Kto častejšie trpí Alzheimerovou chorobou? Muži alebo ženy?
Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie, ktorá sa rozvíja niekoľko rokov. Medzi varovné signály, ktoré môžu znamenať, že trpíte práve touto chorobou, patrí zabúdanie mien, udalostí, zhoršovanie pamäte či strata schopnosti orientovať sa v čase. Ako uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), práve Alzheimerova choroba patrí medzi 10 hlavných smrteľných ochorení na svete. Je však rizikovým faktorom mužské alebo naopak ženské pohlavie?
Sú to práve ženy, ktoré sú náchylnejšie na Alzheimerovu chorobu a to hneď z niekoľkých dôvodov. Ženy žijú podľa Harvardskej lekárskej školy dlhšie ako muži, čo môže byť jedným z faktorov toho, že sa častejšie táto choroba vyskytuje práve u nich. Ďalší faktorom je vek, starší ľudia trpia Alzheimerom častejšie. Švédska štúdia pozorovala takmer 17 000 ľudí vo veku približne 80 rokov, ktorej výsledkom bol fakt, že práve u žien tohto veku bola choroba diagnostikovaná častejšie ako u mužov v rovnakom veku.
Proteín tau sa pri Alzheimerovej chorobe hromadí spolu s amyloidmi v mozgu, kde vytvárajú toxické zhluky a spôsobujú odumieranie mozgových buniek. Štúdia amerického Vanderbilt Medical Centre pri pozorovaní snímok mozgov oboch pohlaví zistila, že existuje rozdiel v tom, ako sa proteín šíri u mužov a ako u žien. V ženskom mozgu sa proteín tau pravdepodobne šíri rýchlejšie, z dôvodu lepšieho prepojenia jednotlivých oblastí mozgu, čo má za následok problémy s pamäťou.
Medzi ďalšie rizikové faktory patria aj úrazy hlavy, pozitívna rodinná anamnéza, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu či homocysteinu, ale aj poruchy prekrvenia mozgu.
Ak však máte predispozície na Alzheimerovu chorobu, neznamená to, že s tým nemôže vôbec nič robiť. Riziko môžete znížiť venovaním sa aerobiku, bicyklovaniu či plávaniu viackrát za týždeň. Dôležitá je tiež životospráva, vo vašom jedálničku by nemali chýbať ryby, avokádo, ovocie, zelenina, orechy, fazule alebo napríklad celozrnné výrobky. Kvalitný spánok je rovnako veľmi potrebný. A v neposlednom rade je to aj socializácia, zúčastňovanie sa spoločenských a kognitívne stimulujúcich aktivít.
Zdroj: health.harvard.edu, alzheimer.sk, MK