Skúsenosti v zahraničí sú na nezaplatenie
V súčasnosti mnoho mladých ľudí prepadlo trendu stať sa informatikom. Nie je tajomstvom, že študentov láka najmä výška platu a pri dostatočnej pracovitosti a zodpovednosti aj pekná kariéra. Vyštudovaní IT-čkári však neostávajú pracovať len na Slovensku, ale snažia sa preraziť aj v zahraničí.
Porozprávali sme sa s úspešným 27-ročným Košičanom Marošom Ferenčíkom, ktorý hneď po škole začal svoju IT kariéru budovať v Nemecku, vo Frankfurte nad Mohanom.
Mnoho študentov počas strednej školy ešte nevie, kam by sa ich pracovný život mal uberať. Kedy ste sa rozhodli, že sa stanete informatikom?
Už od začiatku pôsobenia na strednej škole som vedel, že chcem pracovať v oblasti IT. V období, keď som končil gymnázium, to bol veľký ,,bum“ stať sa informatikom. V maturitnom ročníku som však nadobudol presvedčenie, že by nebolo na škodu sa zaoberať aj ekonomikou, a tak som sa snažil skĺbiť obidva tieto odbory a začal som študovať hospodársku informatiku na Fakulte elektrotechniky a informatiky na TUKE.
Môžete nám povedať, čo je vlastne IT a čo znamená byť IT-čkárom?
Pokiaľ človek neskúsi pracovať v takejto oblasti, je to veľmi ťažké opísať. (smiech)
Ja som si v podstate tiež nevedel predstaviť, čo to vlastne je, až kým som nezačal brigádovať počas školy v spoločnosti T-systems. Bežná práca informatika nie je len o tom, že dostane počítač a začne si len tak programovať. IT zahŕňa všetko, od dohadovania kontraktov, dodržiavania podmienok kontraktu, programovania, odovzdávania a nasadenia produktu, ich kontrolu až po, laicky povedané, vypisovanie tabuliek a reportov.
Mnohí si IT predstavujú ako nudnú prácu za počítačom. Čím je pre vás táto práca zaujímavá?
Áno, je pravda, že ľudia majú rôzne predstavy o IT-čkároch. Naša práca však nie je len o číslach a programovaní. Je taktiež kreatívna. Skúsim to vysvetliť na príklade. IT zamestnanec dostane navrhnúť webovú stránku. Klient tam chce mať kalendár. Nemusí to byť len obyčajná kolónka. Informatik tomu môže dodať zaujímavý dizaj alebo vytvoriť niečo, o čom ani klient nevie, že sa to dá, a samozrejme, sa to môže IT-čkárovi aj zúročiť. Ja sa považujem tiež za človeka, ktorý je tvorivý a keď vidím, že sú klienti spokojní, posúva ma to ďalej.
Pracujete v Nemecku, vo Frankfurte nad Mohanom. Kedy ste začali rozmýšľať nad tým, že odídete do zahraničia a tam budete budovať svoju kariéru?
Po vysokej škole som najprv zamieril do Bratislavy. Vedel som, že odtiaľ je väčšia možnosť sa zamestnať niekde v zahraničí. Chcel som si vyskúšať, aké to je pracovať niekde mimo Slovenska a, samozrejme, som išiel za skúsenosťami, ktoré sú v mojej profesii na prvom mieste. Počas štúdia som chodil na všelijaké ,,profesia days“ a rozdával spoločnostiam životopisy s nádejou, že ma možno niekde príjmu. Pošťastilo sa mi a ozvala sa mi americká firma, ktorá organizovala pohovory priamo v Košiciach. Na pohovore sa rozoberal aj môj osobnostný profil a jazykové zručnosti, ktoré sú v tejto ,,brandži“ dôležité. Ak neovládate angličtinu, ďaleko sa nepohnete.
V ktorej oblasti IT sa v súčasnosti pohybujte a aké je vaša pracovná pozícia?
Vo Frankfurte zastrešujem tzv. IT podporu (IT support). Informatika v praxi má, jednoduchšie povedané, dve strany. Prvá je programovanie, ide o istý vývoj a druhá je podpora IT, v ktorej pôsobím ja ako koordinátor v IT support tíme, monitorujem produkciu už vytvorených, nasadených procesov a celkovo produkčné prostredie.
V čom je práca v IT odbore v zahraničí odlišná od Slovenska?
V zahraničí sa dbá viac na manažérske pozície, ako na technické a na Slovensku si človek musí postup v práci viac vydrieť. Slováci sú však podľa mňa veľmi šikovní ľudia. Ak na sebe pracujete a ovládate dobre cudzí jazyk, postup vie byť veľmi rýchly. V mojom prípade stačila angličtina, ale ak človek ovláda napríklad nemčinu, keď sa rozprávame o Frankfurte, je to veľké plus. Samozrejme, že rozdiely sú aj v platových podmienkach, ale je ťažko zrovnávať takú veľkú krajinu, ako je Nemecko, so Slovenskom. Náročné je však dochádzanie, keďže som odlúčený od rodiny a mojej priateľky. Tri týždne som v Nemecku a jeden doma.
Plánujete sa v budúcnosti vrátiť na Slovensko?
Určite áno. Ako som už spomínal, najmä kvôli rodine, ktorú mám na východnom Slovensku. Taktiež svoje skúsenosti chcem zúročiť aj doma, takže do Nemecka sa na trvalo odsťahovať neplánujem. Odporúčam si to však vyskúšať, lebo skúsenosti sú cennosťou, ktorú vám nikto nezoberie.
Foto: archív MF