Týchto 5 zložiek v kozmetike ničí vašu pleť i zdravie. Vyhnite sa im
Pleťová voda pre mastnú pleť, tonikum proti akné či krém pre suchú pokožku. Tak ako má každý kozmetický výrobok svoje určenie, má aj zloženie, ktoré nie je vždy ideálne, avšak vďaka dobrému marketingu ho veľmi ľahko prehliadneme. A pritom niektoré jeho zložky nám nielenže zhoršujú pleť, ale často spôsobia aj ďalšie nepríjemné problémy.
Zloženie produktu, či už ide o obyčajné mydlo alebo drahý pleťový krém, sa vždy uvádza na obale produktu. Väčšina začína zložkou aqua, teda vodou. Hneď za ňou nasleduje rad ingrediencií ako napríklad alkohol, behenyl, xylitol či tocopherol. Jednoducho názvy, ktoré bežnému užívateľovi hovoria len málo. A práve preto si obyčajným nákupom krému dokáže poškodiť zdravie pokožky.
1. Parabén
Parabény sú konzervačné látky, ktoré sa používajú nielen v kozmetike, ale napríklad aj v potravinárstve. Výrobcovia kozmetiky ich často používajú na to, aby predĺžili trvanlivosť ich produktov.
V parfumoch sa často objavuje propylparaben, v kozmetike napríklad methylparaben.
Podľa výskumov môžu v najhoršom prípade parabény v tele pôsobiť ako hormón estrogén a narúšať normálnu funkciu hormonálnych systémov ovplyvňujúcich fungovanie mužského a ženského reprodukčného systému, reprodukčný vývoj či dokonca plodnosť.
Na pleť majú rôzne negatívne účinky. Parabény pleť vysušujú, robia ju staršou a často vedú k opuchom či spôsobujú bolesti. Navyše môže byť pleť popraskaná, krehká a objaviť sa môžu aj vyrážky.
Jeanette Kimszal, RDN zhromaždila výskumy vedcov skúmajúce všetky negatíva parabénov, medzi ktorými sa objavili napríklad aj súvis s obezitou, cukrovkou či dokonca cholesterolom.
2. Siloxany
Ak chcete zistiť, či sú vo vašej kozmetike siloxany, hľadajte názvy ingrediencií končiacich sa na -siloxane alebo -methicone, napríklad cyclopentasiloxane.
Tieto zlúčeniny sú známe aj ako cyklické silikóny, ktoré sú škodlivé nielen pre vašu pleť, ale tiež životné prostredie. V kozmetike sú používané na to, aby pleť zjemnili a vyhladili. Alebo ako sľubujú reklamy, aby bola vaša pleť hodvábna. V deodorantoch typu gulička sa zas siloxany používajú na to, aby sa jednoduchšie kĺzali po pokožke.
Kanadské výskumy zistili, že tieto zložky sú toxické, perzistentné, narúšajú endokrinný systém a súvisia s problémami s plodnosťou. Cyklopentasiloxán (druh siloxánu) môže tiež ovplyvniť neurotransmitery v nervovom systéme.