Začal sa Mesiac úcty k starším
Staroba sa nás týka. Je prirodzenou súčasťou nášho života. Október je mesiacom úcty k starším a pripomína nám, aby sme si uctili seniorov a dali im najavo svoju náklonnosť.
Podľa demografi ckých odhadov Európskej komisie sa za 30 rokov staneme krajinou s najväčším percentom starých ľudí na dôchodku. V takto rýchlo starnúcom svete je potrebné podporovať aktívnu účasť starších na spoločenskom dianí, využiť ich skúsenosti a poznatky.
Mesiac úcty
V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Mesiac úcty k starším a 1. október za Medzinárodný deň starších. Podľa aktuálnych štatistík žije dnes na celom svete viac ako 600 miliónov seniorov. Na Slovensku je to vyše 900-tisíc obyvateľov vo veku 60 a viac rokov, ktorí tvoria 17 % populácie. Z toho 61 % tvoria seniorky. Prognóza do budúcnosti hovorí, že do roku 2025 sa počet seniorov zdvojnásobí a virtuálne dosiahne v roku 2050 dva bilióny.
Starí rodičia
Starostlivosť o staršie osoby, predovšetkým rodičov, je znakom dobrej výchovy. Nie vždy to tak môže platiť, pretože nie každý dokáže vytvoriť starnúcemu človeku dobré zázemie a uspokojiť jeho atypické potreby. Takáto starostlivosť môže byť vyčerpávajúca pre všetkých členov domácnosti, rovnako aj pre samotného staršieho človeka, ktorý sa môže cítiť ako piate koleso na voze. Spolubývanie s dedkom alebo babičkou nemusí byť dvakrát idylické. Seniori môžu prichystať nejednu ťažkú hodinu či deň.
Ďalšie dieťa?
Príjemné súžitie so starými rodičmi patrí v celom rade prípadov do romantických príbehov. Málokedy totiž staršie osoby pomáhajú s vedením domácnosti, dávajú pozor na vnúčatá a ešte im zostáva dostatok času a síl na vlastné aktivity. Reálnejšie vyzerá situácia, kedy starší rodič s ničím veľmi nepomôže a ešte bude vyžadovať určitú pozornosť. Stane sa z neho ďalšie „dieťa“, o ktoré sa treba starať.
Spolubývanie
Z praktického hľadiska má starostlivosť o seniora svoje limity. Spočívajú predovšetkým v samotnom spolubývaní. Ťažko umiestnite ďalšiu osobu do spoločnej domácnosti, ak bývate v malom byte. Určitým riešením je kúpa či prenájom susedného bytu. Senior má svoje súkromie a je stále na očiach. Ťažká situácia nastane v prípade, ak pomoc potrebujú rodičia oboch partnerov naraz. Tento jav nastáva u partnerov, ktorí sú bez ďalších súrodencov.
Rozhodnutia
Problémy s miestom však nebývajú až také rozhodujúce. Oveľa náročnejšie je umenie vyjsť so starnúcim rodičom, vyrovnať sa s jeho vrtochmi a zároveň mu poskytnúť určitý servis, na ktorý bol doteraz zvyknutý. Existujú dva modely. Buďto si vás senior „obtočí okolo prsta“ ako domáce zvieratko a urobí si z vás nové služobníctvo, alebo bude medzi všetkými generáciami vládnuť partnerstvo. Nezabúdajte, že postarší rodič vás dobre pozná, vie, kde máte slabá miesta a dokáže to znamenito využiť.
Starostlivosť je ešte náročnejšia o nepohyblivého staršieho človeka alebo niekoho s duševnou chorobou. Vidieť svojho rodiča na konci svojich síl je aj pre silných jedincov silný a nevšedný pohľad. Namáhavé to majú hlavne ženy, ktoré sa okrem starostlivosti o vlastnú rodinu a riešenia pracovných povinností starajú o svojich rodičov.
Vziať si domov seniora nie je ľahké rozhodnutie. Rovnako zložité je rozhodnúť sa, čo je pre starnúceho rodiča správne.
Vyšší vek nie je choroba
„Nezanedbávajte telesnú aktivitu, denne buďte aspoň polhodinu na čerstvom vzduchu,“ povedala MUDr. Henrieta Padyšáková z Oddelenia dlhodobo chorých v nemocnici v Šaci.
Hýbte sa v každom veku
Pre seniorov je pritom najlepšia chôdza, ale pokiaľ to fyzicky zvládnu, pokojne môžu pestovať aj rôzne športy. Samozrejme, netreba preceňovať svoje sily a fyzickú výkonnosť organizmu v tomto veku. Treba si však uvedomiť, že vyšší vek nie je choroba. Za rovnako dôležité ako pohyb považujú lekári aj sociálne vzťahy - rodina, kontakt s príbuznými, s priateľmi. „A môžu sa pritom využívať aj dostupné moderné technológie, počítač, internet, sociálne siete. Umožnia seniorovi nielen sociálny kontakt, ale cibria jeho myseľ,“ uzavrela doktorka Padyšáková.
Foto: Shutterstock