Meditácia ako cesta k zdraviu a vnútornému pokoju?

Mnohí z nás v dnešnom uponáhľanom svete zabúdajú na svoj vnútorný pokoj a čoraz viac potrebnú psychohygienu. Meditácia je jeden zo spôsobov, ako nestratiť svoje duševné zdravie, nadobudnúť psychickú pohodu a dosiahnuť stav prázdnej mysle. Viete, prečo je meditácia prospešná a ako ju správne praktizovať?
Čo je to meditácia?
Meditácia je činnosť, pri ktorej sa psychika človeka uvedie do stavu hlbšieho sústredenia sa a vnímanie sa presúva do vnútra. Ako uvádza stránka danielarau.sk, meditácia znamená vystúpiť z hluku okolitého sveta a vrátiť sa späť k sebe. Znamená zastaviť sa a pozrieť sa tvárou v tvár realite. Pokúšate sa pri nej o stav, pri ktorom je vaša myseľ prázdna a aspoň na chvíľu zastavíte neutíchajúci tok myšlienok.
Výhody meditácie
Cesta k úspešnej meditácii netrvá krátko, no po dosiahnutí správnych návykov prináša naozajstné výhody. Patrí k nim celkový úbytok stresu, menej úzkostných stavov, znížený krvný tlak, zlepšený krvný obeh a dokonca menej potenia sa. Mimo iné sa naučíte aj pomalšie a lepšie dýchať, a tým pádom aj lepšie ovládať svoj dych, napríklad pri stresových situáciách a pohybových aktivitách. Ďalšou výhodou je, že meditáciu viete vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek, nepotrebujte k tomu nakupovať žiadne drahé pomôcky ani si platiť kurzy.

Na nasledujúcej strane sa dozviete ako správne meditovať.
Odporúčané články

Krémová pórová polievka so zemiakmi a smotanou je ideálnym tipom na ľahký obed či teplé predjedlo. Vyniká jemne nasladlou chuťou póru, krémovou konzistenciou a jednoduchou prípravou. Pripravená z niekoľkých bežných surovín, zasýti aj poteší – a výborne chutí s kúskom čerstvého chleba alebo sypaná čerstvými bylinkami.

Strata alebo krádež dokladov na dovolenke môže byť stresujúcou skúsenosťou, najmä vo veľkých európskych metropolách ako Taliansko či Španielsko.

Deti čakajú letné prázdniny, počas ktorých často trávia čas bez dozoru rodičov. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) preto upozorňuje na riziká v online prostredí a prináša rady, ako deti chrániť pred nevhodným obsahom, podvodmi či online predátormi.