WHO plánuje premenovať opičie kiahne pre obavy zo stigmatizácie
Svetová zdravotnícka organizácia organizuje otvorené fórum, ktorého cieľom bude premenovanie ochorenia opičích kiahní. Učinila tak po tom, čo niektorí kritici vyjadrili obavy, že názov môže byť hanlivý alebo môže mať rasistické konotácie. WHO taktiež uviedla, že premenovala dva kmene vírusu, ktoré boli dosiaľ označované podľa oblastí v Afrike, kde sa vyskytovali. Po novom ich budú

ilustračné/freepik.com
Svetová zdravotnícka organizácia organizuje otvorené fórum, ktorého cieľom bude premenovanie ochorenia opičích kiahní.
Učinila tak po tom, čo niektorí kritici vyjadrili obavy, že názov môže byť hanlivý alebo môže mať rasistické konotácie. WHO taktiež uviedla, že premenovala dva kmene vírusu, ktoré boli dosiaľ označované podľa oblastí v Afrike, kde sa vyskytovali. Po novom ich budú označovať pomocou rímskych číslic. WHO uviedla, že rozhodnutie bolo prijaté po tohtotýždňovom stretnutí vedcov a v súlade so súčasnými osvedčenými postupmi pri pomenovávaní chorôb, ktorých cieľom je „vyhnúť sa urážaniu akýchkoľvek kultúrnych, sociálnych, národných, regionálnych, profesionálnych alebo etnických skupín a minimalizovať akýkoľvek negatívny vplyv na obchod, cestovanie, cestovný ruch alebo dobré životné podmienky zvierat“.
Mnohé choroby vrátane japonskej encefalitídy, vírusu Marburg, španielskej chrípky a blízkovýchodného respiračného syndrómu boli pomenované podľa geografických oblastí, kde sa prvýkrát objavili alebo boli identifikované. WHO však v ich prípade verejne nenavrhla zmenu názvu.
Opičie kiahne dostali pomenovanie v roku 1958, keď bolo u výskumných opíc v Dánsku spozorované ochorenie podobné kiahňam. WHO uviedla, že otvára cestu pre verejnosť, aby navrhovala nové pomenovania pre opičie kiahne. Neuviedla však, kedy oznámi nový názov.
Zdroj: SITA, hb
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Severná Kórea odpálila sériu balistických rakiet smerom k Japonskému moru

Španielsku enklávu zaplavili rekordné počty migrantov, zakročiť muselo aj vojsko

Rusko má na hraniciach s NATO pripravených 360-tisíc vojakov

Kyjev očakáva, že v budúcom roku dostane 40 až 45 miliárd eur zo zmrazených ruských aktív

USA vraj zvažujú tajný klub „Core 5“ s Ruskom a Čínou, s Európou nepočítajú

Český prezident vymenoval Andreja Babiša za premiéra

Ukrajina nemá žiadne zákonné ani morálne právo odstúpiť svoje územia Rusku

Moskva je pripravená rokovať s USA o mieri na Ukrajine, koľko bude potrebné

Aliancia prisľúbila ďalšie americké zbrane pre Ukrajinu a vyzvala Moskvu na seriózne rokovania

Únia sa dohodla na zákaze dovozu ruského zemného plynu do jesene 2027

Rokovania medzi Moskvou a Washingtonom o mieri na Ukrajine nepriniesli výraznejšie výsledky

Zdravotnícka organizácia WHO sa po prvý raz oficiálne venuje neplodnosti
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
