30.05.17

Kandidát na župana Richard Raši chce získať do kraja investorov

Primátor Košíc Richard Raši ako prvý oznámil kandidatúru na post predsedu Košického samosprávneho kraja. Nominovala ho strana Smer-SD, on to berie ako výzvu. Tvrdí, že z magistrátu neuteká, pretože systém je dobre nastavený.

Voľby do samosprávnych krajov budú tento rok prelomové, pretože po prvýkrát budú jednokolové. Víťaz bude známy okamžite a zároveň sa predsedovi a poslancom predĺži volebné obdobie na päť rokov.

Pridajú sa k Rašimu ďalší kandidáti?

Viac k téme

29.05.17
Pridajú sa k Rašimu ďalší kandidáti?

Prijal výzvu

Richard Raši pôsobí na primátorskej stoličke už sedem rokov, zároveň je poslancom parlamentu a v minulosti bol aj ministrom zdravotníctva. Práve skúsenosti z košického magistrátu chce preniesť do samosprávneho kraja. „Počas siedmich rokov sa nám podarilo v Košiciach zmeniť množstvo vecí. Prišli tu nové investície. Mesto žije, stále sa tu niečo deje. Prišla príležitosť aj čas vyskúšať a prijať ďalšiu výzvu. Košice ožili a to isté si zaslúžia aj všetky mestá a obce v našom krásnom kraji,“ zdôvodnil Richard Raši svoju kandidatúru na post župana.

Chce vybudovať infraštruktúru

Kandidát na predsedu KSK pozná problémy, ktoré by chcel ako župan riešiť. „Kraj potrebuje investície a nové pracovné miesta, aby ľudia nemuseli za prácou chodiť do Bratislavy alebo do zahraničia. Vybudovať je potrebné aj kvalitnú infraštruktúru,“ uviedol R. Raši, podľa ktorého je tiež nutné vytvoriť podmienky pre šport a kultúru, ako aj na dostupnú zdravotnú starostlivosť a podporu v sociálnej oblasti. Budúcnosť má podľa neho samosprávny kraj v turizme. „Je potrebná podpora a jeho rozvoj, vytvoriť sa tým môžu nové pracovné miesta,“ uviedol.

Primátor Košíc oznámil kandidatúru na predsedu KSK. foto: veja
Primátor Košíc oznámil kandidatúru na predsedu KSK. foto: veja

Rómska problematika

Primátor Košíc spomenul pri oznámení kandidatúry problém, s ktorým sa stretáva v meste. „Nevyhneme sa rómskej otázke. Pri jej riešení je na prvom mieste, že zákony musia platiť rovnako pre všetkých,“ podotkol a zdôraznil, že na Luníku IX sa postupnými krokmi začala znižovať zadĺženosť, obyvatelia sídliska platia poctivo za elektrinu.

Mesto funguje

Funkčné obdobie primátora je do jesene budúceho roka. Kritici poukazujú na problémy s parkovaním, ako aj na rekonštrukciu električkových tratí. „Určite sa nebojím a z Košíc neutekám,“ reagoval primátor na otázku, či za kandidatúrou nie je aj takýto motív. 

„Investície sú rozbehnuté a idú bez problémov. Poučili sme sa z chýb z modernizácie električkových tratí. Všetko je v termínoch a nie je predpoklad, že by sa to zmenilo. Čo sa týka témy parkovania, muselo sa to začať robiť a bol potrebný niekto, kto bude mať odvahu a zvládne mieru kritiky aj agresivity. Čas ukáže, že to bolo nevyhnutné a verím, že ostatné mestá sa poučia z našich chýb a vyberú si všetko dobré,“ uviedol R. Raši.

[article slug="pridaju-sa-k-rasimu-dalsi-kandidati"][/article]

Nahradí ho námestník?

Poslanci parlamentu nedávno schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Podľa nej by v prípade Košíc po úspešnom zvolení primátora za župana mestu šéfoval niektorý z doterajších námestníkov. Novela zákona počíta s tým, že doplňujúce voľby primátorov, starostov a obecných poslancov v aktuálnom volebnom období sa budú môcť vyhlásiť najneskôr do 31. októbra 2017. Prezident SR Andrej Kiska novelu vrátil Národnej rade na opätovné prerokovanie.

---

Zo Zdenka Trebuľu bude záhradkár

Rozhodol sa odísť z funkcie predsedu, v politike sa pohybuje už 19 rokov. Zdenko Trebuľa sa chce viac venovať rodine, najmä vnúčatám a častejšie chodiť na chalupu.

Definitívne sa súčasný predseda Košického samosprávneho kraja rozhodol odísť po rozhovoroch s rodinou a priateľmi. „Nebolo to jednoduché, ale je to moje rozhodnutie. V novembri bude 19 rokov, čo som v politike. Bol som zvolený za poslanca, neskôr zástupcu primátora, pôsobil som ako primátor a za sebou mám tri volebné obdobia v samosprávnom kraji,“ urobil krátky odpočet Zdenko Trebuľa.

Trebuľa pôsobí  ako predseda KSK už 12 rokov. foto: veja
Trebuľa pôsobí ako predseda KSK už 12 rokov. foto: veja

S pôsobením v kresle župana je spokojný, pretože sa podarilo zrekonštruovať viaceré kultúrne objekty aj cesty v kraji.

„Cítim, že je potrebná generačná výmena. Pôjdem do dôchodku, budem viac s rodinou. Začnem chodiť aj na chalupu, kde sa viac budem venovať záhradkárčeniu. Určite budem aktívny dôchodca,“ doplnil Z. Trebuľa.

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: volby richard rasi

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím