Strojnícka fakulta získala významnú spoluprácu
Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach opäť spája sily s praxou. Vďaka unikátnemu spoločnému výskumno-vývojovému centru medzi akademickou a priemyselnou sférou získajú jej študenti prax v oblasti rezného náradia a obrábania ťažko obrábateľných zliatin, ktoré sú určené predovšetkým pre letecký, kozmický a biomedicínsky priemysel.
Na strojníckej fakulte sa tak podľa dekana Jozefa Živčáka začala nová éra spolupráce medzi Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE), slovenskou firmou MASAM, s.r.o., a Ruskou federáciou prostredníctvom Samarskej štátnej univerzity.
„Zamerali sme sa na high-tech technológiu z hľadiska materiálov a výroby. Ide o oblasť leteckých a kozmických materiálov a oblasť biomedicínskeho inžinierstva. Každá z nich má veľmi vysoké požiadavky na kvalitu. Samozrejme, tomu sme sa operatívne prispôsobili,“ vyjadril sa dekan fakulty.
Synergia potrieb
Spoločnosť MASAM, s.r.o., spolupracovala s TUKE už v minulosti, vďaka čomu zistila, aký má fakulta potenciál z hľadiska svojich študentov. „Oni majú licenciu na výrobu, my zas máme ľudí, a tak je synergická spolupráca na svete,“ uviedol dekan J. Živčák. Oslovenie zo strany firmy ho mimoriadne teší. „Na týchto projektoch sa veľa naučia študenti aj samotná fakulta.“
V medzinárodnom meradle
Firma tak získa cenného partnera z akademického prostredia pri riešení náročných výskumno-vývojových a technických úloh. Toto partnerstvo sa začalo síce už skôr, no vo väčšom meradle sa spustilo v posledných mesiacoch.
„Koncom roka 2019 sme už začali reálne robiť projekty, ktoré sú určené prevažne pre letecký vesmírny program a rozhodli sme sa vzájomným dohovorom aj na Strojníckej fakulte, že by sme mohli ísť aj do spolupráce s univerzitami zo zahraničia,“ vysvetľuje Milan Mandák, konateľ spoločnosti MASAM, s.r.o..
Ide konkrétne o ruskú Samarskú štátnu univerzitu, ktorej delegácia navštívila strojnícku fakultu na jej domácej pôde. Pri tejto príležitosti predstavitelia každej zo strán spoločne odhalili pamätnú tabuľu umiestnenú pred vchodom do Prototypového a inovačného centra Strojníckej fakulty TUKE.
„Vďaka tejto spolupráci zistíme, ako procesy a výroba fungujú na Slovensku, ako vaše výsledky aplikovať u nás a naše, naopak, u nás,“ hovorí Sergei Kornilov z Cluster Engineering Center the Samara Region.
Ocenenie zo strany študentov
Spájanie teoretického štúdia s reálnymi skúsenosťami z praxe si cenia najmä študenti. „Dnes je problém nájsť šikovných ľudí, ktorí sa hneď po škole vedia uplatniť v praxi a rozumeli by parametrom stroja, parametrom materiálov, rezným rýchlostiam a podobne. Keď sa tým začnú zaoberať ešte počas štúdia, naberú také skúsenosti, aké by po skončení školy zdĺhavo získavali. Kombinácia štúdia s praxou už na univerzite je na nezaplatenie,“ zhodnotil Miroslav Palko, študent doktorandského štúdia.