04.09.19

Budú bývať v novom ešte tohto roku?

foto: archív vlastníkov

Koncom júla sme v našom denníku písali o výstavbe obytného komplexu Lorinčík – Háje, kde budúci vlastníci čakajú na svoje nové byty už takmer dva roky. Zdá sa, že nekonečné čakanie sa chýli ku koncu. Majitelia by sa mohli bytov dočkať už túto jeseň. 

Päť viladomov, v ktorých je celkovo 43 bytov, malo byť pôvodne dokončených ešte koncom septembra 2017 a odovzdané mali byť koncom februára 2018. Stavebné práce sa však oneskorili a termíny sa niekoľkokrát posúvali. Jedným z dôvodov bolo, že developer, spoločnosť CERE Invest Lorinčík, v priebehu výstavby zmenil dodávateľa prác.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Ďalšia zmena termínu

Posledným stanoveným termínom na ukončenie prác bol marec 2019. Podľa projektovej manažérky developerskej spoločnosti Angeliky Čupkovej boli práce na viladomoch v tomto termíne ukončené a čakalo sa už len na kolaudáciu.  

Budúci obyvatelia si však všimli, že na stavbe sa pracovalo aj po tomto termíne, konkrétne v mesiacoch apríl, máj a jún. To, že tam práce prebiehali, potvrdila aj projektová manažérka. „Aj dnes, keby sme tam prišli, tak sa nejaké práce robia, ale nie sú to práce, ktoré by bránili kolaudácii. Kolaudácia budov prebehla 3. mája, a všetky ostatné kolaudácie ešte predtým, tak ako sme o tom informovali klientov,“ uviedla Čupková. Zároveň sa podľa nej v bytoch robili aj rôzne opravy a upravovali detaily na základe pripomienok od klientov. 

Na stavbe sa robilo aj po marcovom ukončení stavebných prác - v apríli aj v máji. foto: archív vlastníkov
Na stavbe sa robilo aj po marcovom ukončení stavebných prác - v apríli aj v máji. foto: archív vlastníkov

Na rade je stavebný úrad 

Aby stavebný úrad vydal právoplatné kolaudačné rozhodnutie, nehnuteľnosti museli pripojiť na média (plyn, voda, elektrina), spustiť v nich kotolne na ohrev vody a doložiť úradnú skúšku o ich sprevádzkovaní.

„Kolaudačné rozhodnutie je napísané, a čaká na podpis od stavebného úradu,“ uviedla Čupková s tým, že dúfa, že bude podpísané už tento týždeň. „Každému klientovi to oznámime e-mailom a pošleme im aj samotné rozhodnutie, aby si ho mohli pozrieť,“ dodala.

Čakanie na rozhodnutie

V júni developer klientov prostredníctvom e-mailu informoval, že presný termín odovzdávania bytov nevie určiť, pretože kroky, ktoré vedú k vydaniu kolaudačného rozhodnutia, nevedia ovplyvniť. „Prešlo už niekoľko týždňov a nikto nás zo strany developera neoslovil ohľadom dodatočných informácií k odovzdávaniu bytov. Pomaly začínam mať pocit, že sa tie byty ani nikdy neodovzdajú,“ napísal nám minulý týždeň budúci majiteľ bytu.   

Podľa projektovej manažérky začnú byty odovzdávať od chvíle, keď budú mať v rukách právoplatné kolaudačné rozhodnutie. „Už v priebehu septembra by sme chceli začať s odovzdávaním bytov,“ povedala nám Čupková.  

Po vydaní rozhodnutia pridelí mestská časť Lorinčík nehnuteľnostiam súpisné čísla, a následne budú zapísané do katastra. „Kým bude kataster zapisovať nehnuteľnosti, my ich už budeme fyzicky odovzdávať klientom, pretože s každým jedným sa musíme stretnúť, prejsť si s ním daný byt a všetko v ňom skontrolovať,“ vysvetlila Čupková. 

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac

Nekvalitná práca

Okrem dlhého čakania na nové bývanie sa niektorým majiteľom bytov nepáči ani kvalita odvedenej práce či dodržiavanie stavebných postupov. Jeden z vlastníkov nás upozornil na niekoľko nedostatkov, ktoré sa počas výstavby vyskytli. Popisuje krivé steny, nedodržané rozmery v miestnostiach, alebo zle umiestnené vývody na digestor či ventiláciu. Poslal nám k nim aj fotodokumentáciu. 

Fotografie sme poslali projektovej manažérke. „Pri takejto stavbe sa stane, že sa vyskytne nejaký problém. Keď nás klienti s niečím konfrontujú opravíme to. Servis zabezpečujeme okamžite,“ uviedla Čupková v reakcii na zaslané fotografie.

„Stojíme si za kvalitou našej výstavby, ale samozrejme, pri každej práci dôjde aj k chybám. Zodpovedáme za kvalitu vykonanej práce a poskytujeme našim klientom záruku a záručný servis v zmysle platnej legislatívy,“ dodala. 

Majiteľom sa nepozdávala kvalita odvedenej práce. Po upozornení firma vzniknuté chyby odstránila. foto k článku: archív vlastníkov
Majiteľom sa nepozdávala kvalita odvedenej práce. Po upozornení firma vzniknuté chyby odstránila. foto: archív vlastníkov
Gabiónový plot podľa projektovej manažérky poškodil vodič smetiarskeho auta, ktorý s autom manévroval v okolí kontajneroviska. foto: archív vlastníkov
Gabiónový plot podľa projektovej manažérky poškodil vodič smetiarskeho auta, ktorý s autom manévroval v okolí kontajneroviska. foto: archív vlastníkov
Majiteľom ponúkli finančnú kompenzáciu 

Kvôli omeškaniu výstavby a odovzdávania bytov ponúkol developer svojim klientom finančnú kompenzáciu za omeškanie. 

Ako uviedla Čupková, mali v zmysle zmluvy aj druhú možnosť - kompenzáciu neprijať a od zmluvy písomne odstúpiť. Klientom by v takom prípade vrátili všetky zálohové platby, ktoré uhradili. Pri podpise zmluvy o budúcej kúpnej zmluve platili splátku vo výške 10 percent z kúpnej ceny. 

„V tomto priemysle je strašne veľa vecí, ktoré môžu nastať, a je veľmi ťažké určiť termín. Keď sme termíny určovali, boli sme presvedčení o tom, že to tak bude. Nevedeli sme to ovplyvniť, ale klienti boli informovaní, že je problém s termínmi, a že sa posúvajú,“ vysvetlila Čupková. 

„Ak klienti neboli spokojní, mohli od zmluvy odstúpiť. Videli priebeh výstavby, ak mali záujem, chodili sme s nimi na obhliadky,“ dodala.

 

Meškať bude aj ďalšia etapa

Výstavba rozsiahleho obytného komplexu Lorinčík – Háje je rozdelená do niekoľkých etáp. Po omeškaniach prvej etapy musia s dlhším čakaním na nové bývanie počítať aj klienti, ktorých príbytky budujú v nasledujúcej. 

Práce na druhej fáze výstavby, počas ktorej postavia štyri viladomy s celkovo 36 bytmi a 13 domov v radovej zástavbe, mali byť dokončené v decembri tohto roka. „V apríli mi prišiel e-mail, kde bolo rozpísané, že sa mení dodávateľ a ďalšie dôvody, a tiež predpokladané termíny,“ povedal nám Daniel, budúci majiteľ jedného z bytov. 

Kolaudácia budov je naplánovaná na máj a odovzdávanie nehnuteľností na jún - júl budúceho roka. „K tomu rátam, taký rok omeškania kvôli papierovačkám, takže reálne je leto 2021. Ak to bude skôr, budem len prijemne prekvapený,“ dodal budúci majiteľ. 

Základy radových domov (vľavo), ktoré sú súčasťou druhej etapy, už stoja. foto: Veronika Janušková
Základy radových domov (vľavo), ktoré sú súčasťou druhej etapy, už stoja. foto: Veronika Janušková

„Košický priemer s novostavbami je rok až rok a pol posun oproti oficiálnym dátumom. Je to tak pri každej novostavbe, sledoval som ich viacero. Mne preto meškanie nepríde ako niečo zvláštne,“ myslí si Daniel.

Aktuálna etapa výstavby podľa neho teraz viazne na povoleniach a pečiatkach: „Keď som si to tam bol niekedy v marci pred kúpou bytu obzrieť, boli už viladomy dostavané. Stretol som tam aj budúcich obyvateľov. Hovorili, že je to už celé hotové, dostavané a čakajú na kolaudáciu. Takže to nie je meškanie na strane výstavby, pretože hotové to bolo. Ide o byrokratické záležitosti.“

reklamná správa

Čítajte viac: byvanie novostavby

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím