Atmosféru Bielej noci neprekazil ani dážď
Uplynulý víkend priniesol do Košíc očakávaný medzinárodný festival súčasného umenia na Slovensku.
Biela noc tento rok oslávila svoje 10. jubileum a predĺžila svoje trvanie z jednej magickej noci na plné tri dni bohatého programu. Ani upršané počasie neodradilo zvedavcov, ktorí sa v pršiplášťoch vybrali do ulíc mesta. Program sa však upravoval.
Ponuka umeleckých zastávok priniesla pestrý a atraktívny program pre všetky generácie. Futuristické preliezky, interaktívne inštalácie, ale aj videomapping na Dóme sv. Alžbety, rozprávajúce slnko na budove OD Urban (bývalé Tesco) či dokonca vpád vesmírnej rakety z komiksov na strechu Štátneho divadla.
[article slug=”nespite-zazite-zacala-trojdnova-biela-noc”][/article]Najdlhšia noc v roku
Diela predstavilo viac než 40 významných tvorcov zo Slovenska, Nemecka, Veľkej Británie, Rakúska, Kanady, Brazílie či Austrálie. Prvýkrát v histórii bola Biela noc vo výnimočnom trojdňovom formáte, začala sa v piatok a trvala do nedeľnej polnoci. Najviac ľudí sa v uliciach mesta pohybovalo v piatok, keďže na sobotu bol hlásený dážď.
Preto boli niektoré externé inštalácie presunuté do vnútorných priestorov. Jedna z nich – Lost Intersections od Cinzia Campolese, umiestnená v Kasárňach Kulturparku – bola návštevníkmi nechtiac poškodená a od soboty neprístupná. Zmena nastala aj v poplatku za platené inštalácie. Z vlaňajších 5 eur sa zvýšil na 10 eur.
Napodobenina zemegule
Po obrovskom úspechu spred dvoch rokov sa do Košíc vrátil Brit Luke Jerram s monumentálnym objektom Gaia. Impozantná napodobenina Zeme sa vznášala a pomaly rotovala nad bazénom v Kunsthalle.
Priemer modelu mal sedem metrov, pričom každý centimeter štvorcový predstavuje približne 18 km štvorcových zemského povrchu tak, ako ho svojimi prístrojmi zachytila NASA. Ide teda o vernú, trojdimenzionálnu napodobeninu našej planéty, ktorej cieľom je poskytnúť divákom podobný pocit, aký zažívajú astronauti počas kozmických ciest.
Vizuálny matrix pri Kasárňach
Najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu pricestovalo až z Austrálie. Monumentálnu svetelnú stavbu AXIOM od Kita Webstera tvorilo 700-tisíc svetelných bodov, ktoré vytvorili vizuálny matrix. Premietané animácie vytvárali virtuálne objemy a hĺbky a manipulovali s ľudským vnímaním.
Prestížna umelecká skupina Plastique Fantastique priniesla do Mestského parku dielo The Big Mass (Veľká hmota). Monumentálna priesvitná bublina v sebe ukrývala sedem samostatných objektov vytvorených z minulých projektov, ako symbol recyklácie. Návštevník sa mohol doslova predrať medzi jednotlivými zložkami obrovskej bubliny. Inštalácia poukázala na hrozbu produkcie plastov, ktoré nás môžu v budúcnosti pohltiť.
[ad][/ad]Košická chobotnica
Zvedavé chápadlá chobotnice vyrážali z okien, balkónov a strechy košickej Kunsthalle. Farebné a hravé nadrozmerné nafukovačky už ozvláštnili mnohé svetové metropoly a boli súčasťou vystúpení Cirque du Soleil či otváracieho ceremoniálu Paralympijských hier v Londýne.
KOŠICE:DNES otvorený pre verejnosť
V sobotu boli už tradične sprístupnené priestory mediálneho domu počas noci otvorených dverí. Všetci fanúšikovia KOŠICE:DNES si mohli obzrieť redakciu denníka i online, televízne štúdio či priestory KISS Rádia, kde sa mohli porozprávať s našimi redaktori a moderátori.
„Návštevníkov najviac zaujímala náplň práce novinára a ako fungujú jednotlivé časti mediálneho domu. Páčili sa im aj priestory televízneho štúdia, z ktorého boli prekvapení, že na takom malom priestore sa dá nakrúcať viacero relácií,“ uviedol šéf mediálneho domu KOŠICE:DNES Dušan Karolyi.
Kaleidoskop v redakcii
V priestoroch mediálneho domu bola umiestnená inštalácia Kalia od dizajnérky Kataríny Komarovej. Vychádza z princípu kaleidoskopu, ktorý je prepracovaný na rotačný objekt – kaleidoskopické obrazce vznikajú v priezore objektu pohybom celého telesa. Obrazce pôsobia harmonicky, majú upokojujúci účinok a využívajú sa ako terapeutická pomôcka.
[article slug=”kosicednes-otvorili-svoje-brany-pre-verejnost”][/article] [ad2][/ad2]