Čo sa dá vyčítať z očí?
Dnes to nebude ani o farbách či vláknach dúhoviek, veľkosti očnej štrbiny očí, tvare obočia… Dnes sa pozrieme na názor lekára, ktorý má túto zaujímavú aktivitu – hľadieť ľuďom do očí – v popise každodennej práce.
„U očí lekár v prvom rade sleduje ich postavenie, zmeny na viečkach, okolie očí, pohyby očných buliev, šírku zrenice, stav bielok, spojoviek, rohovky…, nakoľko zmeny v tejto lokalite môžu súvisieť s ochoreniami vnútorných orgánov,“ hovorí MUDr. Lucie Kvapilová, očná lekárka, ktorá aj ďalej špecifikovala, čo všetko sa dá z očí človeka vyčítať.
Očné viečka
Pri očných viečkach si lekár všíma prítomnosť opuchu, presiaknutie kože viečok. Takéto edémy nachádzame napríklad u ľudí s ochorením obličiek. Opuchy sa však môžu vyskytnúť aj pri nedostatočnej funkcii štítnej žľazy.
Na vnútornom okraji viečok môžeme nájsť drobné žltavé útvary. Tak tie sa napríklad vyskytujú pri niektorých poruchách metabolizmu lipidov, ochoreniach pečene, či vo vyššom veku. Podľa istých odborníkov sú tieto útvary takmer istým príznakom aterosklerózy.
Preriednutie obočia vo vonkajšej časti býva prítomné tiež pri problémoch so štítnou žľazou, ale môžu sprevádzať syfilis alebo niektorú z foriem leukémie, alopéciu či albinizmus.
Začervenanie okraja očných viečok väčšinou signalizuje zápal prinosových dutín. Modré sfarbenie viečok býva jedným z príznakov trombózy očnicových ciev. Krvácanie pod kožu viečok môže byť súčasťou zlomeniny spodiny lebečnej. Pokles horného viečka je spôsobený poruchou zdvíhača horného viečka.
Zúženie očných štrbín má spravidla súvislosť s poklesom viečka alebo mykanie v kútiku očného viečka sa vyskytuje pri niektorých metabolicých poruchách, či nedostatku vitamínov skupiny B.
Zrenice
U zdravého jedinca sú zrenice rovnako široké. Rýchlo reagujú na osvit zúžením, v tme sa rozširujú. Patologicky nachádzame zúženie zrenice pri progresívnej paralýze, v bezvedomí a pri intoxikáciách.
Rozšírenie zrenice sprevádza hlboké bezvedomie, niektoré poruchy centrálneho nervového systému. Rôznu šírku zrenice pozorujeme pri niektorých nádoroch, príp. pri poruchách cievneho charakteru.
Bielka
Na očnom bielku si všímame predovšetkým ich farbu. Fyziologicky je biela, pri žltačke alebo iných chorobách pečene a žlčových ciest sa mení na žltú až žltooranžovú.
Vzácne modré sfarbenie sa vyskytuje pri ochorení kĺbov a kostí. Na bielku najčastejšie pozorujeme začervenanie spojovky pri zápaloch očí, prievane ako aj pri krvácavých prejavoch. Vtedy je začervenanie lokalizovaného charakteru.
Zápal tkaniva medzi spojovkou a bielkom je relatívne častým prejavom Crohnovej choroby.
Spojovky
Na spojovkách posudzujeme nablednutie až namodralú farbu, ktorá je typická pre anémiu. Suchosť spojovky je príznačná pre Sjörgenovu chorobu. Taktiež užívanie mnohých liekov sa sekundárne prejavuje suchosťou spojoviek.
Rohovka
Na obvode rohovky je niekedy markantný belavosivý prúžok. Ten môže signalizovať poruchu metabolizmu lipidov.
Dôležité je vyšetrenie rohovkového reflexu (prúžkom vatového tampónika prejdeme po rohovke, ktorá je najcitlivejšia na bolestivý podnet. Správnou odpoveďou je reflexné žmurknutie, ktoré absentuje pri hlbokom bezvedomí.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o zrušení preskripčných obmedzení pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc. Od 6. septembra 2024 môže takéto lieky predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.