26.07.19

Banky sa od Dávida Gedeona dištancujú

Foto: instagram
Ferko
Ľubomír Ferko
redaktor
Zdieľať:

Finančník Dávid Gedeon obvinený z podvodu a neoprávneného podnikania lákal klientov aj na vlastných internetových stránkach. Oháňal sa na nich menami rôznych finančných inštitúcií. Dnes je jasné, že neoprávnene.

Mladý podnikateľ z Medzeva podľa doteraz známych informácií vyberal pre svoju firmu registrovanú na Cypre (NLF plus limited) prostredníctvom vlastnej spoločnosti sídliacej v Prahe (NLF invest) vklady formou zmlúv o tichom spoločenstve.

Podľa doterajších výsledkov vyšetrovania ich však neinvestoval do vyhľadávania a podpory start-upov, ako uvádza v zmluvách, ale na vyplatenie nereálne vysokých výnosov – päť percent mesačne, teda 60 ročne. 

Rozhovor s Košičanom, ktorý vložil 10-tisíc eur do Gedeonovej pyramídy

Viac k téme

26.07.19
Rozhovor s Košičanom, ktorý vložil 10-tisíc eur do Gedeonovej pyramídy

Impozantné mená 

Ešte aj dnes si každý môže na internete pozrieť stránku gedeondavid.dobrahypoteka.sk, na ktorej ponúka „hypotekárny špecialista“, ako sa sám nazýva, vybavenie tej správnej hypotéky s najnižšou mesačnou splátkou. Uvádza tam doslova, že zastupuje tieto banky: VÚB, Tatrabanka, OTP Banka, ČSOB, UniCredit Bank a mBank. 

Impozantne vyzerá zoznam uvádzaných partnerov aj na ďalšej Gedeonovej stránke s adresou damsiporadit-sk.webnode.sk. Na nej ponúka rôzne finančné služby ako audit a optimalizáciu zmlúv, finančnú analýzu, či vypracovanie finančného plánu klientov. Ako partnerov uvádza 32 rôznych finančných inštitúcií vrátane vyššie spomínaných bánk.

Na webstránke gedeondavid.dobrahypoteka.sk sebavedome tvrdí, že za jeho prácu hovoria spokojní klienti a referencie. Tie tam nie sú žiadne. Foto: web dg
Na webstránke gedeondavid.dobrahypoteka.sk sebavedome tvrdí, že za jeho prácu hovoria spokojní klienti a referencie. Tie tam nie sú žiadne. Foto: web dg

Zvažujú právne kroky

Ako to však bolo naozaj? Spomínané banky sme oslovili a opýtali sme sa, či spolupracovali s Dávidom Gedeonom.

„Spomínaný sprostredkovateľ predtým figuroval pod spoločnosťou OVB a to spolu s ďalšími zhruba dvoma tisíckami sprostredkovateľov. Sprostredkovať mohol hypotéky. Každý z nich sa musí nahlásiť cez centrálu svojej materskej spoločnosti, a keď mu to zmluva umožňuje, môže dokonca spolupracovať s viacerými bankami naraz,“ uviedol hovorca VÚB banky Dominik Miša. 

OTP Banka, ČSOB a mBank nás prostredníctvom svojich hovorcov informovali, že s D. Gedeonom nikdy nespolupracovali a zvažujú právne kroky na ochranu svojho mena.
UniCredit Bank sa z dôvodu povinnosti zachovávať bankové tajomstvo nevyjadruje k tomu, či niekto je alebo nie je jej klientom, obchodným partnerom, ani k záležitostiam klientskeho obchodu.

reklamná správa

Chýba vám zub a odvaha sadnúť si do kresla?

Implantáty nahradia chýbajúce zuby na 100%. Kvalitný materiál a precízna práca sú základom úspechu.

Zistite viac
 

Signály od klientov i kolegov

Na spomínanej hypotekárnej stránke si D. Gedeon uvádza ako materskú spoločnosť OVB Allfinanz. Aj tam sa však od neho a jeho aktivít dištancujú. V reakcii, ktorú nám poslali, sa firma ohradzuje voči spájaniu s nekalým podnikaním obvineného mladíka. 

V stanovisku spoločnosti sa uvádza, že s ním OVB ukončila spoluprácu už k 31. decembru 2017 bezprostredne po tom, ako získala informácie o jeho nekalých praktikách.

„Keď sme od jeho kolegov a klientov dostali signály o neštandardnom konaní, ktoré je v rozpore s našimi pravidlami, okamžite sme pristúpili k rozviazaniu spolupráce. V OVB nepodporujeme, ani sme nikdy nepodporovali špekulatívne spôsoby investovania, akými sú investície do kryptomien či forexových obchodov. Chcem zdôrazniť, že sa dištancujeme aj od spôsobu podnikania tohto pána,“ hovorí predseda predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko Jaroslav Vonkomer.

D. Gedeon spolupracoval s OVB Allfinanz od októbra 2010 ako „podriadený finančný agent“, mal oprávnenie vykonávať sprostredkovanie zmlúv o poskytnutí finančných služieb medzi klientmi a partnerskými finančnými inštitúciami. 


Advokát hodnotí zmluvu o tichom spoločenstve


Dávid Gedeon mal zbierať od ľudí peniaze prostredníctvom zmlúv o tichom spoločenstve. Denník KOŠICE:DNES sa k takejto zmluve dostal. 

„Táto zmluva obsahovo zodpovedá zmluve o tichom spoločenstve podľa Obchodného zákonníka. Na jej základe sa tichí spoločníci zaviazali poskytnúť podnikateľovi peňažný vklad a podnikateľ sa zaväzuje na platenie časti zisku podľa podielu tichého spoločníka. Riziko spočíva v tom, že tichý spoločník sa podieľa na strate podnikateľa a nemá žiadne práva vo vzťahu k obchodnému vedeniu vrátane hlasovacích práv,“ myslí si právnik Martin Friedrich. Podľa jeho slov zmluva nevykazuje znaky, v zmysle ktorých by podnikateľ prijímajúci vklad tichého spoločníka mal byť registrovaný v Národnej banke Slovenska. To isté mal pri vyšetrovaní tvrdiť aj D. Gedeon.„Otvára sa však otázka, či v prípade početnosti tichých spoločníkov nepodlieha spôsob získavania vkladov tichých spoločníkov zákonu o kolektívnom investovaní. Podnikanie v obore vyhľadávania a podpory start-up projektov totiž môže pokrývať veľmi široký rozsah činností, ktoré môžu zodpovedať definícii kolektívneho investovania, najmä ak v konkrétnom prípade nedošlo k investícií vkladov tichých spoločníkov z majetku spoločnosti do majetku startupu. To bude s určitosťou predmetom ďalšieho dokazovania v rámci trestného konania,“ upozorňuje M. Friedrich.

Martin Friedrich. Foto: archív mf
Martin Friedrich. Foto: archív mf

Čítajte aj: 

 

reklamná správa

Naša karta - aplikácia s ktorou ušetríte!

Stiahnite si ju a zaregistrujte sa do konca roka 2019 úplne zdarma!

Zistite viac
 

Čítajte viac: financie podvody

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím