12.01.18

Bytovka na Komenského „pláva“ na výkaloch

foto: Veronika Janušková

Obyvatelia z Komenského 41 a 43 mali nepríjemné sviatky. Vyše mesiaca z dvoch vchodov neodtekajú splašky. Tie začali v pivničných priestoroch presakovať na povrch. Domáci sa domnievajú, že po modernizácii električkovej trate a kanalizácie ich zabudli pripojiť na kanalizačný zberač, ktorý je pod zrekonštruovanou vozovkou Komenského ulice. Vodári o príčine problému stále mlčia.

Roman Kanka z Komenského 43 pre KOŠICE:DNES povedal, že v druhej polovici decembra začali vo vchode pociťovať zápach. Neskôr zistili, že v odpadovej šachte sa začali hromadiť výkaly. „Pracovníci, ktorí prišli kanalizáciu kontrolovať, nám povedali, že nie sme pripojení na hlavnú kanalizáciu. Tá sa pri našom bloku rekonštruovala spolu s električkovou traťou. Neviem si vysvetliť, čo sa vlastne stalo,“ hovorí. 

Obyvateľov bytovky okrem nepríjemného zápachu sužujú aj obavy, že odpadová voda zaplaví celý suterén. „Odpadová voda s fekáliami už zaplavila vodomernú šachtu. Cisterny k nám chodia takmer každý tretí deň. Samozrejme, my si ich musíme objednať.“

Domáci Roman Kanka hovorí, že odpadová šachta sa od decembra pravidelne prepĺňa výkalmi, ktoré cítiť v celom bloku.foto: veja
Domáci Roman Kanka hovorí, že odpadová šachta sa od decembra pravidelne prepĺňa výkalmi, ktoré cítiť v celom bloku. foto: veja

Z potrubia žumpa

Známy košický umelec Dušan Baláž má v budove výtvarný ateliér. Zápach vo vnútorných priestoroch si tiež všimol už pred Vianocami. Hovorí, že pre upchané potrubia im po výdatných zrážkach už niekoľkokrát zaplavilo prízemie. „Stačila jedna búrka a začalo nás vytápať. Dúfam, že teraz, keď je kanalizácia plná splaškov, silné dažde neprídu,“ povedal Baláž. 

Obyvateľ Komenského 41 Marcel Lörincz hovorí, že situácia v bloku je pokojnejšia, keďže polovica ich bytov je zapojená do inej, funkčnej prípojky na Kisdyho ulici. Hovorí, že vo štvrtok ráno asistoval vodárom, ktorí prišli s cisternou. Splašky začali vyťahovať cez revíznu šachtu preplnenú až úplne po vrch. „Celé potrubie s vodomermi aj podložie domu je presiaknuté výkalmi. Naše potrubie fakticky slúži ako žumpa,“ opisuje pán Marcel. Dodal, že vodári naposledy vytiahli z bloku minimálne dva kubíky splaškov.

reklamná správa

Pracovníci VVS chodia na zavolanie vyprázdňovať „žumpu“ cez revíznu šachtu.foto: archív ml
Pracovníci VVS chodia na zavolanie vyprázdňovať „žumpu“ cez revíznu šachtu. foto: archív ml

Eurovia ukazuje na vodárov

Realizátor Modernizácie električkových tratí, spoločnosť Eurovia, hovorí, že pochybenie nie je na ich strane. Hovorkyňa spoločnosti Lenka Kubejová pre denník KOŠICE:DNES uviedla, že kanalizačné prípojky riešila v subdodávke firma Montrúr. Podľa jej vyjadrenia boli všetky prípojky vybudované a pripojené podľa platnej projektovej dokumentácie. „Vzniknutá situácia je plne v kompetencii Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS),“ reagovala Kubejová.

Vodomer vodární zaplavujú splašky, domáci sa obávajú, či bude správne fungovať. foto: archív ml
Vodomer vodární zaplavujú splašky, domáci sa obávajú, či bude správne fungovať. foto: archív ml

Kamera prípojku nenašla

Vodári sa ani mesiac po ohlásení havarijného stavu nevyjadrili bytovému družstvu k príčine poruchy a jej riešeniu.

Maroš Čulák, námestník Správcovského bytového družstva IV. Košice uviedol, že obyvatelia z  Komenského 41 a 43 ich v úvode decembra kontaktovali so žiadosťou o preverenie ich kanalizácie. Hovorí, že s ich Spoločenstvom vlastníkov bytov Amos Košice majú uzavretú mandátnu zmluvu o správe bytového domu, a tak 12. decembra vyslali servisnú spoločnosť na vykonanie obhliadky a prečistenie potrubia. „Pri čistení kanalizačného systému sa zistilo, že prípojka patriaca VVS je nepriechodná,“ informoval námestník. 

Okamžite oslovili správcu potrubia so žiadosťou o poskytnutie stanoviska a riešenia havarijného stavu, keďže prichádzali vianočné sviatky a domácnosti vtedy produkujú odpad vo zvýšenom objeme. „Oficiálne stanovisko k tejto poruche sme od VVS nedostali. Domnievame sa, že by mohlo dôjsť k odpojeniu bytového domu od hlavnej kanalizačnej prípojky pri rekonštrukčných prácach na Komenského v minulom roku,“ predpokladá Čulák. 

Chodník pred bytovým domom na Komenského zdobia od utorka farebné vyznačenia inžinierskych sietí.foto: veja
Chodník pred bytovým domom na Komenského zdobia od utorka farebné vyznačenia inžinierskych sietí. foto: veja

Obyvatelia bytovky, ktorá „pláva“ na výkaloch, tvrdia, že VVS monitorovala kamerou kanalizačný zberač i prípojku. Kamera v hlavnom potrubí údajne ústie prípojky nenašla, prípojku sa pre nahromadené fekálie dokonca nepodarilo skontrolovať. Navyše, na starých mapách, ktoré im predložili, údajne nebola prípojka ani zakreslená... Podľa ich názoru,  vodári hľadajú iné možnosti pripojenia domu na zberač, aby nemuseli znovu rozkopať zrekonštruovanú Komenského ulicu. Svedčia o tom farebné značky, ktoré pred domom nastriekali v utorok tento týždeň.

Reportáž z Aktualít KOŠICE:DNES zo dňa 10.1.2018

Vodárenská spoločnosť tvrdí niečo iné: „V evidencii VVS je celý blok odkanalizovaný jednou kanalizačnou prípojkou, ktorá bola na novú kanalizáciu prepojená. Na vyriešenie tejto situácie bol spracovaný technický návrh odkanalizovania Komenského 41 a 43, a momentálne sa robia prípravné práce (zakreslenie a vytýčenie inžinierskych sietí), ktoré sú potrebné pred samotnou realizáciou.“


Kto to zaplatí? Podľa slov námestníka SBD IV Maroša Čuláka odvoz splaškov, ktoré už začali presakovať v pivničných priestoroch, zabezpečujú pracovníci VVS na žiadosť družstva alebo obyvateľov. „Nepovažujem to za štandardný postup. Nevieme, čo sa presne udialo a kde nastal problém. Reagovali aspoň na našu výzvu, aby pravidelne zabezpečovali odvoz splaškov. Otázne je, kto to zaplatí...,“ informoval Čulák. Doplnil, že pivničné priestory čaká po odstránení poruchy kompletná dezinfekcia i deratizácia.(PS)

Kto to zaplatí?

Podľa slov námestníka SBD IV Maroša Čuláka odvoz splaškov, ktoré už začali presakovať v pivničných priestoroch, zabezpečujú pracovníci VVS na žiadosť družstva alebo obyvateľov. „Nepovažujem to za štandardný postup. Nevieme, čo sa presne udialo a kde nastal problém. Reagovali aspoň na našu výzvu, aby pravidelne zabezpečovali odvoz splaškov. Otázne je, kto to zaplatí...,“ informoval Čulák. Doplnil, že pivničné priestory čaká po odstránení poruchy kompletná dezinfekcia i deratizácia.

Struk
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím