlinu vybrať z kvetináča, starostlivo jej očistite korene od pôvodného substrátu a nahraďte ho novým, plným živín. Keď sa vám však do náročného presádzania nechce alebo rastlina je už priveľká na takúto manipuláciu, môžete opatrne, bez porušenia koreňov odstrániť aspoň vrchnú vrstvu zeminy a nahradiť ju novou. Nezabúdajte pravidelne hnojiť.
Foto: Shutterstock