13.11.19

Košičania mapovali krutosti bojovníkov Islamského štátu

foto: sul

Po stopách genocídy jezídov v Iraku a Sýrii sa vydali Košičania Matej Šulc (31) a Tomáš Davidov (30). Nielenže o tom natočili dokument, ale ako vôbec prví slovenskí novinári boli v Sýrii po vzniku Islamského štátu. Dokumentárny  film s názvom „Uctievači diabla“ bude mať premiéru tento piatok o 20. hodine v Kine Úsmev. 

Tomáš a Matej sú dlhoroční kamaráti, ktorí majú spoločné, pre mnohých ľudí možno nevšedné záujmy. Cestujú tam, kde bežný človek ani len vo svojich myšlienkach nezablúdi. Ich „dovolenkami“ za posledné tri roky boli krajiny, ktoré sú dlhodobo vo vojnovom konflikte.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Mali by sme o tom vedieť

Nápad natočiť dokument o zverstvách ISIS a náboženskej menšine jezídov, ktorá v roku 2014 zažila genocídu, vznikol v roku 2017. „Tomáš prišiel s námetom, ten sa mi zapáčil, a tak som sa k nemu pridal. Bolo to správne rozhodnutie. Aj ľudia v našej krajine by mali vedieť, čo sa tam deje,“ prezradil náš bývalý kolega, novinár Matej Šulc.

Priatelia sa teda vydali na Blízky východ pátrať po osudoch tých, ktorí ofenzívu ISIS v auguste 2014 prežili. „Mužov povraždili, ženy a deti zotročili, mnohé mladé dievčatá zneužívali ako sexuálne otrokyne. To všetko sa nestalo v dávnej minulosti, ale v auguste 2014,“ doplnil Matej.

Matej Šulc (vľavo) a Tomáš Davidov počas nakrúcania  v Sindžáre. foto na dvojstrane: sul
Matej Šulc (vľavo) a Tomáš Davidov počas nakrúcania v Sindžáre. foto na dvojstrane: sul

Spovede obetí

Tomáš Davidov ako režisér mal jasnú predstavu o tom, ako by mal dokument vyzerať. Snímka je hlavne neprerušovanou spoveďou tých, ktorí genocídu prežili. „V našej krajine o tom chýbajú informácie, alebo je ich veľmi málo. Nevieme, kto vlastne jezídi sú a prečo na nich bola spáchaná genocída teroristickej skupiny Islamský štát.“

Matej dodáva, že na Blízky východ sa od roku 2017 vydali štyrikrát. Obaja cítili potrebu dôsledne zmapovať, akými tragédiami si jezídska minorita prešla. „Vždy sme tam boli tri až štyri týždne. Je to hlavne kvôli vízam.“

Sami jezídi hovoria, že zažili 74. genocídu v poradí. Tie nazývajú jednotným pojmom – ferman. „Je potrebné si uvedomiť, že jezídi nie sú moslimovia, pričom nemajú náboženskú knihu, akou je v islame Korán, či v kresťanstve Nový zákon. Ich náboženstvo je skôr ezoterické, mystické. Všetko spočíva na ústnom podaní. Tu vzniká konflikt. Moslimovia totiž nepovažujú vieru nepodloženú posvätnou knihou danou od Boha za skutočné náboženstvo. Bežnému moslimovi je to v skutočnosti jedno. Pre džihádistov sú však automaticky prvým cieľom,“ dodáva Tomáš Davidov.

Jezídi veria v jedného Boha, ktorý stvoril Zem a jej správu zveril siedmim anjelom. Z nich hlavným je Anjel Páv (Melek Taus). Práve tohto anjela stotožňujú islamskí radikáli so Satanom a jezídov preto označujú za uctievačov diabla. Aj preto sa snímok nazýva – Uctievači diabla.

Dieťa v troskách niekdajšieho hlavného mesta samozvaného chalifátu Rakka.
Dieťa v troskách niekdajšieho hlavného mesta samozvaného chalifátu Rakka. foto: sul
Spolu s tureckým novinárom  a lokálnym jezídskym bojovníkom. foto: sul
Spolu s tureckým novinárom a lokálnym jezídskym bojovníkom. foto: sul

Skutočné peklo

Košičania svedectvá zbierali v utečeneckých táboroch aj na miestach, kde ISIS takmer vyvraždil celé dediny - v oblasti Sindžár na severozápade Iraku. „Minorita si prešla skutočným peklom. Dodnes živorí s pocitom strachu, krivdy a neistej budúcnosti. Mestá sú už niekoľko rokov oslobodené, no stále v nich chýba voda a elektrina. Dodnes neboli úplne odmínované, takže to sú v podstate mestá duchov,“ približuje T. Davidov.

Ľudia, ktorí prežili, im rozprávali príbehy plné strachu, beznádeje a útlaku. Práve o tom je dokument, ktorý má otvoriť ľuďom oči, aby pochopili, že takéto zverstvá nemajú v dnešnom svete miesto. „Najsilnejšie momenty sme zažívali práve pri rozprávaní s unesenými ženami a deťmi. Niektorí napríklad videli, ako si bojovníci ISIS medzi sebou predávali a kupovali aj úplne malé dievčatká už vo veku 8 či 9 rokov,“ prezrádza režisér.

Okrem toho navštívili najposvätnejšie miesto Lališ v severnom Iraku aj niekdajšie hlavné mesto samozvaného islamského chalifátu, sýrsku Rakku. Práve tam končili mnohé unesené jezídky, po stopách ktorých sa Košičania vydali.

Nakrúcanie v troskách, Rakka, Sýria. foto: sul
Nakrúcanie v troskách, Rakka, Sýria. foto: sul
„Booby trap“ - improvizované nástražné výbušné zariadenie v tvare detskej hračky.
„Booby trap“ - improvizované nástražné výbušné zariadenie v tvare detskej hračky. foto: sul

Týka sa to aj nás

Dokument financovali z vlastných zdrojov a s podporou Literárneho fondu. „V prvom rade verím, že naša snaha nevyjde nazmar. Dúfame, že ak si náš film Slováci pozrú, budú sa o túto tému viac zaujímať. Je to dôležité. Nie je totiž správne, aby sme povedali: ,Čo my s tým máme?‘ Nie je to tak. Ak by ľudia viac riešili tieto veci, tak by boli prekvapení, čo dokážeme.“ 

Podľa Mateja Šulca si musíme uvedomiť, že  teroristické útoky sú všade, aj u nás v Európe. „Za všetko uvediem jeden. Pár dní pred Vianocami v roku 2016 teroristi kamiónom vrazili do davu ľudí na vianočných trhoch v Berlíne. Odvtedy máme aj my v Košiciach na Hlavnej ulici nainštalované protiteroristické kvetináče. Nesmieme pred tým zatvárať oči...“

Jezídske bojovníčky YJaS oplakávajú padlých, Sindžár, Irak.
Jezídske bojovníčky YJS oplakávajú padlých, Sindžár, Irak. foto: sul
Jedna z postáv filmu jezíd Jásir na miestach, kde sa predávali jezídky. Rakka, Sýria.
Jedna z postáv filmu jezíd Jásir na miestach, kde sa predávali jezídky. Rakka, Sýria. foto: sul

ISIS v skratke

  • Skupina sa začala formovať po americkej invázii do Iraku v roku 2003.
  • Viedol ju Jordánec Abú Musab al-Zarqawí, ktorý prešiel výcvikom dotovaným al-Káidou pod vedením Usámu bin Ládina v Afganistane.
  • Jej základy tvoria aj pozostatky režimu Saddáma Husajna.
  • Po vypuknutí občianskej vojny v Sýrii prevzali kontrolu aj nad územiami v Sýrii.
  • Počas veľkej ofenzívy v lete 2014 ovládli rozsiahle územia v Iraku a Sýrii, kde vyhlásili samozvaný islamský chalifát. Samozvaným chalífom sa stal Abú Bakr al-Bagdádi, ktorého zabilo protiteroristické komando len pred pár týždňami.
  • Teritoriálne sa ich samozvaný chalifát podarilo eliminovať až v marci 2019, no stále v oblasti operuje množstvo spiacich buniek. Útoky sú na dennej báze a zosilneli po tureckej invázii do severnej Sýrie v októbri 2019. Mnohým uväzneným bojovníkom sa vtedy podarilo utiecť. 

 

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Čítajte viac: film media

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím