Michal Truban: Všetkých zašpiniť, aby všetci vyzerali ako zlodeji. O tom je politika
V pozícii lídra koalície PS/Spolu, ktorá vlani v preferenciách dýchala Smeru na chrbát, sa predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban javil ako horúci favorit na post premiéra. Zvlášť, keď podpredsedníčka jeho strany Zuzana Čaputová uspela v prezidentských voľbách a PS/Spolu dokonca vyhrali Eurovoľby so ziskom viac než 20 percent. Ale druhá polovica minulého roka nepotvrdila tieto trendy.
Koalícia PS/Spolu sa dostáva v niektorých prieskumoch aj pod desať percent a nielen Smeru už hľadí s odstupom na chrbát. Na otázky Dušana Karolyiho odpovedal M. Truban v štúdiu TV KOŠICE:DNES.
Prečo vám začali padať preferencie?
Tých dôvodov je viacero. Ja to vnímam aj ako spätnú väzbu od voličov, ale zároveň vznikla aj nová strana Andreja Kisku a ľudia podľa mňa vnímajú negatívne aj to, že sme sa nedokázali spojiť. Nejaká veľká koalícia nevznikla najmä rozhodnutím Andreja Kisku, ktorý si povedal, že chce ísť sám do toho.
Nespomínate významný faktor, ktorý bol medializovaný vlani v lete. Teda vaše staršie prednášky, v ktorých ste hovorili aj o drogách spôsobom, akoby to mala byť nejaká prevodová páka k možnému úspechu v živote či podnikaní. Toto nemalo vplyv na vašich voličov?
Určite to nepomohlo. Ja som mal desiatky prednášok o podnikaní, o úspechoch, táto prednáška však bola zneužitá na antikampaň, vystrihli z nej slová, ktoré sa im hodili… Keď chodíme medzi ľudí, mnohí sa ma na to pýtajú, aj tu teraz v Košiciach. Ale oveľa viac vnímajú, ako sa tu kradne a že táto krajina nefunguje.
Nešlo o nejaké účelové zostrihanie prednášky, veď polícia vás začala vyšetrovať pre podozrenie zo šírenia toxikománie…
Bolo vyjadrenie policajtov, teda polície a prokurátora, že to je zastavené. Tie prednášky boli naozaj vysoko hodnotené, a nič tajné, veď to bolo na internete 6-7 rokov. Ja nehovorím, že to bola moja najlepšia prednáška, ale ja som tam absolútne nepropagoval drogy, absolútne som nehovoril, že cez drogy sa dá dostať k úspechu.
Potom ste aj nehovorili pravdu o vlastnom užívaní drog a museli ste sa ospravedlňovať… Efekt takýchto prednášok je aj v tom, že dnes vaši politickí oponenti môžu na vás pokrikovať, že ste feťák. Rovnako na Kisku, že je daňový podvodník či pozemkový špekulant. Nevie opozícia vygenerovať lídra, ktorý nedáva takéto prihrávky na smeč svojou minulosťou?
O tom je politika, všetkých zašpiniť, aby všetci vyzerali, že sú zlodeji, že sú zlí, a potom si ľudia nevedia ani vybrať. Ja som bol predtým podnikateľ, išiel som do politiky práve preto, pretože sa mi nepáčilo, ako táto krajina funguje, a vedel som, že ju dokážeme zmeniť. Ale zároveň som vedel, že keď pôjdem do politiky, budem pre veľa ľudí vnímaný ako klamár, zlodej alebo ten, čo to myslí neúprimne, v politike sa tomu proste nevyhnete.
Už nie je nič vo vašej minulosti, čo by na vás mohli vytiahnuť?
Pozrite sa, takisto tie moje prednášky, ja som sa za ne nehanbil, ja som bol úspešný prednášajúci podnikateľ, ktorý zo strednej školy vybudoval veľkú firmu, založil som protikorupčné združenie Slovensko Digital, napísal som úspešnú knihu o celom tomto príbehu. Všetko viete nasvietiť čiernobielo, antikampane budú, ja som si istý tým, že sa povyťahuje aj na mňa, aj na iných politikov niečo. Lebo starí politici sa naozaj nemajú čím chváliť, nemajú za sebou výsledky, takže ich šanca, ako sa udržať pri moci, je útočiť, preháňať, konšpirovať.
Sme pár týždňov pred voľbami. Vy ako koalícia PS/Spolu musíte pre vstup do parlamentu získať nie päť, ale minimálne sedem percent. V niektorých prieskumoch sa pohybujete už dosť tesne nad touto hranicou. Ak by ste sa do parlamentu nedostali, čo by to znamenalo pre vašu politickú kariéru?
Určite by som z toho vyvodil dôsledky, lebo líder je vždy zodpovedný za výsledok. Na druhej strane tie prieskumy, tam, kde máme málo percent, nie sú od renomovaných agentúr. My už znova rastieme, vidím to aj v uliciach, keď sme sa dokázali teraz postaviť extrémistom, cítim podporu od ľudí.
S Andrejom Kiskom, ešte keď nemal vlastnú stranu, ste sa nedohodli, lebo chcel mať na spoločnej kandidátke polovicu svojich ľudí a byť jej lídrom. Pre vás to bolo neprijateľné. Je to pravda?
Áno. Bolo to pre nás neprijateľné, pretože sme chceli partnerskú spoluprácu. Keď chcete niečo udržať, potrebujete mať medzi sebou dohody a vnímať sa ako partneri.
Keď on chcel polovicu kandidátky, vy ste mu ponúkali čo, tretinu?
Áno, partnerský princíp.
Ale on bol prezident, mal vysokú popularitu. Mohli ste teda rátať s tým, že by vznikol významný synergický efekt. Dnes si spätne nevravíte, že ste radšej mohli akceptovať jeho podmienky?
Vôbec nie. Za mňa aj za Mira Beblavého môžem povedať, že my sme urobili všetko. Myslím, že by sa to nepodarilo, ani keby sme pristúpili na čokoľvek. Tam bol jasný Kiskov plán mať vlastnú stranu. Ale teraz už nemá zmysel sa okolo toho točiť stále. Treba sa pozerať dopredu.
Máte plán rozvoja východu. Mohli by ste v dvoch, troch bodoch povedať najsilnejšie veci toho plánu?
Keď chceme rozvíjať nejaký región a chceme, aby to bolo férové, musí tu ísť viac peňazí, investícií. Ja už ani nehovorím o doprave, infraštruktúre, to je pre nás totálna samozrejmosť. My máme taký slogan, že férové Slovensko, na ktoré môžeme byť hrdí. Poviem príklad vo férovosti. Keď sa napríklad v Bratislave odpustil dlh mestu, tak sa má odpustiť aj Košiciam. Ten program je, samozrejme, dlhší, ale celé sa to dá zhrnúť, že rozvoj tých regiónov je podmienený ekonomikou a financiami, ktoré sú v ňom, a na východ sa nesmie zabúdať.
V pláne máte napríklad podporu pri riešení zanedbaných rómskych komunít. V Košiciach je rómske sídlisko Luník IX. Po aplikovaní vášho programu by sa tam zmenilo čo?
Po aplikovaní všetkých vecí by tam bolo oveľa lepšie bývanie, oveľa viac detí by chodilo do škôl a škôlok, teraz tam chodí len 20 percent. Ale to nie je vec, čo sa dá – populisticky to poviem – zbúrať so zemou a za deň je to vyriešené. Trvalo by to možno 4 až 8 rokov. Po ôsmich rokoch by tam bolo oveľa lepšie žiť, oveľa viac zamestnaných, oveľa lepšie bývanie a z toho by potom profitovala aj majorita, pretože by bolo menej kriminality, bolo by to oveľa bezpečnejšie.
Ako chcete garantovať, že plán zmien na východe zrealizujete? Ak by ste aj voľby vyhrali a vytvorili širokú koalíciu, každý by všetko zo svojich predvolebných sľubov nepresadil do programového vyhlásenia vlády.
Určite pri tých koaličných rokovaniach treba robiť kompromisy, aby tá vláda bola aj nejak stabilná a aby to aj nejak fungovalo. To, čo garantuje u nás, že na východ sa nezabudne, je jednak, že máme veľmi veľa kandidátov, okolo 26 z východu, a konkrétne aj sekretári obidvoch strán PS/Spolu sú z východu, z Košíc.
Boj proti extrémizmu – teraz sa tu angažujete pri zhromaždeniach kotlebovcov. Prečo podľa vás narástol Kotleba a jeho ĽSNS za posledné štyri roky?
Má to veľa dôvodov, ale jeden je spoločný – že ľudia už neveria politikom. Tí ich toľkokrát sklamali. Veď aj naposledy v roku 2016 ich Bugár zradil (tvrdil, že nepôjde so Smerom – pozn. red.), potom po vražde Kuciaka a Kušnírovej podržal vládu… Ľudia vidia, že tí politici sú schopní pre to, aby ostali pri moci, porušovať všetky sľuby, porušovať zásady.
Táto vláda na začiatku hovorila, že bude hrádzou proti extrémizmu, no zjavne nebola. Čo treba urobiť, aby ďalej nerástol?
Plniť sľuby a pracovať pre ľudí. Ľudia to musia cítiť nielen rečami, že niekto sa tu postaví – máme sa tu lepšie, máme tu nízku nezamestnanosť, ale pritom vo Veľkom Krtíši vám povedia, že sa boja ísť do nemocnice, lebo tú nemocnicu volajú márnica. Takže, keď ľudia pocítia, že sa aj rómska problematika začne riešiť, že tu začne byť bezpečnejšie, že bude medzi nimi viac zamestnaných, že sa to naozaj niekde hýbe, tak vtedy aj ten extrémizmus pôjde nižšie.
Posledná vláda bez Smeru bola vláda Ivety Radičovej. Vieme, ako dopadla. Bol to zlepenec viacerých strán, ktorý hrozí aj vám, ak vyhráte voľby. Aké máte z tých rokov Radičovej vlády ponaučenie, prípadne mechanizmy na to, aby sa nezopakovala podobná situácia?
Súhlasím s vami. Myslím, že aj tí politici, ktorí tam boli, sú už trošku poučení. Ja si myslím, že aby tá vláda bola stabilná, vôbec nevadí, keby sa tvorila niekoľko týždňov, možno aj mesiac, možno dva, len aby sa to poriadne dohodlo, čo sa ide robiť, aby sa to potom nerozpadlo. Pre mňa to ponaučenie z historického slovenského vývoja je, že tie vlády treba radšej skladať dlhšie, ale poriadne dohodnúť veci.
Ale sú témy ako trebárs registrované partnerstvá. Ako ich chcete presadzovať v prípadnej koalícii, keď viaceré strany sú zásadne proti? Keď sa vás na to pýtajú novinári, odpovedáte dosť hmlisto.
My sa nevyjadrujeme hmlisto, my práve hovoríme priamo, že máme v programe registrované partnerstvá a určite sa to budeme snažiť presadzovať. Keď hovoríme o férovom Slovensku, tak aj registrované partnerstvá sú súčasťou modernej krajiny a vôbec to nikomu neškodí. Avšak máme aj rôzne iné priority. A tú vládu treba zostaviť…
Hlina, Matovič či Kiska majú iný názor na modernú krajinu.
Bez problémov… Som aj rád, že my s KDH máme spoluprácu, kde sa o týchto témach bavíme. Pre mňa je podstatné vedieť sa o tom konštruktívne baviť a nezačať na tom robiť kultúrne vojny a rozdeľovať na tom spoločnosť. Na tom vlastne rozdeľujú spoločnosť napríklad extrémisti aj terajšia vláda, aby zostali dlhšie pri moci.
Na Slovensku teraz rezonuje proces s vrahmi Kuciaka a jeho snúbenice. Odhaľuje masívne zlyhania polície, prokuratúry, súdov, o politikoch ani nehovoriac, ktorí sa na to zlyhávanie roky buď pozerali, alebo ho dokonca podporovali. Aj keď už vidieť náznaky zlepšenia, to prostredie je zamorené skorumpovanými ľuďmi. Ako ho chcete vyčistiť?
Musím s vami súhlasiť. Keď som videl to video generálneho prokurátora Trnku, ako sa tam rozprával s Počiatkom, tak v normálnej krajine tí ľudia už majú dávno sedieť. A keď nie, tak okamžite na druhý deň mali byť zatknutí. Nie po pár mesiacoch, a potom ich prepustiť. Jedna z najväčších vecí, ktoré sa budú týkať už novej vlády, bude májová voľba generálneho prokurátora. My tam máme návrh, aby výber bol verejný. Aby mohli nominovať generálneho prokurátora aj stavovské organizácie, aj prezidentská kancelária. Ale predovšetkým, aby tí kandidáti mali verejné vypočutia, aby aj hlasovanie poslancov bolo verejné. Nech ľudia vidia, kto hlasoval za akého generálneho prokurátora. A to bude jedna z konkrétnych vecí na to, aby sa aj spravodlivosť posunula ďalej dopredu. A toto treba robiť aj na polícii, aj v súdnictve.
Andrej Kiska sa nedávno na Markíze vyjadroval k otázke, či by on, alebo jeho strana mali po voľbách záujem o rezort vnútra, ak by bol stále obvinený v jeho daňovej kauze. Kiska reagoval, že on by záujem určite nemal, ale stranu nevylúčil. Podľa vás by to bolo v poriadku?
Už dávnejšie som sa vyjadroval, že tam je nejaký potenciálny konflikt záujmov. Keď tá vláda chce naozaj priniesť niečo nové, na takéto veci by si mala dať pozor, aby jej ľudia aj viac dôverovali. Teda bol by som proti tomu.
(ML, SZ, JV)
[ad2][/ad2]