Rakovinou prsníka trpí okolo 30-tisíc Sloveniek. Nemajú však k dispozícii všetku modernú liečbu
Na Slovensku žije okolo 30-tisíc žien s rakovinou prsníka. Prostredníctvom osvety, prevencie, včasného záchytu, mamografického skríningu, zabezpečenia dostupnosti modernej liečby – cieľov aktivít Pink októbra, sa môže podariť zachrániť mnohé z nich. Slovenky pritom v porovnaní s okolitými krajinami naďalej nemajú k dispozícii všetku dostupnú inovatívnu modernú liečbu.
Mesiac október, na celom svete známy ako Pink October, je spojený s kampaňami proti rakovine prsníka, ktorých symbolom je ružová farba a ružová stužka. Lenže mnohokrát je osveta a konkrétna pomoc do veľkej miery v rukách jednotlivcov, pacientskych aktivistov a odhodlaných žien. Združenie NIE RAKOVINE upozorňuje na to, že až tristo žien ročne zomiera zbytočne.
Zachrániť vás môže preventívna prehliadka
„Rakovina prsníka je najčastejšie onkologické ochorenie u žien, týka sa už každej ôsmej ženy. Jej včasnou diagnostikou vieme zabezpečiť aj úplné vyliečenie a preto vás milé dámy vyzývam, z lásky k sebe aj svojim blízkym – choďte na gynekologickú prehliadku. Absolvujte pravidelné vyšetrenia, preventívnu mamografiu medzi 40. a 50. rokom života a skríningovú mamografiu vo veku 50 až 69 rokov. Urobte prvý krok, ktorý vám môže zachrániť život,“ vyzýva gynekológ Mikuláš Redecha.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Takmer 60% Slovákov trpí obezitou. Toto je prvý krok k pomoci
Veľkou pomocou sú aj špeciálne genetické testy. Rakovina prsníka totiž môže byť aj dedične podmienená a práve nositelia spomínaného génu majú niekoľkonásobne vyššie riziko vzniku tejto rakoviny, ale aj rakoviny vaječníkov alebo podžalúdkovej žľazy. Preto je potrebné genetické vyšetrenie pacientky a v prípade pozitivity aj rodinných príslušníkov.
Medicína dokáže oddialiť návrat ochorenia
Rakovina prsníka útočí stále častejšie a na stále mladšie ženy. „Na Slovensku chýbajú inovatívne lieky na liečbu karcinómu prsníka od počiatočných štádií, až po pokročilé – metastatické. Žiadame pre naše ženy dostupnú modernú onkologickú liečbu, tak ako v okolitých štátoch,“ apeluje prezidentka NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.
Práve vďaka modernej inovatívnej liečbe môžu mať pred sebou roky dobrého kvalitného života nielen pacientky s metastatickou rakovinou prsníka, ktorá dávala v minulosti ženám s týmto ochorením len niekoľko mesiacov. V prípade skorého nasadenia inovatívnej cielenej liečby či imunoterapie dokáže moderná medicína významne oddialiť návrat ochorenia až na niekoľko desaťročí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Nový mikroskop za 300-tisíc v UNLP: Čas ušetrí najmä lekárom
Preplácajú zdravotné poisťovne liečbu?
Väčšinu inovatívnej liečby rakoviny prsníka však zdravotné poisťovne preplácajú len na výnimku, alebo sa k nim ženy nedostanú vôbec. Mnohé z nich musia zadĺžiť svoje rodiny, predať byt či auto, aby si mohli liečbu zaplatiť. „Žijeme v dobe, keď moderné lieky proti rakovine prsníka menia toto ochorenie na chronické, v dobe, keď život s týmto ochorením môže byť plnohodnotný a kvalitný,“ potvrdzuje onkologička Bela Mriňáková.
Zdroj: (SITA, dim)
Odporúčané články
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.