Úzkosťou trpí čoraz viac ľudí. AKO s ňou bojovať?
Napriek pretrvávajúcej stigmatizácii trpia poruchami duševného zdravia milióny ľudí po celom svete. Jednou z najčastejších porúch je úzkosť a úzkostná porucha. V tomto článku sa dočítate, ako sa táto porucha prejavuje a tipy na to, ako s ňou bojovať.
Štatistika Inštitútu pre metriky a hodnotenie zdravia (IMHE) odhaduje, že až 84 miliónov Európanov trpí nejakou duševnou poruchou. Najčastejšou mentálnou poruchou je práve úzkostná porucha, ktorou trpí až 25 miliónov ľudí. Čo sa týka percentuálneho zastúpenia duševných problémov v jednotlivých krajinách Európy, Slovensko sa zaraďuje na chvost rebríčka s nízkou úrovňou duševných problémov. To však nemusí odrážať realitu. Organizácia poukazuje na fakt, že v krajinách ako Slovensko, je duševné zdravie stigmatizované. Ľudia odmietajú navštíviť odborníka a to sa odráža na nízkom diagnostikovaní.
Čo je úzkosť a úzkostná porucha?
Úzkosť je prirodzená odpoveď tela na stres. Jedná sa o pocity strachu či obavy z toho, čo príde, napríklad pri situáciách ako prvý deň v škole, prednášanie prejavu či výstup pred väčšou skupinou ľudí. Je normálne cítiť nervozitu, pretože sa jedná o pocit, ktorý príde a odíde. Ak ale takéto pocity pretrvávajú a dokonca narúšajú bežný priebeh života, je možné, že človek trpí úzkostnou poruchou. Medzi typické príznaky patrí zvýšený tep, prudké dýchanie, nepokoj a problém so sústredením či zaspávaním. Ďalšími prejavmi je potenie, pocit malátnosti a zamrznutia, či dokonca sucho v ústach a závraty.
Ako bojovať s úzkosťou sa dočítate na ďalšej strane.