Na kúpaliskách nás prekvapenia nečakajú. Ani v cenách
Horúce letné teploty už klopú na dvere, podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) by v Košiciach mali prekročiť tridsiatku presne o týždeň. Receptom na schladenie počas horúcich dní je aj návšteva kúpaliska či vodnej nádrže. Preverili sme aktuálny stav na tých košických.
Kým na vodných nádržiach sa niektorí odvážlivci kúpu aj v mrazoch, vonkajšie kúpaliská otvárajú svoje brány len počas letných mesiacov. Prvá bude Mestská plaváreň na Rumanovej ulici. „Rumanovu v Mestskom parku otvárame 14. júna. Areál aj bazény máme pripravené, aktuálne sú tam hygienici ohľadom odberu vzoriek, aby sme získali súhlas na prevádzku,” povedal námestník riaditeľa Tepelného hospodárstva (TEHO) Štefan Ferencz. TEHO je správcom mestských kúpalísk.
Najmodernejšie košické kúpalisko Červená hviezda plánuje TEHO sprevádzkovať až 28. júna, čomu podľa Ferencza zodpovedá aj aktuálny stav prípravy areálu. Počas našej včerajšej návštevy tam prebiehalo čistenie odtokov, no tréningy tam už začali aj plavci klubu ŠKP.
Nakúpite online
Okrem základnej prípravy na sezónu však mestské kúpaliská tento rok neprinesú po investíciách v uplynulých rokoch žiadnu zásadnejšiu novinku.
„Chceme popracovať na komunikácii, a preto máme v konečnej fáze prípravy dve webové stránky. Samostatne pre Rumanovu a Červenú hviezdu. Každý návštevník tam bude môcť získať informácie o tom, koľko ľudí je v danom čase na kúpalisku, ale aj obrazový prehľad cez webkameru. Zároveň pripravujeme portál na online nákup lístkov,” spresnil Ferencz.
Pozitívom je, že ceny ostávajú na úrovni minulého roka – v parku 4,5 a na “čéháčku” 5 eur pre dospelú osobu za deň. Deti aj dôchodcovia budú mať lacnejšie vstupy.
[ad][/ad]Na „krytej“ zdražia
Len pár dní po mestskej plavárni plánuje otvoriť letnú sezónu Mestská krytá plaváreň. Tá má v rámci letnej prevádzky otvorený vonkajší bazén pre deti a napojenie na blízky Beach Club.
„Žiadosť na hygienu sme si dali na 17. júna tak, aby sme posledné dva týždne mesiaca už mali otvorené. Chceli by sme mať otvorené do polovice septembra,” uviedol riaditeľ plavárne Vladimír Hlivák.
Zákazníkov však, ako jediní v Košiciach, nepotešia zvýšením ceny. Malo by ísť približne o desať percent. „Kompletne všetky ceny sme menili približne pred dvoma mesiacmi, no čo sa týka letnej sezóny, ešte sa cenník snažíme na poslednú chvíľu utriasť. Chceme totiž ponúknuť nejaké kombinácie vstupného, no je to ešte v štádiu riešenia. Bolo by predčasné o tom rozprávať,” povedal Hlivák.
Posledný júnový týždeň plánuje pri dobrom počasí otvoriť svoje brány aj kúpalisko na Rybe. „Momentálne začíname pripravovať kúpalisko a koncom týždňa by sme už mali začať napúšťať bazény,” skonštatoval správca kúpaliska Ryba Rastislav Főldeš. Doplnil, že atrakcie aj ceny ostávajú v rovnakej podobe, ako ich mali vlani – 4 eurá za dospelého na deň.
Alternatívou sú prírodné nádrže
Okrem štandardných kúpalísk ponúkajú pri Košiciach možnosť na letný relax aj vodné nádrže. Medzi najobľúbenejšie patrí pre polohu priamo v meste vodná nádrž Jazero a pre čistotu vody vodná nádrž Pod Bukovcom.
Podľa Jozefa Huka, prevádzkovateľa súkromnej pláže na Bukovci, tam tento rok predvlaňajšia uzávera veľkej časti pláže nehrozí. „Sme už otvorení, vstupné sa nebude meniť,” povedal Huk.
Vstupné vo výške 2 eurá na deň budú podľa jeho slov vyberať až od polovice júla a len cez víkend. „Vyberá sa nezáväzne podľa počasia. Niekedy sa vyberá len jedno euro,” doplnil. Ponuka služieb sa však ani tu oproti vlaňajšku meniť nebude – v prevádzke ostávajú tak športové ihriská, ako aj požičovňa lodiek.
Na Jazere chce mestská časť začať letnú sezónu v polovici júna. „Budú otvorené sociálne zariadenia, bude tam strážnik, vstupné sa neplatí a opäť aj tento rok bude prebiehať revitalizácia vody,“ zhrnula starostka Jazera Lenka Kovačevičová. Doplnila, že v časti areálu vymenia lavičky a smetné koše.
Kompletná rekonštrukcia Tritonu by zhltla 4 milióny
Nádej na znovuotvorenie kúpaliska dal začiatkom apríla primátor Jaroslav Polaček, keď hovoril o možnom otvorení v nižšom štandarde. „Areál, ktorý poznáme v súčasnej podobe, by sa len veľmi zľahka zrekonštruoval, opravil, vyčistil za čo najnižšie náklady, aby to spĺňalo základné kritériá,“ uviedol pred dvoma mesiacmi Polaček.
Po analýze možností správcom mestských kúpalísk, spoločnosťou TEHO sa ho však v tomto roku rozhodli neotvoriť. „Nebolo by to hospodárne, investícia by vyšla na niekoľko stotisíc eur a navyše by sme neboli schopní sprevádzkovať šmýkačku s toboganom, ktorá bola najväčším lákadlom tohto kúpaliska,” uviedol námestník riaditeľa TEHO Štefan Ferencz.
[ad2][/ad2]Triton, ktorý zatvoril svoje brány v roku 2016, sužujú majetkové spory. Pozemky pod areálom sú vo vlastníctve viacerých fyzických osôb a bez ich vyriešenia nie je podľa Ferencza možná ani rekonštrukcia.
„V súčasnosti mesto vedie štyri konania vo veci určenia vlastníckeho práva k pozemkom v areáli kúpaliska, ktorých ukončenie predpokladá naše právne a majetkové oddelenie magistrátu do dvoch rokov,” skonštatoval Ferencz.
Podľa jeho slov sa však mala včera na porade vedenia magistrátu preberať informácia majetkovoprávneho oddelenia o možnostiach ďalšieho využitia kúpaliska.
„V nej je okrem iného uvedené, že z pohľadu spoločnosti TEHO ako prevádzkovateľa kúpalísk v meste potrebuje Triton podstúpiť komplexnú rekonštrukciu, v rámci ktorej by sa riešila rekonštrukcia bazénových telies, technológie úpravne vody, elektrorozvody ako aj celková logistika v rámci areálu s revitalizáciou zelene aj zázemia,” povedal. Odhadovaná cena rekonštrukcie je 4 milióny eur, a preto by podľa návrhu mala byť rozložená do viacerých etáp.
Foto: Veronika Janušková
(SUL)
Čítajte aj: