Rakovinou prsníka trpí okolo 30-tisíc Sloveniek. Nemajú však k dispozícii všetku modernú liečbu
Na Slovensku žije okolo 30-tisíc žien s rakovinou prsníka. Prostredníctvom osvety, prevencie, včasného záchytu, mamografického skríningu, zabezpečenia dostupnosti modernej liečby – cieľov aktivít Pink októbra, sa môže podariť zachrániť mnohé z nich. Slovenky pritom v porovnaní s okolitými krajinami naďalej nemajú k dispozícii všetku dostupnú inovatívnu modernú liečbu.
Mesiac október, na celom svete známy ako Pink October, je spojený s kampaňami proti rakovine prsníka, ktorých symbolom je ružová farba a ružová stužka. Lenže mnohokrát je osveta a konkrétna pomoc do veľkej miery v rukách jednotlivcov, pacientskych aktivistov a odhodlaných žien. Združenie NIE RAKOVINE upozorňuje na to, že až tristo žien ročne zomiera zbytočne.
Zachrániť vás môže preventívna prehliadka
„Rakovina prsníka je najčastejšie onkologické ochorenie u žien, týka sa už každej ôsmej ženy. Jej včasnou diagnostikou vieme zabezpečiť aj úplné vyliečenie a preto vás milé dámy vyzývam, z lásky k sebe aj svojim blízkym – choďte na gynekologickú prehliadku. Absolvujte pravidelné vyšetrenia, preventívnu mamografiu medzi 40. a 50. rokom života a skríningovú mamografiu vo veku 50 až 69 rokov. Urobte prvý krok, ktorý vám môže zachrániť život,“ vyzýva gynekológ Mikuláš Redecha.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Takmer 60% Slovákov trpí obezitou. Toto je prvý krok k pomoci
Veľkou pomocou sú aj špeciálne genetické testy. Rakovina prsníka totiž môže byť aj dedične podmienená a práve nositelia spomínaného génu majú niekoľkonásobne vyššie riziko vzniku tejto rakoviny, ale aj rakoviny vaječníkov alebo podžalúdkovej žľazy. Preto je potrebné genetické vyšetrenie pacientky a v prípade pozitivity aj rodinných príslušníkov.
Medicína dokáže oddialiť návrat ochorenia
Rakovina prsníka útočí stále častejšie a na stále mladšie ženy. „Na Slovensku chýbajú inovatívne lieky na liečbu karcinómu prsníka od počiatočných štádií, až po pokročilé – metastatické. Žiadame pre naše ženy dostupnú modernú onkologickú liečbu, tak ako v okolitých štátoch,“ apeluje prezidentka NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.
Práve vďaka modernej inovatívnej liečbe môžu mať pred sebou roky dobrého kvalitného života nielen pacientky s metastatickou rakovinou prsníka, ktorá dávala v minulosti ženám s týmto ochorením len niekoľko mesiacov. V prípade skorého nasadenia inovatívnej cielenej liečby či imunoterapie dokáže moderná medicína významne oddialiť návrat ochorenia až na niekoľko desaťročí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Nový mikroskop za 300-tisíc v UNLP: Čas ušetrí najmä lekárom
Preplácajú zdravotné poisťovne liečbu?
Väčšinu inovatívnej liečby rakoviny prsníka však zdravotné poisťovne preplácajú len na výnimku, alebo sa k nim ženy nedostanú vôbec. Mnohé z nich musia zadĺžiť svoje rodiny, predať byt či auto, aby si mohli liečbu zaplatiť. „Žijeme v dobe, keď moderné lieky proti rakovine prsníka menia toto ochorenie na chronické, v dobe, keď život s týmto ochorením môže byť plnohodnotný a kvalitný,“ potvrdzuje onkologička Bela Mriňáková.
Zdroj: (SITA, dim)
Odporúčané články
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.