Meditácia ako cesta k zdraviu a vnútornému pokoju?
Mnohí z nás v dnešnom uponáhľanom svete zabúdajú na svoj vnútorný pokoj a čoraz viac potrebnú psychohygienu. Meditácia je jeden zo spôsobov, ako nestratiť svoje duševné zdravie, nadobudnúť psychickú pohodu a dosiahnuť stav prázdnej mysle. Viete, prečo je meditácia prospešná a ako ju správne praktizovať?
Čo je to meditácia?
Meditácia je činnosť, pri ktorej sa psychika človeka uvedie do stavu hlbšieho sústredenia sa a vnímanie sa presúva do vnútra. Ako uvádza stránka danielarau.sk, meditácia znamená vystúpiť z hluku okolitého sveta a vrátiť sa späť k sebe. Znamená zastaviť sa a pozrieť sa tvárou v tvár realite. Pokúšate sa pri nej o stav, pri ktorom je vaša myseľ prázdna a aspoň na chvíľu zastavíte neutíchajúci tok myšlienok.
Výhody meditácie
Cesta k úspešnej meditácii netrvá krátko, no po dosiahnutí správnych návykov prináša naozajstné výhody. Patrí k nim celkový úbytok stresu, menej úzkostných stavov, znížený krvný tlak, zlepšený krvný obeh a dokonca menej potenia sa. Mimo iné sa naučíte aj pomalšie a lepšie dýchať, a tým pádom aj lepšie ovládať svoj dych, napríklad pri stresových situáciách a pohybových aktivitách. Ďalšou výhodou je, že meditáciu viete vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek, nepotrebujte k tomu nakupovať žiadne drahé pomôcky ani si platiť kurzy.
Na nasledujúcej strane sa dozviete ako správne meditovať.
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.