Historicky prvý štrajk košických vodičov MHD
Mestská hromadná doprava (MHD) vo štvrtok ráno medzi 7. a 9. hodinou nepremávala. Podľa informácií šéfa odborovej organizácie vodičov DPMK Ivana Horvátha, do štrajku sa zapojilo viac ako 180 vodičov. Nepremávalo vyše 97 percent spojov, ktoré mali byť v tom čase vypravené.
Odborári sa na štrajku dohodli po pondelkovom neúspešnom rokovaní v rámci kolektívneho vyjednávania s vedením DPMK, žiadali zvýšenie platov o 10 percent.
„Zastupujeme zamestnancov, ktorí majú svoje oprávnené požiadavky. Ide nám hlavne o to, aby sa konečne nastavila dotácia (z mestského rozpočtu – pozn. red.) fungovania dopravného podniku tak, aby ho bolo možné prevádzkovať a aby v tom boli zapracované aj náležité požiadavky zamestnancov,“ uviedol predseda Základnej organizácie vodičov MHD pri DPMK Ivan Horváth.
[ad][/ad]Podpora zvonku
„Prišli nás podporiť pracovníci z OZ KOVO aj pracovníci z Dopravného podniku mesta Prešov. Podporu nám vyjadrili tiež Letisko Košice, Dopravný podnik mesta Bratislava aj vodiči dopravnej spoločnosti Eurobus. Mám pocit, že aj podpora verejnosti je dosť veľká,“ povedala pre TASR šéfka Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu v DPMK Andrea Vindišová.
Niektorí ľudia čakali na zastávkach, pretože nevedeli, že spoje nechodia. Na zastávke na Južnej triede stála pani, ktorá chcela ísť do nemocnice na Tr. SNP. „Som objednaná na odber krvi a asi to dnes nestihnem… Ak mi teraz nepoviete, že je štrajk, tak o tom ani neviem. Ale dobre robia! Môj synovec tam pracuje a už párkrát hovoril, že za takú prácu ich tam veľmi zle platia,“ povedala pani Zuzana.
[article slug=”mhd-v-kosiciach-ochromil-na-dve-hodiny-strajk-vodicov”][/article]Taxikári mali „ryžu“
Štrajk sa nijako nedotkol spojov do U. S. Steelu a tiež objednaných školských spojov. Ráno po siedmej hodine jazdili väčšinou iba spoje, ktoré mali odchod zo svojho stanovišťa ešte tesne pred siedmou. Mali za povinnosť svoju linku dokončiť.
Študent Michal pokojne postával na zastávke autobusu na Sídlisku Ťahanovce. „Idem do školy a podporujem štrajk. Vedel som o ňom a teraz by mi mal ísť prvý autobus po deviatej. Nevadí mi, že budem meškať, v škole to hádam pochopia. Nech by štrajkovali aj celý deň. Keď nič nebudeme robiť, nikdy sa nič nezmení.“
Zo štrajku mali vari najväčší osoh taxikári, ktorí nestíhali. Ceny však boli vyššie. Simona za cestu z Terasy do redakcie zaplatila štyri eurá, bežne platí tri.
Magistrát sa obráti na súd
Vo štvrtok sa uskutočnil aj krátky brífing k situácii v DPMK, ktorého sa zúčastnil Martin Čop, predseda predstavenstva DPMK, Vladimír Padyšák, riaditeľ DPMK, a právnik DPMK Štefan Demko. Podľa vedenia podniku odbory nenaplnili literu zákona, čo sa týka vyhlásenia ostrého štrajku.
Š. Demko uviedol, že ide o spor o uzavretie podnikovej kolektívnej zmluvy, a preto je nevyhnutné postupovať v súlade so zákonom o kolektívnom vyjednávaní. „Obe odborové organizácie nepostupovali pri vyhlasovaní štrajku v súlade s týmto zákonom. Štrajku nepredchádzalo konanie pred sprostredkovateľom,“ skonštatoval Demko, ktorý upozornil aj na to, že odborári nesplnili ani oznamovaciu povinnosť tri dni vopred informovať, že budú štrajkovať.
„V najbližších dňoch DPMK podá návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým sa ako zamestnávateľ bude domáhať toho, aby súd uložil odborovým organizáciám, aby sa zdržali konania, ktorým by dochádzalo k pokračovaniu štrajku. Dnešný štrajk považuje DPMK za nezákonný.“
Odborári v apríli 2018 podpísali dodatok ku kolektívnej zmluve, ktorý má platnosť do roku 2020. M. Čop hovorí, že mesiac po uzavretí tohto dodatku odborári otvorili kolektívnu zmluvu. „Majú na to právo. Začali rokovať o navýšení platov a 24. januára 2019 bol vedeniu opäť predložený návrh na otvorenie rokovania o kolektívnej zmluve, resp. plnenia jednotlivých ustanovení kolektívnej zmluvy a z tohto hľadiska my považujeme kolektívnu zmluvu za otvorenú.“
M. Čop (je zároveň riaditeľom magistrátu) sa ospravedlnil všetkým občanom a návštevníkom mesta, ktorí boli postihnutí štrajkom. „Magistrát ani DPMK nemali dostatok času, aby sme ich informovali o všetkých obmedzeniach.“ Zároveň zdôraznil, že mesto dlhodobo hľadá financie, aby mohlo byť zabezpečené ďalšie fungovanie dopravného podniku
„Bez ozdravných opatrení a ďalšieho dofinancovania momentálne nie je možné pristúpiť na požiadavky odborárov. Mesto ani DPMK momentálne nemá krytie na zvýšenie platov. Súcitime so zamestnancami a chápeme ich, ale sľúbiť im nič nemôžeme. Potrebujeme čas minimálne do 30. 6., aby sme prišli so strategickým návrhom na dofinancovanie.“ Vedenie DPMK podľa M. Čopa sa zatiaľ neobáva ani hromadných výpovedí zo strany vodičov. „Stále veríme, že táto situácia má riešenie pri rokovacom stole.“
[ad2][/ad2]Mesto analyzuje situáciu
Na údajnú nezákonnosť štrajku reagoval aj šéf odborov I. Horváth, ktorý si myslí, že mestu svoj zámer oznámili v dostatočnom predstihu a riadili sa ustanoveniami Ústavy SR, ktorá právo na štrajk zaručuje. Podľa jeho názoru je na ťahu mesto. Odborári sa k možnému pokračovaniu štrajku chcú vyjadriť až v piatok.
„Aktuálne stále analyzujeme skutkový stav a v najbližších hodinách sa rozhodneme, ako bude ďalej DPMK postupovať,“ povedal M. Čop. Mesto už oslovilo Ministerstvo práce,sociálnych vecí a rodiny SR, aby určilo sprostredkovateľa na rokovanie, napriek tomu, že odborári s tým nesúhlasili.
Rezort práce a sociálnych vecí na otázku, či možno v priebehu kolektívneho vyjednávania zorganizovať štrajk s odvolaním sa na Ústavu SR, reagoval prostredníctvom hovorkyne Veroniky Husárovej, že štrajk podľa ústavy nemá nastavené obmedzenia: „O nezákonnosti rozhoduje súd. Žiadosť o určenie sprostredkovateľa dostalo ministerstvo dnes (štvrtok). Po splnení predpokladov ho určíme zo zoznamu vedenom na ministerstve. Sprostredkovateľ sa určuje na žiadosť jednej zo strán, súhlas druhej strany je bezpredmetný.“
Zákonný alebo nezákonný?
O vysvetlenie, či je štrajk zákonný, sme požiadali aj advokáta Martina Friedricha.
Hovorí, že zo zverejnených informácií nie je možné jednoznačne konštatovať, že ide o štrajk v procese kolektívneho vyjednávania, keďže mesto Košice ako aj odborový zväz DPMK majú uzavretú kolektívnu zmluvu do konca roka 2020.
„Ústava SR zaručuje právo na štrajk. Podmienky jeho výkonu má upraviť osobitný zákon. Jediným takým je zákon o kolektívnom vyjednávaní, pričom tento zákon podrobnejšie upravuje podmienky výkonu štrajku len pre prípad, ak nedôjde k uzavretiu kolektívnej zmluvy,“ upozorňuje Fridrich a dodáva, že pokiaľ štrajk nie je následkom neúspešného kolektívneho vyjednávania, nie je možné naňho aplikovať ustanovenia o kolektívnom vyjednávaní. „Štrajk sa v takýchto prípadoch uskutočňuje v rámci zásady ´čo nie je zakázané, je dovolené´, a je prejavom ústavne garantovaného práva slobodne sa združovať a pokojne sa zhromažďovať.“
„Štrajk zamestnancov DPMK sa najväčšou pravdepodobnosťou spadá do kategórie štrajku mimo rámca zákona o kolektívnom vyjednávaní, a preto sa na tento štrajk nevzťahujú práva a povinnosti, ako je to pri štrajku v procese kolektívneho vyjednávania, z čoho vyplýva, že odborári nemuseli využiť sprostredkovateľa pri vyjednávaní s mestom, ani osobitne oznamovať začatie štrajku,“ uzavrel advokát.
Čítajte aj:
- Štvrtkový štrajk v DPMK je nezákonný
- Odborári DPMK avizujú ostrý štrajk, podľa mesta je postup neférový
- Ostrý štrajk odborárov v Košiciach prebehne vo štvrtok ráno!