15.03.17

Košiciam chýba cintorín pre zvieratá

Foto: shutterstock

Košickým majiteľom domácich miláčikov chýba miesto, kde by sa s nimi mohli dôstojne rozlúčiť. Zatiaľ majú len dve legálne možnosti. Tou prvou je odniesť zviera k veterinárovi, odkiaľ poputuje do kafilérie. Komu sa to zdá necitlivé, môže svojho maznáčika pochovať na vlastnom pozemku. Pravda, len pri splnení zákonných podmienok.

Miesto nesmie byť v dosahu podzemnej vody a zviera musí byť zabalené v obale z materiálu, ktorý sa dokáže v prírode rozložiť. Nájdu sa, žiaľ, ľudia, ktorí sa priklonia k nelegálnej možnosti naloženia s uhynutým zvieratkom - pochovajú ho v lese, v záhradke, prípadne ho vyhodia do kontajnera na komunálny odpad. Neuvedomujú si, že svojím konaním negatívne vplývajú na životné prostredie, pretože zárodky niektorých baktérií sa môžu dostať do spodných vôd a spôsobiť tak šírenie nákazy. 

Magistrát sa myšlienke nebráni

Mesto Košice sa v minulosti zaoberalo požiadavkami chovateľov o zvierací cintorín, ibaže nedisponuje finančnými prostriedkami na jeho zriadenie. „Stále ale platí, že privítame aj súkromnú a podnikateľskú iniciatívu, ktorá by po splnení legislatívnych predpisov pomohla takýto projekt zrealizovať,“ informovala hovorkyňa mesta Šnajdárová. 

Pre útulok nereálne 

Výstavbu zvieracieho cintorína by privítala aj Romana Šerfelová, vedúca útulku Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov: „Bola by som rada, keby sa našla odvážna osoba, ktorá bude mať čas, financie, a pustí sa do projektu. Pre náš útulok je to nereálne. Čas venujeme každodenným problémom, chodu útulku a finančné prostriedky, ktoré máme, nám nepostačia ani na celoročné pokrytie nákladov,“ vysvetlila Šerfelová. 

Kremácia v Maďarsku

Košičanka Ingrid Komendová je majiteľkou troch psíkov, ktorí sú pre ňu životnými spoločníkmi. Vie, čo znamená strata domáceho miláčika. Podľa jej slov každé väčšie mesto by malo poskytovať služby pre pochovanie spoločenských zvierat. Kafiléria sa jej zdá nehumánna a rozhodla sa pre kremáciu. „Bola som v Maďarsku. Funguje tam pojazdné krematórium. Ide o auto, ktoré je vybavené mobilnou kremačnou pecou. Celkové náklady boli v sume 100 eur aj s urnou. Všetko záleží od veľkosti zvieraťa. Žiaľ, nebola som z tejto služby nadšená,“ dodala Komendová. 

Anketa: Privítali by ste v meste zvierací cintorín?

Viac k téme

15.03.17
Anketa: Privítali by ste v meste zvierací cintorín?

Úcta a ohľaduplnosť

Službu pochovania svojich domácich miláčikov môžu ľudia využiť na zvieracom cintoríne v lokalite Ľadovo pri Lučenci. Vzniklo tam pekné miesto, ktoré dýcha úctou a ohľaduplnosťou voči zvieracím priateľom. Zvierací cintorín disponuje rozlohou 1 hektára, funguje od roku 2013 a momentálne má už 128 hrobových miest. Jeho prevádzkovateľ, veterinár Jaroslav Čermák, nám prezradil, že okrem psov a mačiek tam majú svoj hrob aj zajace, papagáje či sliepky. 

Veterinára k rozhodnutiu zriadiť mestský cintorín spoločenských zvierat priviedlo povolanie. Vždy ho dojímalo, keď majiteľ ťažko znášal smrť svojho zvieracieho priateľa a o kafilérii nechcel ani počuť. „Ako veterinár chcem a aj musím chápať pocity majiteľov našich pacientov. My, veterinári, máme dva druhy pacientov - niektorí živia naše bruchá a ostatní zušľachťujú nášho ducha. Tak sa k ním správajme slušne a zodpovedne,“ uviedol Čermák.

Nechápali, čo od nich chcel

Mesto Lučenec projekt podporilo. Prenajalo pozemok na 50 rokov za symbolickú cenu. Na zriadenie drobnej stavby, oplotenia, zemných prác, výsadby stromčekov a zelene musel vynaložiť vlastné snaženie a úspory. Celá administratíva trvala približne dva roky. 

Až keď poukázal na vyhlášku Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ľady sa pohli. Vyhláška 148 z 9. mája 2012 ustanovuje podrobnosti o výnimkách pri zbere, preprave a odstraňovaní vedľajších živočíšnych produktov a o použití vedľajších živočíšnych produktov na osobitné kŕmne účely. „Lietal som medzi Mestským úradom, Štátnou veterinárnou a potravinovou správou, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Takmer nikto nechápal, čo od nich chcem,“ povedal veterinár. 

Cintorín poskytuje prenájom hrobového miesta na päť rokov a poplatky závisia od veľkosti zvieraťa a ročného obdobia. „Teším sa pozitívnej reakcii okolia. Prichádzajú tu chovatelia z Bratislavy, Rimavskej Soboty, ale aj z Košíc,“ uzatvoril Čermák.

Najbližšia možnosť - Rakovec nad Ondavou Ku Košiciam najbližší cintorín určený pre zvieratá sa nachádza v obci Rakovec nad Ondavou pri Michalovciach. Funguje od roku 2013, disponuje rozlohou 5 000 m2. Momentálne je v ňom pochovaných 14 psíčkov. Svojich domácich miláčikov tu zatiaľ prišli pochovať ľudia z Michaloviec, Košíc, Prešova a Sniny. Majiteľa cintorína Plamienok Vladimíra Juhása priviedlo k myšlienke zriadenia cintorína často diskutovaná téma nelegálneho pochovávania zvierat. „Mal som vhodný súkromný pozemok, ktorý spĺňal potrebné podmienky. Začal som oslovovať úrady, ale veľa porozumenia som, žiaľ, nenašiel. Tak som si povedal, že ho zriadim na vlastné náklady,“ vysvetľuje majiteľ.  Podľa Juhása najdôležitejším krokom bolo získať živnosť, keďže v zozname živnosti nič také neexistovalo. Cintorín zabezpečuje prevoz, pohreb, truhličky a starostlivosť o hrob. Každý hrob je evidovaný, spisuje sa záznam o úhyne a je založený evidenčný list. „Potrebujeme potvrdenie od veterinára. V prípade, ak zviera trpelo infekčnou chorobou, nemôžeme ho pochovať,“ povedal Juhás.  Majiteľ sa stretol s rôznymi reakciami. „Spočiatku som vnímal čudné pohľady, smiech, nadávky. No po troch rokoch to väčšina ľudí schvaľuje a drží mi palce“, dodal vlastník. (JH)

Najbližšia možnosť - Rakovec nad Ondavou

Ku Košiciam najbližší cintorín určený pre zvieratá sa nachádza v obci Rakovec nad Ondavou pri Michalovciach. Funguje od roku 2013, disponuje rozlohou 5 000 m2. Momentálne je v ňom pochovaných 14 psíčkov. Svojich domácich miláčikov tu zatiaľ prišli pochovať ľudia z Michaloviec, Košíc, Prešova a Sniny. Majiteľa cintorína Plamienok Vladimíra Juhása priviedlo k myšlienke zriadenia cintorína často diskutovaná téma nelegálneho pochovávania zvierat. „Mal som vhodný súkromný pozemok, ktorý spĺňal potrebné podmienky. Začal som oslovovať úrady, ale veľa porozumenia som, žiaľ, nenašiel. Tak som si povedal, že ho zriadim na vlastné náklady,“ vysvetľuje majiteľ.  Podľa Juhása najdôležitejším krokom bolo získať živnosť, keďže v zozname živnosti nič také neexistovalo. Cintorín zabezpečuje prevoz, pohreb, truhličky a starostlivosť o hrob. Každý hrob je evidovaný, spisuje sa záznam o úhyne a je založený evidenčný list. „Potrebujeme potvrdenie od veterinára. V prípade, ak zviera trpelo infekčnou chorobou, nemôžeme ho pochovať,“ povedal Juhás.  Majiteľ sa stretol s rôznymi reakciami. „Spočiatku som vnímal čudné pohľady, smiech, nadávky. No po troch rokoch to väčšina ľudí schvaľuje a drží mi palce“, dodal vlastník. / Foto: vj

Jana Hrabčáková
Foto: shutterstock, vj

Čítajte viac: zvierata psickari

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím