VVS, a.s., chystá riešenie pre majiteľov veľkých záhrad. Zatiaľ ako jediná na Slovensku
Pýchou majiteľa domu je nepochybne záhrada. Žijeme v uponáhľanej dobe, v rýchlom tempe. Pracovná hektika i málo voľného času zvyšujú atraktivitu malých okrasných záhrad, ktoré si nevyžadujú veľkú údržbu. Okolie Košíc sa zapĺňa množstvom developerských projektov s akurátnymi domčekmi na akurátnych pozemkoch. Stále je však množstvo veľkých záhrad, ktoré sú potešením pre ich majiteľov, ak majú to šťastie, že bývajú v obci s vybudovaným vodovodom a kanalizáciou. Táto možnosť ho posúva ku komfortu, adekvátnemu storočiu, v ktorom sa nachádzame.
Našou dnešnou témou však nie je hovoriť o tom, že existuje množstvo obcí nenapojených na vodárenské štruktúry, pretože historický dlh na východe je stále nedoriešený a východ Slovenska len teraz postupne buduje vodárenské siete, ktoré sú už na opačnom konci krajiny samozrejmosťou…
Naším momentálnym zámerom je zaostriť pozornosť na záhrady, ktoré majú veľkú rozlohu a v čase sucha si ich zalievanie vyžiada prirodzene vyššie náklady, ak je vodovod jediným zdrojom závlahy. Pre mnohé pozemky na kopci je napríklad alternatívny zdroj typu studňa absolútne nereálny sen.
Fakturácia polievania?
Slovenské vodárenské spoločnosti doteraz realizujú fakturáciu za vodné a paralelne s tým aj za stočné, ktoré sa totiž počíta v m3 podľa množstva vody použitej. Vodné sa teda v metroch kubických rovná stočnému. Takže aj keď vodu použijete na zalievanie záhradky a reálne sa táto voda do kanalizácie nedostane, platíte za tzv. polievaciu vodu aj stočné, pretože vodárne nedokážu korektne určiť, aké množstvo vody ste použili v záhradke a aké v domácnosti.
Drahé polievanie?
Majitelia záhrad sa s týmto problémom obracali na vodárenské spoločnosti, ktoré hľadali riešenia. Niektoré vodárenské spoločnosti na Slovensku ponúkajú pre klientov, ktorí majú záujem to riešiť, zatiaľ možnosť inštalácie druhého vodomeru, ktorý korektne zachytáva množstvo použitej vody v záhrade. Je to ale technicky náročná alternatíva, pretože zahŕňa nutnosť mať šachtu veľkú natoľko, aby sa do nej vošli dva oddelené vodomery a vybudovanie samostatného rozvodu pre účely zavlažovania. Vodomer je však majetkom zákazníka a obstarávacia cena overeného meradla, ktorý by poskytoval relevantné výsledky je vysoká, takže to odradilo väčšinu majiteľov pozemkov.
VVS, a.s., našla riešenie
Východoslovenská vodárenská spoločnosť v snahe vyjsť v ústrety požiadavkám zákazníkov prináša návrh riešenia, ktorý je na Slovensku novinkou a poskytuje riešenie pre majiteľov veľkých záhrad.
„Podstatou vízie riešenia je vytvorenie systému fakturácie stočného so znížením o m3 na polievanie záhrady. Podľa veľkosti pozemku, ktorú zdokladuje majiteľ na zákazníckom centre listom vlastníctva a pracovníci vodárenskej spoločnosť si ju na mieste verifikujú, bude zo stočného odčítaná spotreba v m3 za sezónne polievanie záhrady. Výsledné m3 po znížení však nesmú byť menšie, ako sú smerné čísla spotreby na jednotlivé druhy spotreby podľa vyhl. 397/2003. Tento systém prenáša nároky na preukázanie množstva vody odvedenej do kanalizácie zo zákazníkových pliec na vodárenskú spoločnosť. Na jeho zavedenie je nutná implementácia do informačného systému VVS, a.s., čo je nákladná a časovo náročná záležitosť.
Preto sa predpokladá uvedenie tejto služby na rok 2021,“ vysvetlila Ing. Anita Gašparíková, ekonomická riaditeľka spoločnosti.
Služba má však jasnú cieľovú skupinu
Zákaznícky atraktívna služba je určená výhradne pre fyzické osoby, bude sa týkať zásadne len odberných miest, ktoré nemajú vlastný zdroj vody. Službu uvítajú predovšetkým majitelia veľkých záhrad, ktorí sú odkázaní na používanie vody z vodovodu pri jej polievaní, je predpoklad, že to budú väčšie okrasné a zeleninové záhrady tak, aby to bolo ekonomicky efektívne…
Vedenie VVS, a.s., je presvedčené, že táto služba prináša benefity na obidvoch stranách.
VVS, a.s., očakáva zvýšený záujem o dodávku pitnej vody z verejného vodovodu a odstránenie mýtov o „drahej vode“ pre účely zavlažovania. Existujúci zákazníci určite ocenia stabilitu dodávky v prípade nedostatku vody v období sucha a budúci zákazníci pri projektovaní záhrad majú alternatívu rozhodovania studňa alebo verejný vodovod.