Kino Družba chcú dať do rúk budúcim architektom
Bývalé najmodernejšie kino v Československu je stále nevyužívané a v havarijnom stave. Starosta mestskej časti Západ by chcel oživiť spustnutú budovu, ktorá je hanbou nielen Terasy. Kedy bude kino Družba opäť slúžiť verejnosti, je však vo hviezdach.
Nápady, ako využiť atraktívnu budovu, by mohli priniesť študenti . „Po rozhovore s námestníkom primátora a riaditeľom magistrátu sme sa zhodli, že by sme to mohli zadať študentom architektúry na Technickej univerzite (TUKE) v Košiciach,“ povedal starosta MČ Západ Marcel Vrchota. Podľa jeho slov by univerzitu chceli osloviť už na začiatku tohto akademického roka. Starosta dúfa, že nádejní architekti prídu s inovatívnymi návrhmi, ktoré by nadchli aj mestskú časť a jej občanov. Finančne náročnú rekonštrukciu by chceli financovať z externých zdrojov alebo eurofondov.
Krytá tržnica?
Vrchotu inšpirovala Bratislava a jej Stará tržnica. Priestor by podľa neho mohli využiť nielen predávajúci z neďalekého trhoviska pred ubytovňou Kosmalt. „Trhovníci by tam mohli v stánkoch predávať svoje produkty aj v decembri. Poprípade by sa tam mohla vyčleniť nejaká menšia časť na spoločensko-kultúrne podujatia, alebo na kaviareň. Uvidíme, s akými nápadmi prídu študenti,“ opisuje Vrchota.
Najväčšou výzvou však bude riešenie parkovania, aj preto nie je podľa starostu vhodné, aby sa budova zmenila na veľký kultúrny stánok. Pomohla by výstavba podzemného parkoviska, no finančne by to bolo veľmi nákladné. „Všetko je to však hudba budúcnosti a nerád by som teraz sľuboval, že napríklad do dvoch rokov tu vytvoríme krytú tržnicu, no zámer tu je,“ uzatvára Vrchota.
Architektov ponuka teší
Vedúci Katedry architektúry Fakulty umení TUKE Juraj Koban tento zámer víta a so študentmi sa na ňom budú radi podieľať. „Pre samosprávy pripravujeme so študentmi rôzne návrhy a štúdie. Je to pre nás výzva, takže aj v tomto prípade na požiadavku pána starostu odpovieme pozitívne,“ uviedol Koban. Zatiaľ však sám neuvažoval o tom, čo by v budove bývalého kina mohlo byť. „Túto úvahu zatiaľ posuniem do diskusných fór so študentmi, kultúrnou obcou a samosprávou,“ dodal vedúci katedry.
Český investor zlyhal
Kino Družba ukončilo svoju prevádzku v roku 2008. Mesto sa viackrát neúspešne snažilo prostredníctvom tendrov nájsť nového nájomcu. V roku 2014 schválili mestskí poslanci prenájom niekdajšej pýchy Československa českému podnikateľovi Tomášovi Vimmerovi, ktorý mal v budove vytvoriť do roku 2016 moderný kultúrny multiplex Grand Stage Palace. V novej kinosále mali byť filmové predstavenia, koncerty i konferencie. Plány však ľahli popolom. Český investor stihol priestor len vypratať, potom práce zastavil. Do budovy údajne nalial 110-tisíc eur.
Vimmerovi mesto vypovedalo zmluvu, pretože nedodržal harmonogram prác. Odôvodňoval to zlým stavom objektu. Mesto však mladému podnikateľovi neverilo, že by dokázal päťmiliónovú investíciu dokončiť. „Nemôžeme si dovoliť ďalej hazardovať s majetkom mesta a musíme hľadať ďalšieho investora,“ povedal vtedy bývalý vedúci komunikačného referátu mesta Košice Jozef Marko.
[ad][/ad]Ďalší záujemcovia
V roku 2018 chcelo mesto priestor predať v dobrovoľnej dražbe. Podľa znaleckého posudku z roku 2017 bola hodnota nehnuteľnosti takmer 800-tisíc eur. Firma Triple Nine Promotion, s. r. o., ktorá mala o budovu záujem, však od svojho zámeru nakoniec upustila.
Družba poskytovala dva samostatné priestory. Jedným z nájomcov bola Slovenská sporiteľňa, ktorá tam mala svoju pobočku a priestory opustila v roku 2014. Druhým bola spoločnosť GreArt Production, ktorá kino prevádzkovala. Z dôvodu ukončenia svojej činnosti požiadala o rozviazanie nájomnej zmluvy ku koncu roka 2009.
Ako sa podarilo znovuzrodiť kino Úsmev?
Aj kinu Úsmev hrozil podobný osud ako Družbe. Úsmev je jedno z najstarších košických kín, do prevádzky ho dali v roku 1929. V roku 2012 občianske združenie Cinefil uskutočnilo prieskum priestorov v meste, v ktorých by mohlo fungovať Centrum audiovizuálnej kultúry a rušné mestské kino. O tri roky neskôr mestské zastupiteľstvo schválilo prenájom upadajúceho kina občianskemu združeniu na obdobie 15 rokov za symbolický prenájom.
Podmienkou bolo do piatich rokov pretvoriť kino Úsmev na Centrum audiovizuálnej kultúry, čo sa kolektívu úspešne darí. Minulý rok sa im vo verejnej zbierke podarilo vyzbierať finančné prostriedky na dobudovanie druhej kinosály Impulz, ktorú otvorili v júni tohto roka.
[ad2][/ad2]V 60. rokoch minulého storočia vznikalo jedno z prvých obchodno-spoločenských centier na novom sídlisku Terasa. Súbor horizontálnych stavieb vytvoril polouzavretý priestor s fontánou a pozdĺžnym peším koridorom. Neskôr sa k tomuto centru dobudovalo kino Družba – prvé panoramatické kino v Košiciach.
Kino otvorili v decembri 1973 a malo kapacitu 500 divákov. Budova predstavuje monumentálnu architektúru moderny 60. a 70. rokov. Stavba je charakteristická masívnosťou a tvárovým symbolizmom. „V porovnaní s inými košickými kinami bolo na vtedajšie časy hypermoderné. Pozoruhodnú stavbu kruhového pôdorysu navrhol známy košický architekt Ján Šprlák Uličný,“ uviedol košický historik Milan Kolcun.
Fanúšikovia filmov chodili v tom čase do Tatry, Slovanu, Partizánu, Úsmevu a Dukly. Družba však bola najmodernejšie kino, dali sa v nej premietať okrem klasických 35-milimetrových filmov aj 70-milimetrové filmy. „Ako jediné kino v Košiciach premietalo aj panoramatické filmy, čo si vyžadovalo vybaviť kino špeciálnym zariadením – od premietačky cez zosilňovače až po zvláštnu reproduktorovú sústavu,“ opisuje Kolcun.
Panoramatické filmy sa však čoskoro prestali nakrúcať, keďže výrobné náklady na ne boli privysoké. Kino nezvládlo konkurenciu multikín a jeho prevádzka bola ukončená 15. novembra 2008. V objekte sa časom začali zdržiavať asociáli a bezdomovci. V súčasnosti je obľúbeným objektom pre urbex objaviteľov.