27.03.18

Chápem, že nemám mandát od voličov, hovorí zastupujúci primátor Martin Petruško

foto: Veronika Janušková

Námestník primátora, ktorý plní úlohy primátora, je presné pomenovanie novej funkcie Martina Petruška (Smer), ktorý do novembrových komunálnych volieb povedie mesto Košice.

Doterajší primátor Richard Raši (Smer), ktorý z magistrátu odchádza do vlády Petra Pellegriniho, sa včera formálne vzdal funkcie a svojimi úlohami poveril viceprimátora M. Petruška.

Podľa zákona prebral Petruško kompetencie v takom rozsahu, aké ich mal Raši. Pri výkone funkcie má len dve obmedzenia.   

„Ako poverený námestník nemôžem používať symboly mesta, teda reťaz a pečať. Všetko sa to odloží do Archívu mesta Košice. Taktiež namiesto seba nemám možnosť menovať iného námestníka,“ reagoval Petruško. 

Pripustil, že využije všetky zverené primátorské kompetencie. „Rozumiem tomu a cítim z niektorých diskusií, že som iba poverený a nemám mandát od ľudí,“ tvrdí zároveň. 

reklamná správa

Právomoci ako primátor 

Ani podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) obmedzená legitimita vyplývajúca z toho, že neprešiel primátorskými voľbami, Petruška nijako nelimituje. 

„Rozsah právomocí, ktoré je námestník primátora oprávnený vykonávať po zániku mandátu primátora, je v rozsahu, ktorým dovtedy disponoval primátor,“ povedal hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.   

Petruško povedal, že chce, aby sa práca a rozvoj mesta nezastavili a Košice sa rozvíjali až do riadnych komunálnych volieb.  

„Prioritou je dokončenie druhej etapy rekonštrukcie električkových tratí. Dozvedel som sa pozitívnu vec, že po Veľkej noci by mali začať električky jazdiť po Triede SNP, čo ma teší. Chápem, že to trvá dlho, sám som vodič, takže verím, že sa čím skôr rekonštrukcia ukončí, aby si ľudia oddýchli,“ konštatoval.  

Martin Petruško odvčera riadi Košice. Plniť úlohy primátora bude necelých osem mesiacov.   foto: veja
Martin Petruško odvčera riadi Košice. Plniť úlohy primátora bude necelých osem mesiacov. foto: veja

Dorieši EEI? 

Námestníka primátora, ktorý plní úlohy primátora, čaká aj ďalšia dôležitá úloha. Je ňou rokovanie so spoločnosťou EEI a jej odchode z parkovísk v desiatich rezidentských lokalitách v širšom centre Košíc.  

„Rokujeme o tom, aby sme dospeli k dohode. Hľadáme aj riešenia, kto prevezme parkovanie v týchto lokalitách po EEI, či by to mal byť Dopravný podnik alebo mestská polícia či iná mestská spoločnosť,“ uviedol Petruško. 

Dohoda by podľa neho mohla byť poslancom predložená v apríli. Rokuje sa aj o tom, koľko mesto zaplatí za parkovaciu infraštruktúru a aká je hodnota kontraktu. O tom, ktorý mestský subjekt preberie správu parkovísk v rezidentských zónach, by malo zastupiteľstvo rozhodnúť v júni. 

Medzi ďalšie projekty, ktoré musí mesto pod jeho vedením ďalej zabezpečovať, sú výstavba Košickej futbalovej arény či Národného tenisového centra.
Petruško si váži fakt, že ho doterajší primátor poveril riadením mesta. Tvrdí, že o kandidatúre v novembrových voľbách v súčasnosti neuvažuje. 

Ani áno, ani nie  

„Ešte som len dostal poverenie. Neviem, čo bude o sedem mesiacov. Klamal by som, ak by som povedal ,áno‘ alebo aj ,nie‘. Neuvažujem o tom a vyjadrím sa k tomu, ak bude vhodný čas,“ povedal. 

Zatiaľ zostáva aj v doterajšej kancelárii viceprimátora, neskôr sa zrejme presťahuje o poschodie nižšie, do kancelárie primátora. 

„Nie je to však otázka dňa. Ak sa tak stane, tak to bude najmä kvôli logistike a administratíve či prijímaniu návštev,“ dodal. 

Kormidlo mesta po primátorovi Richardovi Rašim prevezme jeho námestník Martin Petruško

Viac k téme

23.03.18
Kormidlo mesta po primátorovi Richardovi Rašim prevezme jeho námestník Martin Petruško

Čítajte viac: politika primator

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím