Fit pamäť a faktory, ktoré na ňu pôsobia
S príchodom nového školského roka sa nielen študentom, ale aj rodičom zídu rady, ako si udržať fit pamäť. Pamäť ma viacero druhov, rozdeľuje sa na senzorickú, krátkodobú a dlhodobú. Úzko súvisí s pozornosťou, myslením a učením. V tomto článku sme si pripravili zopár bodov, s ktorými sa oplatí oboznámiť.
Neuroplasticita je schopnosť mozgu prerábať svoju štruktúru. Rovnako ako pri svaloch, aj mozog je nutné precvičovať. Časté zaoberanie sa niečím dokáže dopomôcť k tomu, aby nastali pevnejšie a trvalejšie zmeny v pamäti. Tvarovanie nášho mozgu sa prispôsobuje tomu, čo robíme a spôsobu, akým myslíme. Teda, čím viac myslíme pozitívne, tým väčšmi posilňujeme nervové spojenia, ktoré sa starajú o tento druh myslenia. Dôležité je dbať na zdravie svojej pamäte a udržiavať ju v kondícii.
1. Spánok ako najlepšia pomôcka pre udržanie zdravej pamäte
Dlhodobý nedostatok spánku môže oslabovať pamäť. Nie je tajomstvom, že človek bez spánku dlho nevydrží. Už po 24 hodinách, kedy si telo nemôže odpočinúť, sa začínajú prejavovať známky spánkovej deprivácie. Experiment v roku 1965 ukázal, že človek bez spánku vydržal 11 dní. Po tomto čase bol už vo vážnom ohrození života a pôsoblo na neho úplne vyčerpanie organizmu.
Spánkový deficit sa nedá dohnať, je viac než potrebné mať kvalitný a pravidelný spánok. Proces, ktorý premieňa krátkodobé spomienky na dlhodobé, sa uskutočňuje práve v noci počas spánku. Spánok teda neovplyvňuje len náš organizmus, ale rovnako aj pamäť.
2. V zdravom tele zdravý duch
Pri pravidelnom udržiavaní zdravej pamäte je dôležité starať sa o celý organizmus. Cvičenie, zdravá strava, udržiavanie primeranej hmotnosti, prechádzky na čerstvom vzduchu či udržiavanie správneho krvného tlaku. V neposlednom rade kvalitný spánok. Všetky vymenované činnosti súvisia so zdravým životným štýlom. Nielen vaše telo, ale aj vaša myseľ funguje najlepšie ako vie, ak dostáva všetko, čo potrebuje.
3. Všetko s mierou
Reč je napríklad o alkohole. Konzumácia neprimeraného množstva alkoholu sa odzrkadľuje na zdraví a rovnako má vplyv aj na pamäť. Samozrejme všetkého veľa škodí a pri alkohole to platí taktiež. Portál healthline.com uvádza ako príklad, že študenti, ktorí konzumujú viac ako 6 drinkov v krátkom čase, majú ťažkosti s rozpamätávaním sa.
4. Staňte sa trénerom vlastného mozgu
Nielen vaše telo, ale aj váš mozog potrebuje tréning. Čítanie kníh, lúštenie krížoviek či logické hádanky vedia rozhýbať vaše mozgové závity. Takéto pamäťové cvičenia potrebujú študenti, aby si zapamätali čo najviac učiva, dospelí, aby svoju pamäť neustále vylepšovali a predchádzali chorobám ako Alzheimer. V neposlednom rade, dôležitosť trénovania pamäte nie je o nič menej dôležitá ani v starobe, práve naopak. Čím skôr si pamäť zvykne na necvičenie, tým skôr začne človek zabúdať.