13.03.19

Ďalšiu výstavbu v areáli Lokomotívy stavebný úrad odmietol. Apartmány už nie sú doplnkom k športu

foto: Veronika Janušková

Ďalšia výstavba na úkor plôch na športovanie v areáli Lokomotíva by aspoň v najbližšom čase nemala pokračovať.

Stavebný úrad, ktorého agendu ako prenesený výkon štátnej správy vykonáva mesto Košice, vo februári zamietol konanie vo veci vydania územného rozhodnutia na stavbu šiestich poschodových domov v lokalite na Čermeľskej ceste v Košiciach. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné.  

Objekty si na svojich pozemkoch v zadnej časti areálu, hneď za tribúnou legendárneho štadióna, na dvoch nevyužívaných tréningových futbalových ihriskách, naplánovala spoločnosť Košická investičná. 

Dve z budov naprojektovala ako štvorpodlažné, štyri ako päťpodlažné. Malo v nich byť dokopy 81 apartmánov s dvoma, troma alebo štyrmi izbami.

Investor stavbu nazval „Apartmánové domy pre športovcov“. Súvisí to s tým, že podľa územného plánu sú tieto plochy určené na šport a rekreáciu. Iné stavby  tu možno umiestniť len ako doplnkové funkcie, ktoré „svojím charakterom nie sú rušivé voči základnej funkcii“.

Pozemky pod ihriskami predala developerovi akciová spoločnosť Lokomotíva, ktorá v roku 1997foto na dvojstrane: Veronika Janušková prevzala športový areál od Telovýchovnej jednoty Lokomotíva.  Foto: Veronika Janušková
Pozemky pod ihriskami predala developerovi akciová spoločnosť Lokomotíva, ktorá v roku 1997 prevzala športový areál od Telovýchovnej jednoty Lokomotíva.  Foto: Veronika Janušková

Limit je 19 percent 

Doplnkové funkcie môžu zaberať najviac 19 percent z celkovej plochy lokality. Práve prekročením tohto limitu, ktorý stanovuje záväzný regulatív územného plánu, zdôvodňuje stavebný úrad, prečo nevydal rozhodnutie o umiestnení stavby. 

Odvoláva sa na posudok znalca z geodézie a kartografie Milana Hačka. Znalec zistil, že areál tvorí 108 parciel s celkovou výmerou vyše 88-tisíc metrov štvorcových. Z toho plochy, ktoré majú inú funkciu ako šport, stanovil na vyše 24- tisíc štvorákov, čo predstavuje 27,3 percenta. 

„Z predloženej analýzy vyplýva, že regulatív územného plánu nie je splnený už v súčasnej dobe,“ napísal Hačko. 

Tvrdí, že vychádzal zo súradníc lomových bodov plochy podľa územného plánu a číselných a grafických podkladov katastra nehnuteľností, pričom rozdiel medzi týmito zdrojmi mu vyšiel len 54 metrov štvorcových, čo je dovolená odchýlka. 

Jeho znalecký posudok stavebnému úradu poslala Okresná prokuratúra Košice I, ktorej ho dodalo občianske združenie Za štadiónom. Založili ho ľudia bývajúci v okolí športového areálu, ktorý dlhodobo namietajú rozpor výstavby na Lokomotíve s územným plánom. 

Už výstavba prvých domov na Lokomotíve bola v rozpore  s územným plánom, myslí si Marián Zárik. Foto: Veronika Janušková
Už výstavba prvých domov na Lokomotíve bola v rozpore s územným plánom, myslí si Marián Zárik. Foto: Veronika Janušková

ÚHA problém nevidel  

Na prokuratúru sa združenie obrátilo, keď mu stavebný úrad nepriznal postavenie účastníka konania. Člen tohto združenia Marián Zárik vysvetľuje, že posudok si dali spracovať na vlastné náklady po dvoch stanoviskách Útvaru hlavného architekta (ÚHA) mesta Košice k projektovej dokumentácii investora. 

ÚHA ich vydal v januári a marci 2017. Neuvádza v nich žiadne zásadné výhrady, šesť viacpodlažných budov podľa nich považuje za dovolenú doplnkovú funkciu k športu. Nijako v nich nerozvádza, ako sa Košická investičná zmestila do limitu 19 percent pre umiestnenie doplnkových funkcií. 

„Presným číslám sa ÚHA úplne vyhol. Pritom je jeho úlohou pri výstavbe strážiť zákonnosť a územný plán je pre neho základným zákonom. A podľa územného plánu má areál Lokomotívy jednoducho slúžiť športu, nie bývaniu,“ hovorí Zárik. 

Upozorňuje, že na zastavanosť Lokomotívy nešportovými stavbami nad prípustný limit upozorňovali už v roku 2012, keď sa v športovom areáli pripravoval prvý projekt bývania. 

Vtedy doložili výkaz pozemkov spracovaný Geodetickým a kartografickým ústavom v Bratislave. Podľa neho malo v tom čase iné ako športové využitie vyše 25 percent areálu. 

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Prvé etapa už stojí 

Stavebný úrad aj tak v roku 2013 na Lokomotíve povolil firme Eye výstavbu piatich dvojpodlažných dvojdomov „apartmánového typu“. Na papieri boli tiež určené „pre športovcov“. V súčasnosti sú dokončené a polovica je podľa stránky firmy aj rezervovaná. V minulosti sa predávali za cenu od 263 do 339-tisíc eur.

Eye a Košická investičná sú personálne prepojené. Spája ich osoba Ladislava Moravského. Košickú investičnú zastupoval pred úradmi Juraj Múdry. Nový projekt sám o sebe uvádza, že je druhou etapou prvej výstavby.

Firma v minulosti denníku KOŠICE:DNES tvrdila, že k limitu na doplnkové funkcie predložila dva „nezávislé prepočty“, jeden od autorizovaného projektanta a druhý od geodeta, a obaja konštatovali súlad s územným plánom. 

Investor: len pre športovcov  

Tiež ubezpečovala, že v apartmánoch budú bývať len členovia športových klubov a v areáli postaví desať nových rôznych športovísk. Na otázky k zamietavému rozhodnutiu stavebného úradu Košická investičná zatiaľ neodpovedala. 

Nevyjadrila sa ani hlavná architektka mesta Petronela Királyová. Pod jej vedením ÚHA za primátora Richarda Rašiho (Smer) výstavbu na Lokomotíve akceptoval. 

reklamná správa


Polaček: ÚHA povýšime, na jeho šéfa bude konkurz 


O výstavbe na Lokomotíve sme sa rozprávali s Jaroslavom Polačekom (SaS, KDH, SMK, Nova, OKS, Spolu, PS), po ktorého nástupe do funkcie primátora stavebný úrad vydal zamietavé rozhodnutie. 

V minulosti ste ako poslanec mestskej časti Sever a člen jej komisie rozvoja vystupovali proti výstavbe objektov na bývanie v športovom areáli. Prečo?
Ako hlavný argument som uvádzal, že bývanie nie je je doplnkom k športoviskám, ako tvrdil navrhovateľ výstavby, ale v skutočnosti sa futbalový štadión a ihriská sa stanú doplnkom k developerskému projektu. To teraz potvrdil znalecký posudok. Občianske združenie ním argumentovalo správne. Mal som aj k dispozícii technickú správu projektu, kde firma v závere priznala, že byty sú pripravené na odpredaj, a teda vlastne nevie garantovať, že budú len pre športovcov.

Zasahoval ste už ako primátor nejako do územného konania?
Nie. Nikoho zo stavebného úradu som neinformoval o mojom názore na túto vec. Som rád, že stavebný úrad začína rozhodovať odborne a vecne.

P. Királyovú možno vo funkcii nahradí víťaz výberového konania. Foto: Veronika Janušková
P. Királyovú možno vo funkcii nahradí víťaz výberového konania. Foto: Veronika Janušková

Rozhodnutie ale nepodpísala vedúca stavebného úradu Jarmila Virbová, ktorá to robila do teraz, ale iný zamestnanec magistrátu...
Pani Virbová stratila dôveru vedenia mesta. Podpisovaním rozhodnutí stavebného úradu sme preto poverili  Petra Garaja, referenta pre územné plánovanie a stavebný poriadok, ktorý splnomocnenie prijal.         

ÚHA na čele s Petronelou Királyovou na rozdiel od znalca nevidel prekročenie 19 – percentného podielu pre doplnkové funkcie. Budete na to nejako reagovať? 
Pred schválením je nová organizačná štruktúra magistrátu, ktorá prinavráti tomuto útvaru, ktorý bol devalvovaný na referát, jeho potrebný význam. Zároveň vypíšeme výberové konanie na odborníka, ktorý ho bude riadiť.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím