27.07.18

Kúpaliská živoria, tržby im ničí počasie

foto: Iveta Vaculová

Košičania sa môžu počas horúcich letných dní schladiť na troch kúpaliskách. Mestské kúpalisko, kúpalisko Červená hviezda či Ryba Anička sú pripravené na návaly Košičanov bažiacich po športe a relaxe. Tie sa však zatiaľ nekonajú... 

Poveternostné podmienky sa od začiatku leta neustabilizovali. Dokladajú to aj odborníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu vo svojich mesačných správach. Chladné vlny sa striedajú s teplými. 

„Dosiaľ sme na našom kúpalisku nedosiahli ani takú tržbu, ako za prvý júnový týždeň minulého roku,“ opisuje nepriaznivú situáciu zariadenia Ryba Anička jeho správca Rastislav Főldeš. „Fungujeme v pohotovostnom režime, prispôsobujeme sa počtu zákazníkov,“ dodáva. 

Na Rybe sme v stredu mohli ľudí spočitať na prstoch dvoch rúk. foto: toh
Na Rybe sme v stredu 25. júla mohli ľudí spočitať na prstoch dvoch rúk. foto: toh

V praxi to znamená, že prvý návštevník, ktorý na kúpalisko príde, ho zároveň aj otvorí. Počty zamestnancov sa taktiež líšia v závislosti od počtu kúpajúcich. Zatvárať sa však nechystajú.

„Ukončenie sezóny je veľmi zložitý proces. Naviac, ak by sa na konci leta nárazovo oteplilo, nemohli by sme už znovu otvoriť,“ vysvetľuje Főldeš s tým, že príprava kúpaliska na novú sezónu trvá až deväť týždňov. 

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Rozhoduje správca 

Príliš odlišnej situácii nečelia ani na Mestskom kúpalisku či na Červenej hviezde. „Počasie je značne premenlivé, pocitovo je chladno a to všetko sa prejavuje na návštevnosti. Naše kúpaliská doteraz navštívilo spolu cez osem a pol tisíc návštevníkov, čo je výrazne nižšie číslo ako je náš viacročný priemer,“ hovorí Ľuboš Minarčík z Tepelného hospodárstva, ktoré prevádzkuje obe kúpaliská.  

V prípade nepriaznivého počasia - búrky, chlad - sú obe zavreté. Situáciu vždy vyhodnotí správca daného kúpaliska, ktorý prihliada aj na predpoveď počasia. „Špecifikáciu toho, čo považujeme za dostatočne nepriaznivé počasie na uzavretie kúpaliska, máme uvedenú v Prevádzkovo-kúpeľnom poriadku, ktorý je vyvesený pred vstupom do areálu kúpaliska,“ doplnil Minarčík.

Kvôli počasiu bazény v Metstkom parku často takmer zívajú prázdnotou. foto: toh
Kvôli počasiu bazény v Metstkom parku často takmer zívajú prázdnotou. foto: toh

reklamná správa

Novinky na kúpaliskách 

Zamračená obloha ale neprekáža každému. „Oceňujem, že má voda v bazéne príjemnú teplotu. Aj keď nesvieti slnko, nemám sa tu na čo sťažovať,“ pochvaľuje si návštevník Jozef Gérda na Rybe Aničke. Tam na zákazníkov čaká po novom aj knihotéka, v ktorej si každý môže zadarmo požičať knihu z ponuky až dvesto titulov.

Na kúpalisku v Mestskom parku je zase novinkou päťdesiatmetrový plavecký bazén v nerezovom vyhotovení. Rekonštrukciou prešlo aj okolie bazéna, teda brodítka a sprchy. 

Na Červenej hviezde pribudli nové atrakcie pre najmenších vo forme šmýkačky, vodného chrliča – slona a preliezky v tvare lode so šmýkačkou. Aj tam majú svojich priaznivcov, aj keď sa nevyhnú kritike. „Na čéháčku chodím rada a myslím si, že bazény sú tam výborné,“ hodnotí areál zákazníčka Lídia. Doplnila však, že veľké výhrady má k nevyhovujúcemu občerstveniu. 

Takto nabité kúpaliská sú zatiaľ iba  spomienkou na vlaňajšok. foto: Veronika Janušková
Takto nabité kúpaliská sú zatiaľ iba spomienkou na vlaňajšok. foto: Veronika Janušková

Pri vstupe na kúpalisko ho otočili 


Pri návšteve Mestského kúpaliska ostal náš čitateľ nepríjemne prekvapený. K vstupnej bráne síce prišiel počas vypísaných prevádzkových hodín kúpaliska, ale dovnútra sa už nedostal.

Pani na recepcii mu totiž oznámila, že kúpalisko sa kvôli nízkemu počtu zákazníkov zatvára skôr. „Človek by očakával, že mestská plaváreň tu je pre ľudí, ale podľa tohto prístupu sa to tak vôbec nezdá,“ opisuje svoj dojem nespokojný zákazník.

„Keďže naša spoločnosť spravuje dve kúpaliská, pričom tie sú pomerne blízko seba, vždy v prípade menej priaznivého počasia, ale zároveň za predpokladu hoci aj nižšej návštevnosti, spravidla ponecháme v prevádzke aspoň jedno z nich,“ vysvetľuje Ľuboš Minarčík z Tepelného hospodárstva Košice, ktoré prevádzkuje Mestské kúpalisko aj Červenú hviezdu.

Kúpalisko v Mestskom parku. foto: toh
Kúpalisko v Mestskom parku. foto: toh

 


Schladiť sa môžete aj na Bukovci

 

Komu viac vyhovuje príroda, môže navštíviť Bukovec. Jeho spoplatnený breh je po minuloročnej odstávke znova v prevádzke a ponúka aj bezplatné alternatívy.

Správca, podobne ako tí z košických kúpalísk, sa sťažuje na nízku návštevnosť. „Počasie je veľmi premenlivé, s čím súvisí aj nízka návštevnosť, a náklady na prevádzku celého areálu sú veľmi vysoké,“ vysvetľuje prevádzkovateľ Jozef Huk. 

Novinkou oplotenej pláže je tento rok jej nespoplatnená časť. Vstupenku na ňu síce nepotrebujete, ale za parkovanie sa platí. V spoplatnenej časti vás obslúžia v dvoch stánkoch s občerstvením a zapožičať si môžete aj ležadlo. Poplatku za parkovanie sa však za bežných okolností nevyhnete ani tu. Ale nemusí to tak byť stále. „Ak je chladno, alebo je jednoducho horšie počasie, brigádnici, ktorí vyberajú vstupné a parkovné, dostanú voľno a návštevníci nemusia platiť za vstup či auto,“ informuje Huk. 

reklamná správa

Na oplotenej strane nádrže sa platí vstupné podľa počasia. foto: iva
Na oplotenej strane nádrže sa platí vstupné podľa počasia. foto: iva

Niektorí rekreanti so spoplatnením a plážou obohnanou pletivom nesúhlasia. „Pýtate sa na Alcatraz?“ reaguje Peter na otázku, prečo si nerozložil deku radšej v nespoplatnenej časti Hukovho areálu. „Na jeho pláž nechodím z princípu. Myslím si, že nie je správne, že je celý breh oplotený. Nie je to fér ani voči rybárom, ktorí si platia za rybársky lístok a je im tu zamedzený prístup.“ 

(TOH)

Kúpalisko Rumanova privíta návštevníkov s novým nerezovým bazénom

Viac k téme

14.06.18
Kúpalisko Rumanova privíta návštevníkov s novým nerezovým bazénom

Čítajte aj:

Čítajte viac: leto kupaliska

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím