Stanislav Hreha: Dobiehame historický dlh, znižujeme riziko ekokatastrof
Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), a. s., vybudovala za 16 rokov svojej existencie stovky kilometrov nových kanalizačných potrubí, nové čistiarne odpadových vôd, desiatky starších sa zmodernizovali a rozšírili. Aj preto sa VVS, a. s., stala najúspešnejšou v čerpaní financií z eurofondov. Od svojho vzniku zrealizovala takmer 25 vodárenských infraštrukturálnych projektov, na ďalších sa finišuje.
Tisíce Zemplínčanov môžu odvádzať odpad z domácností ekologicky
„Pred začiatkom prázdnin sme kolaudovali projekt na dolnom Zemplíne, ktorý je spolufinancovaný z fondov EÚ,“ vraví generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VVS, a. s., Ing. Stanislav Hreha, PhD. Vďaka nemu sa na kanalizáciu pripoja obyvatelia obcí Bánovce nad Ondavou a Trhovište. Vodári vybudovali novú kanalizáciu a čistiareň odpadových vôd, ktorú môžu časom využívať aj neďaleké Moravany. Spolu vyše 4 100 ľudí.
„Naši pracovníci finišujú v letných horúčavách aj v Kráľovskom Chlmci. V rámci rozšírenia jednotnej a splaškovej kanalizácie a intenzifikácie ČOV vybudovali takmer 18 km kanalizácie so siedmimi čerpacími stanicami a 620 nových kanalizačných prípojok. Pripojiť sa na verejnú kanalizáciu bude môcť vyše 3 150 obyvateľov, čistiareň bude využívať takmer 13-tisíc tunajších ľudí,“ vysvetľuje generálny riaditeľ.
Ďalšia dolnozemplínska stavba sa realizuje v obciach Malé a Veľké Trakany. Splašková kanalizácia bude vo Veľkých Trakanoch merať viac než desať kilometrov, vyše deväť kilometrov kanalizačných potrubí pribudne v Malých Trakanoch, spolu sa pripojí takmer 2 200 obyvateľov.
Intenzifikáciou neďalekej ČOV v Čiernej nad Tisou sa zvýši kvalita vypúšťaných vyčistených odpadových vôd, aby boli dodržané limitné hodnoty znečistenia, túto čistiareň bude využívať vyše desaťtisíc ľudí.
„Opäť sa zvýši pripojenie obyvateľstva východoslovenského regiónu na verejnú kanalizáciu a zlepší sa aj čistiaci efekt na rozšírených čistiarňach odpadových vôd. Celý proces odvádzania odpadových vôd aj ich čistenia bude spĺňať prísne európske normy, čím sa zvýši kvalita životného prostredia pre každého obyvateľa regiónu. Nejde len o dodržiavanie spoločných európskych pravidiel, musíme predchádzať vážnym ekologickým problémom v odľahlejších regiónoch,“ hovorí Ing. Stanislav Hreha.
Východ Slovenska pritom dobieha vážny historický dlh. Ešte začiatkom 90. rokov bolo na verejnú kanalizáciu pripojených sotva 48 % obyvateľov východu. Práve vstup Slovenska do Európskej únie a následná efektívna realizácia projektov zo strany VVS pomohli zvýšiť toto číslo takmer na 60 %.
Malým obciam pomôžu zberné ČOV, mohli by sa budovať z eurofondov
Nie každá obec však má možnosť využiť financie z eurofondov a pripojiť sa na verejnú kanalizáciu. Pravidlá EÚ sú neúprosné, šancu majú len tie, kde má trvalý pobyt viac než 2 000 obyvateľov. Čísla na východnom Slovensku sú preto stále alarmujúce. V správe VVS, a. s., je až 746 z 936 obcí, kde kanalizácia stále chýba. Ide o malé obce s nízkym počtom obyvateľov, ich pripojenie na jestvujúce kanalizácie a ČOV by bolo extrémne nákladné. Financie z eurofondov sú prakticky jediným riešením. Šéf vodární preto prišiel s návrhom, ktorý by mohol v tejto situácii, aj pri prísnych pravidlách EÚ, malým obciam pomôcť.
„Riešením pre menšie obce je vybudovanie zberných čistiarní odpadových vôd, ktoré budú zneškodňovať odpadové vody zo žúmp. V spolupráci s odbornými garantmi, ktorými sú vodárenské spoločnosti, by mohli vytvoriť sieť obcí, v ktorých sa bude sústreďovať zberná čistiareň odpadových vôd. Toto riešenie by si žiadalo aj podporu z EÚ. Čerpanie eurofondov by sa malo ako ekonomicky výhodnejšie preorientovať na menšie projekty, ktoré by riešili problémy mnohých menších obcí.“
Zatiaľ aspoň prázdne žumpy a Čisté obce
V momentálnej situácii VVS ako jediná na Slovensku realizuje mimoriadne populárny projekt Čisté obce. Je určený spomínaným menším obciam, kde nemajú kanalizáciu.
„Je to jedinečná ponuka pre našich odberateľov na východe Slovenska. V rámci projektu naši pracovníci ponúkajú domácnostiam, že im legálne vyvezú obsah domových žúmp a zároveň ho odborne zlikvidujú v čistiarňach odpadových vôd. Inak by s najväčšou pravdepodobnosťou skončil v potokoch, riekach, na poliach či lúkach, takýto odpad presakuje do podzemných vôd a rapídne znižuje ich kvalitu, ako i kvalitu životného prostredia či kvalitu života napríklad susedov,“ upozorňuje generálny riaditeľ Stanislav Hreha.
Krátko po spustení v roku 2009 bol projekt Čisté obce ocenený Národnou podnikateľskou cenou za životné prostredie v SR ako významný ekologický počin zameraný na zamedzenie nelegálnej likvidácie obsahu žúmp. O jeho význame svedčia aj stále rastúce čísla, každoročne sa totiž počet vyvezených žúmp pracovníkmi VVS zvyšuje. Tento rok VVS zabezpečila do jednotlivých závodov deväť nových vozidiel na posilnenie projektu Čisté obce.