Kontaktné šošovky či okuliare a koronavírus
Môže nás nosenie okuliarov ochrániť pred infekciou koronavírusom (samozrejme, v kombinácii s ostatnými opatreniami ako je sterilná tvárová rúška, dezinfekcia, atď..)?
Ako upozorňuje očná lekárka Lucia Kvapilová, sliznice očí sú jednou zo vstupných brán pre COVID-19.
V súčasnosti hovoríme (okrem pandémie coronavírusu) aj o „epidémii“ krátkozrakosti. Avšak klasické okuliare sú pre mnohých ľudí reálnou nutnosťou, ktorá koriguje zrakové chyby – myopiu (krátkozrakosť), hypermetropiu (ďalekozrakosť), presbyopiu (choroba očí spojená starnutím), astigmatizmus (nerovnomerné zakrivenie očnej rohovky)…
[ad][/ad]Účinná bariéra?
„Okuliare tvoria určitú ochrannú bariéru pred očami. Či nás však môže tento ochranný val uchrániť pred vstupom mikročastíc aerosólu obsahujúcich koronavírus,“ kladie si lekárka otázku aj za nás. Pri svojom štúdiu zistila, že čínski vedci skutočne tvrdia, že nositelia okuliarov majú výhodu. A okuliare, aj podľa iných vedeckých štúdií, môžu chrániť pred koronavírusom.
„Vedci vychádzajú z údajov od 276 pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19. Z nich len 6 percent nosilo v dôsledku krátkozrakosti okuliare,“ cituje lekárka výsledky.
Vedecké kruhy všeobecne pripúšťajú, že okuliare môžu nositeľa chrániť “…s nasadenými okuliarmi si menej chytáme oči a teda bránime prenosu z rúk do oka,” vysvetľuje lekár Yiping Wei zo Second Affiliated Hospital z Nachang University. Okuliare aj podľa doktorky Kvapilovej tvoria bariéru pred prienikom kvapôčok, najmä pri stretnutí s infikovanou, asymptomatickou osobou.
Publikácie v JAMA Ophthalmology však nepotvrdzujú ľahší priebeh ochorenia u pacientov nosiacich okuliarovú korekčnú pomôcku. Svoju úlohu zohráva aj faktor veku, pridružených ochorení, a podobne.
So šošovkami veľmi opatrne
Výsledky štúdie sú zatiaľ v procese spracovávania údajov. Vedci potrebujú väčšie vzorky pacientov a výsledky chcú overiť exaktnejšími štúdiami. Okuliare totiž nedoliehajú tesne ku koži, takže de facto by sa dalo uvažovať aj o prenose infikovaných mikročastíc zhora, či zo strán okuliarov.
„Určite však momentálne vyzývam na zvýšenú opatrnosť a hygienu nositeľov kontaktných šošoviek. A ak pracujete v sociálnej oblasti, v bezprostrednom kontakte s ľuďmi, dodržiavajte aspoň predpísané odstupy, prípadne ochranný štít,“ varuje lekárka.
Okuliare a rúško
Nevýhodou okuliarov v tomto čase je ich zahmlievanie pri súčasnom nosení rúška. Dá sa to riešiť dôsledným vytvarovaním vrchnej časti rúška tak, aby presne kopírovalo nos a lícne kosti. Proti zahmlievaiu určite pomáhajú rôzne prípravky na to určené.
Mnohých to však odrádza, a je to aj jedným z dôvodov, prečo momentálne mnohí siahajú radšej po kontaktných šošovkách. Z hľadiska ochrany pred nákazou to oftalmológovia odporúčajú len pri zachovaní maximálnej opatrnosti a vyššie uvedených odporúčaní. „Ja osobne odporúčam jednodenné kontaktné šošovky a dôkladnú hygienu rúk pri vyberaní šošovky s následnou dezinfekciou predného segmentu oka kvapkami Opthalmo-septonex alebo Ocuflash.“
1. Okuliare umyte mydlom a vodou, prebytočnú vodu nechajte odkvapkať a sklá vyčistite handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.
2. Ak používate bavlnenú alebo chirurgickú ochrannú masku, pred jej nasadením sklopte jej vrchnú časť dovnútra a potom si ju nasaďte. Určite pomáha aj drôtik, ktorým si masku vytvarujete okolo nosa. Okuliare musia byť nad maskou. Pri respirátore dbajte, aby ste dýchali cez ventil.
3. V lekárni či športovom obchode si kúpte sprej proti zahmlievaniu. Stačí ním sklá nastriekať a následne poutierať jemnou handričkou určenou na okuliare. Určite budete lepšie vidieť.